GALERII! Spetsialistid: vaimse tervise probleemide kandumist lastele saab vähendada

"Lapsevanemate hulgas on depressioon ja teised vaimse tervise häired levinud mured ning lastel, kes nende teemadega kodus kokku puutuvad, on suurem psühhiaatriliste häirete või sõltuvuse tekkimise risk," sõnas Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku õendusjuht Liina Hürden. 

Pilt: Scanpix/ Foto on illustreeriv

GALERII! Spetsialistid: vaimse tervise probleemide kandumist lastele saab vähendada

Õnne Puhk

"Lapsevanemate hulgas on depressioon ja teised vaimse tervise häired levinud mured ning lastel, kes nende teemadega kodus kokku puutuvad, on suurem psühhiaatriliste häirete või sõltuvuse tekkimise risk," sõnas Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku õendusjuht Liina Hürden. 

Vaimse tervise portaal Peaasi.ee on võtnud oma südameasjaks tutvustada Soomes edukalt kanda kinnitanud koolitusmeetodit "Räägime lastest". 

50images

Sotsiaalministeeriumi rahvatervise osakonna juhataja Heli Laarmanni sõnul on toetavad peresuhted ning positiivne lapse ja vanema suhe laste vaimse tervise hoidmisel väga olulised. 

Vaimse tervise probleemidega võitlevad väga paljud inimesed, kelle muredega on paraku silmitsi ka nende perekond. Seetõttu tuleb ennetustegevustes ja abi pakkumisel tähelepanu pöörata ka lähedastele. 

Õigel ajal sekkudes saab vähendada vaimse tervise probleemide kandumist edasi lastele ja järgmistele põlvkondadele. 

"Seepärast tuleb pakkuda raskustes lapsevanematele tõenduspõhist nõu ja tuge, et aidata neil igapäevaelus paremini toime tulla ja ennetada vaimse tervise probleemide kandumist üle põlvkondade," ütles Laarmann.

Õiguskantsleri büroo laste ja noorte õiguste osakonna juhataja Andres Aru ütles, et kuigi vaimse tervise valdkond erineb tema igapäevatööst, puutub ka tema oma töös kokku probleemidega, mida oleks võimalik ennetada.  

"Vanemal, kes on probleemidega kimpus, on raske pakkuda lapsele seda, mida laps vajab," tõdes ta. "Kui sõltuvusprobleeme märgatakse üha rohkem, siis vaimse tervise probleeme ei märgata." 

"Iga laps peaks saama kasvada pere keskel õnne ja armastuse keskkonnas, sest iga laps vajab vanemate hoolt ja armastust," ütles Aru.

Soomes toimib meetod tõhusalt

Laste vaimset tervist toetava sekkumise "Räägime lastest" (ingl "Let’s talk") on välja töötanud lastepsühhiaater Tytti Solantaus koos oma meeskonnaga. Meetodi eesmärk on aidata probleemidega võitlevaid vanemaid laste arengu toetamisel. 

"Sageli kardetakse või ei osata oma raskustest lastega rääkida, aga lapsed tajuvad, kui midagi on korrast ära ja elavad kaasa. Kui neist raskustest mitte rääkida, siis jäävad lapsed nendega üksi ja kannatused on seda suuremad," sõnas Peaasi.ee nõustaja ja lastepsühhiaater Ere Vasli. 

"Soomes läbiviidud uuringud näitavad, et depressiooni ravi saavad lapsevanemad on kergendatud, kui neile pakutakse võimalust arutada nende laste üle ja õppida selle kohta, kuidas hoolimata vaimse tervise probleemidest lapsi toetada," lisas Vasli. 

Soome ekspert, koolitaja ja mitmete tugigruppide juht Bitta Söderblom ütles, et üle 20-aastane kogemus on aidanud läheneda probleemsetele peredele ja inimestele teise nurga alt. Oluline on see, et probleeme püütakse ennetada, mitte ei oodata nende kuhjumist. 

"Kui probleemidega inimene otsib abi sotsiaal- või meditsiiniteenuse kaudu, siis küsitakse temalt muu hulgas ka seda, kas tal on lapsi ja kuidas nemad probleemiga toime tulevad," selgitas Söderblom.

See tähendab, et peredele lähenetakse terviklikult – kaasatud on terve teenuste ja ekspertide võrgustik. Näiteks kui üksikema saab vähidiagnoosi ja läheb arsti juurde, uuritakse temalt, kuidas ta lapsed hakkama saavad. Olukord kaardistatakse ja erinevate valdkondade spetsialistid pakuvad tuge nii emale kui ka lastele.

