ALKOPIIRANG TULEB: Linn soosib öise joomise piiramisega tervist ja turvalisust

"Me oleme juba leppinud, et alkomüügi ajapiirang tuleb," ütles linna korraldatud ümarlaual vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik, kes esindab mitmeid ööklubisid. Alkopiirangute eelnõuga on linnavalitsus jõudnud juba lõpusirgele.

Pilt: Scanpix

ALKOPIIRANG TULEB: Linn soosib öise joomise piiramisega tervist ja turvalisust (2)

Virkko Lepassalu

"Me oleme juba leppinud, et alkomüügi ajapiirang tuleb," ütles linna korraldatud ümarlaual vandeadvokaat Olavi-Jüri Luik, kes esindab mitmeid ööklubisid. Alkopiirangute eelnõuga on linnavalitsus jõudnud juba lõpusirgele.

Tallinna linnavõim arutas nii vanalinna elanike esindajate kui ka ööklubide, kasiinode jt lõbustusasutuste juhtidega, kuidas teha nii, et alkomüügipiirangutega saaks paremini kaitstud kohalike huvid ja üldine rahva tervis, teisalt aga ei aetaks lõbustusasutusi pankrotti.

Eelnõu järgi lõpetataks alkomüük baarides-lõbustusasutustes argipäeva öösel kell 2 ning laupäevale ja pühapäevale eelneval ööl kell 3. Erandiks oleksid mõned riigipühade eelsed ööd. Seni on saanud alkot kohapeal joomiseks osta sisuliselt öö läbi. Seetõttu on tekkinud eriti vanalinnas, aga kohati ka mitmete teiste linnaosade ööbaaride ümbruses masendav lärmamine ja kõikvõimalik kuritegevus. Alkopiirangute eelnõu põhjuseks on mitte ainult vanalinna, vaid ka Mustamäe, Lasnamäe jt linnaosade inimeste kaebused, kelle lapsed peavad näiteks hommikusel kooliteel kokku puutuma purjakil tegelastega.

Elanikele meeldiks

Lõbustusasutuste, sh kasiinode ja hotellide omanikke ning juhte on eelnõu muidugi ärevile ajanud. Nende väitel kannaks kahju turism, jääksid maksmata ööklubides esinevate bändide honorarid, samuti ähvardaks oht, et muu tegevuskoha leiaksid endale edaspidi mainekad rahvusvahelised pokkeriturniirid jne. Loomulikult toetab piiranguid teiste seas, keda ööklubide elu häirib, vanalinna elanikke esindav Vanalinna Selts, sest öine lärmamine tänavail kujuneb nende sõnul sageli väljakannatamatuks.

Möödunud nädalal kutsus linnavalitsus ühte saali kõikide huvirühmade esindajad.

Joomine turgutab kultuurielu?

"Meil on kindel seisukoht, et soovime muutustega lõpuni minna, aga samas mitte iga hinnaga," viitas linnapea Mihhail Kõlvart vajadusele kuulata lõbustusäri esindajate seisukohti. Tema sõnul ei olnud varem kasiinod ega ka hotellide lobibaarid seoses piirangutega üldse arutelu all. Eelnõu eesmärk on ennekõike öise tänavatel lärmamise, öö läbi joomise ja sellega seotud kuritegevuse piiramine. Kõlvarti sõnul ei saa aga õigusruumi korrastada nõnda, et mõnele rühmale ühes ärinišis erandeid  tehakse.

Kõige sagedamini toonitasid lõbustuskohtade esindajad, et öise alkomüügi tulu eest honoreeritakse ja toetatakse artiste. "Tavad üle maailma on sarnased," lausus kontserdi- ja festivalikorraldaja Helen Sildna, kes sidus otsesõnu kultuuri kestmise või järjepidevuse, sealhulgas muusikaelu öise joomisega klubides-baarides. "Piirang tõukaks meid konkurentsist välja," ütles ta.

Sildna sõnul seaksid piirangud Tallinna kultuuripildi suisa ohtu, ka  ei maksvat unustada, et kultuurkapital rajanebki alkomüügitulul. Vaevalt aga tõstab teadmine, et honorar sõltub alkomüügist ja esineda tuleb ka vastu hommikut – siis jõuab baar teenida – artistide endi enesetunnet. Kõlvarti sõnul oleks nii mõnedki artistid rõõmsad, kui saaksid alustada esinemisega mõni tund varem, näiteks südaööl.
"Mina usun, et kui pereisa tuleb koju hommikul kell 4, mitte kell 5, on tõenäosus, et ta järgmisel päeval oma lapsega mängib, märksa suurem," mainis abilinnapea Aivar Riisalu. Ta lisas, et temal kui ühtlasi pikaaegsel bändimehel on küll märksa meeldivam esineda kainemale kui "auru all" publikule.

