"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Aivar Riisalu: meil on superelanikud, kellega arendada tarka majandust! (3)
20. november 2017
Scanpix

"Meie ülesanne on tõmmata ettevõtjaid naabervaldadest tööle linna territooriumile," avab Tallinna vastne innovatsiooni ja ettevõtluse abilinnapea Aivar Riisalu (56) põgusalt oma plaane.

Riisalut on nimetatud nii multitalendiks kui ka meheks nagu orkester. Kui ta kõneleb, siis emotsionaalselt, värvikalt, rohke huumoriga. Ütleb vahel teravalt, kuid mitte haavavalt. “Tallinna potentsiaal on tohutu,” arvab vastne abilinnapea. “Meil on superülikoolid, meil on super-elanikud, meil on tohutu inimpotentsiaal, et arendada tarka majandust. Ma arvan, et linnal on siin väga suur roll – eelkõige luues tingimusi ja toetades eri ettevõtlusprogrammide kaudu selge perspektiiviga start-up’e ja nii edasi.” 

Üheks Riisalu ideeks on mitte loovutada tööstusparke rohkem ümberkaudsetele valdadele. “Tallinna ümber on kuldsed vallad, kõrgepalgalised inimesed, kes jätavad oma maksuraha sinna,” räägib Riisalu. “Meie ülesanne on tõmmata ettevõtjad naabervaldadest tööle linna territooriumile. Linnal maad on. Ja mis seal salata, selle kaudu on arvestataval moel võimalik täita linna rahakotti.”

Lööme tööstuspargid valdadelt üle

Riisalu toob näiteks Tallinna tööstuspargi Lasnamäel: see oli väga hea ja üks esimesi kohaliku omavalitsuse tõsiseltvõetavaid tööstuspargi arendusi. Tema sõnul looksid lepingud ettevõtjatega kas või linna maa kasutamise asjus linnale arengut ja ka kassavoogu. “See tähendab, et omand ei muutu, aga ettevõtja teatud aja askeldab, nii et siin on tohutu potentsiaal,” selgitab Riisalu. “Vahel on näiteks ka noorte puhul nii, et tähtis pole kohe miljonitega tappa (loe: toetada), aga oluline on neid märgata.”

Kinomees ja ärimees

Kunagi noorpõlves neli aastat kinomehaanikuna ja hiljem Harju kinovõrgu direktorina töötanud mees alustas pärast Eesti iseseisvuse taastamist kütuseäriga. 1993. a lõpus asutas Riisalu koos Heiti Hääle, Juhan Kolgi ja Urmas Pastiga AS-i Alexela Oil, mis praegu annab tööd ligikaudu 150 inimesele. Pärast Alexelast lahkumist on ta asutanud mitmeid muid ärisid, puidutoodetest kirjastamiseni.

Praegu on põhitegevusaladeks toitlustus ja metallitööd, ettevõtteid kokku 14 ja töötajaid saja ringis. Kui Riisalu kui ettevõtja enda ajalugu vaadata, võib teda nimetada suurepäraseks käimalükkajaks, kuid juba hästi töötava ettevõtte vastu võib tal huvi kaduda. Kaks aastakümmet laval olnud bändi Meie Mees võiks pidada kompensatsiooniks, et Riisalu lavakasse omal ajal sisse ei saanud. Bänd ise teatab oma kodulehel, et tegemist on ühe “tunnustatuma poprokksyltmusa viljelejaga Eestis”. Kuna kontserte on vähe, ei pea Riisalu abilinnapea ameti tõttu esinemisest loobuma.

Kõiki tema tegevusi kroonib loomade pidamine Keila-lähedases talus koos abikaasa Marinaga ja kirg hobusekasvatuse vastu.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

vass
2. dets. 2017 11:37
Tõmbame maalt ettevõtted Tallinnasse--seega suretame maa välja--seega ka eestlased,et linn ,kus "õnnetoojad-"vabastajad" ---juba enamuses. Inimesed muutuvad hoobilt kui Keskerakonna tissi otsa saavad ja mitte paremuse poole.
Souts
26. nov. 2017 15:12
Kodanikud on jah tublid aga majanduse võidukäiguks on vaja lõpetada reformarite laastavad järelmõjud ja välispankade maksuvaba laiamine.
konkurss
25. nov. 2017 12:04
https://www.ohtuleht.ee/842241/konkurss-veel-nadal-aega-saab-korruptante-esitada