Meetodit saab edukalt kasutada ka koolis

Soomes teevad sekkumise meetodi programmiga koostööd ka meditsiiniasutused ja koolid. Kuigi meetod lähtub eelkõige vanema kaudu lapseni jõudmisest, on sellest väga palju abi ka tööst koolis, kus lapse kaudu jõutakse koostööni lapsevanematega. 

Tallinna 32. keskkooli psühholoog Auli Andersalu-Targo ütles, et vanemad tulevad hea meelega tema jutule, ka isad. "Tähtis on lootus, mida vanemad vajavad," rõhutas ta. 

Tallinna Nõmme põhikooli psühholoog Rene Kolon ütles, et "Räägime lastest" meetod on kasulik abivahend eelkõige selle kompaktsuse tõttu. "See on kõigile kättesaadav ega eelda väljaõpet."

Ka tema ütles, et tegelikult tulevad vanemad koolipsühholoogi vastuvõtule meelsasti. "Ema vähemalt, aga ka isa, kui ta välja kutsuda, sest lapse tervis ja heaolu on tähtis mõlemale." 

Lapsevanemaid tuleb julgustada abi otsima 

"Lapsevanemate hulgas on depressioon ja teised vaimse tervise häired levinud mured ning lastel, kes nende teemadega kodus kokku puutuvad, on suurem psühhiaatriliste häirete või sõltuvuse tekkimise risk," sõnas Regionaalhaigla psühhiaatriakliiniku õendusjuht Liina Hürden.  

Eestis on kuni praeguseni uudset meetodit kasutatud vähesel määral, aga nüüd on väljaõppe saanud esimene grupp sekkumise koolitajaid, mis annab võimaluse sekkumist edaspidi oluliselt laiemalt kasutada. Selliste oskustega inimesi on siin väga vaja.  

"Soome näitab selles vallas head eeskuju," ütles Hürden. "Eestis on alles esimesed 30 spetsialisti antud koolituse läbinud, kuid kõik vaimse tervise töötajad ja lastega kokku puutuvad spetsialistid saaksid "Räägime lastest" sekkumisega oluliselt ja tõenduspõhiselt toetada laste arengut."

Peaasi.ee nõustaja ja lastepsühhiaater Ere Vasli rõhutas, et lapsevanemaid tuleb julgustada abi otsima – see aga eeldab vaimse tervise spetsialistide pädevust ja vajalikke teadmisi abi osutamiseks.

"Plaanime "Räägime lastest" sekkumise koolituste korraldamist kindlasti jätkata, sest vaimse tervise spetsialistide huvi on suur," ütles ta.

Lapsel on õigus teada peres toimuvast

"Räägime lastest" sekkumise raviprotsessi käigus kohtub vaimse tervise spetsialist vanema või vanematega 1–2 korda. Üheskoos arutatakse läbi, kuidas last erinevates olukordades paremini toetada ning kuidas perekonnas turvatunnet luua.

PERH psühhiaatriakliiniku kliiniline psühholoog Kadri Troost ütles: "Olen töötanud psüühikahäiretega inimestega ligi 20 aastat ja näinud palju lapsevanemaid, kes muretsevad, et nende laste vaimse tervise mured on geneetilised, kuid ei taju, et see võib olla tingitud nende enda olukorrast."

Troost ütles, et oluline osa "Räägime lastest" sekkumise juures ongi laste valgustamine vanema vaimse tervise probleemidest. 

"Lapsel on õigus ja vajadus teada, miks nende peres asjad just nii on. Väga tähtis on lapsele teada andmine, et vanema kriisi sattumise korral saab ta abi ja ravi. Kokkuvõttes võib nii ära hoida selle, et ka neil lastel tekib hiljem elus vaimse tervise probleeme."

Abimaterjalid lapsevanemale ka veebis 

"Räägime lastest" sekkumisest on valminud ka esimesed eestikeelsed tugimaterjalid vanematele, mille leiab Peaasi.ee leheküljelt.  

Materjal lapsevanematele, kellel on vaimse tervise probleeme:

Kuidas saan oma lapsi aidata? 

Materjal lapsevanematele, kellel on probleeme sõltuvuse või uimastitega:

Kuidas saan oma laste eest hoolt kanda?

 

MTÜ Peaasjad tegeleb vaimse tervise edendamise, probleemide ennetuse, varase sekkumise ja häbimärgistamise vähendamisega meie ühiskonnas. Peaasja tuumikusse kuulub vaimse tervise ja noorsootöö spetsialiste, konsultante ja kaasamõtlejaid erinevatest eluvaldkondadest. 

Laadimine...Laadimine...