Vanalinna Seltsi esindav Toomas Oosalu tsiteeris kohtu otsust nn Bermuda kolmnurga asjas, kus linna eestvõttel baaridele piirangud kehtestati. Tema sõnul on kohtu jõustunud otsuses juba kõik öeldud ja rohkem pole midagi lisada: "Inimeste huvi kodu puutumatusele ja tervise kaitsele ning avalik huvi turvalisele keskkonnale on kaalukamad kui baariomanike huvi võimalikult suurt kasumit teenida." Veel öeldakse otsuses muu hulgas, et üksiku ettevõtja huvi ei saa olla kaalukam kui avalik huvi turvalise keskkonna ja piirkonna heakorra tagamise vastu.

Mitmeid ööklubisid koondava MTÜ Eesti Ööelu esindaja  vandeadvokaat Olavi-Jüri Luige sõnul kaotaksid ööklubid alkopiirangute tõttu märkimisväärse kasumiosa.

"Me oleme juba sellega leppinud, et alkomüügi ajapiirang tuleb," ütles advokaat samas. Ta selgitas hiljem Pealinnale, et kuna alkopiirangute eelnõu peamine eesmärk on rahva tervise säästmise kõrval lärmamise vähendamine tänavatel, siis pakuvad ööklubid eelnõusse välja rahu tagavate meetmete paketi. Sinna kuuluvad muu hulgas turvameeste, valvekaamerate jms kasutamine, mis peaks tagama ümbritsevatele öösiti vaiksema ja turvalisema elu.  

"Linna tuleb kiita, et ettevõtetega läbi räägitakse," ütles Luik. "Ööklubide huvides ei ole loomulikult, et esineksid probleemid. Samas on igal äril oma loogika ja ööklubi tähendabki, et tegutsetakse öösel." Kokkuvõttes: kuigi ööklubide pidajad on piirangutega juba leppinud, taotletakse siiski, et neil asutustel säiliks teatav ajaline müügipikendus või eelis teiste ees. 

Hasartmängukorraldajaid esindava Tõnis Rüütli sõnul on kasiinoäri juba viimase vindini seadustega reguleeritud. Silmnähtav joove on praegugi kasiinode range sisekorra, sh sisenemise isikukontrolli tõttu välistatud. Eraldi rääkis Rüütel rahvusvahelistest pokkeriturniiridest, mida piirangud ohustavat: "Võib ju küsida, et kas nad ei saa päeva ajal mängitud, aga ei, ei saa." Tema sõnul võib osalejatele ette heita küll mõõdukat õllejoomist, aga samas toovad selliste turniiride ööbimised hotellidele sisse aastas 7,8 mln eurot.

Eelnõu on lõpusirgel

Linnapea Mihhail Kõlvarti sõnul ollakse alkopiirangute eelnõu kujundamisega lõpusirgel.

"See protsess on küllalt unikaalne, seda pole varem teinud ükski omavalitsus ega mitte ka riik," rääkis ta pärast koosoleku lõppu. "Me arutame teemat detailselt ja pikalt enne, kui midagi ära otsustame. Tihti juhtub, et enne otsustatakse ja alles siis tegeldakse tagajärgedega: muudetakse midagi, või loobutakse üldse."

Linnapea kinnitusel hakkab tasapisi tekkima arusaam, miks seda piirangut vaja on, ja et linn soovib sellega lõpuni minna. "Teisest küljest arvan ma, et ettevõtjad usuvad sedagi, et linn soovib leida optimaalset lahendust ja arvestada ka eranditega," toonitas Kõlvart ja lisas, et väga meeldiv on kõikide huvirühmade püüd lahenduse poole.

Linnapea lisas, et viimaste ettepanekute esitamise tähtaeg on järgmine (käesolev – V.L.) nädal: "Siis valmib meil otsuse projekt, mida igale huvirühmale veel eraldi tutvustame, ja seejärel kujunebki lõplik otsus."

Alkopiirangud kärbivad kuritegevuse tiibu

Kui linn sõdis aastaid tagasi eri kohtuastmetes baaripidajatega, et kehtestada vanalinnas nn Bermuda kolmnurgas baaridele rangemad piirangud, siis nüüd on selle tulemusi tunda.

Kuritegevuse statistika näitab, et vanalinnas esineb kõiki kuriteoliike 10% vähem. Seega on tegemist suure edasiminekuga. Enne nn Bermuda piiranguid voolas alkohol piltlikult öeldes ojadena, ilma igasuguste takistusteta. Politseiametnike kinnitusel näitab sama teiste riikide kogemus: kui meelelahutusasutustes lõppeb alkoholimüük varem, väheneb õigusrikkumiste ja õnnetuste arv.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...