OHVRI VANAEMA: Last rünnanud koeral on juba inimvere maitse suus

"Korraga kuulis isa lapse karjumist ja nägi, et rotveiler lohistab seitsmeaastast last majade vahel kättpidi järel," rääkis Nina oma lapselapsega juhtunud hirmsast õnnetusest. Mullu alustas mupo koerte pärast 39 väärteomenetlust, neist  seitsmel korral ründas koer inimest.

Pilt: Scanpix

OHVRI VANAEMA: Last rünnanud koeral on juba inimvere maitse suus

Meelis Piller

"Korraga kuulis isa lapse karjumist ja nägi, et rotveiler lohistab seitsmeaastast last majade vahel kättpidi järel," rääkis Nina oma lapselapsega juhtunud hirmsast õnnetusest. Mullu alustas mupo koerte pärast 39 väärteomenetlust, neist  seitsmel korral ründas koer inimest.

"Meie pere laps on ühe majanaabri koeraga koos üles kasvanud, nad ei ole omavahel võõrad," rääkis vanaema Nina. "Lapselaps mängis aeg-ajalt koeraga, aga koer kasvas suureks. Laps tavaliselt viskas kivikesi või oksi ning koer tõi need tagasi."

Kord hakkas laps taas harjumuspäraselt koeraga mängima, kuid  korraga kuulis isa lapse karjumist ja nägi, kuidas koer lohistab last kättpidi järel. Isal õnnestus laps lahti päästa, samal ajal seisis koera purjus perenaine kõrval ega sekkunud üldse.

Kutsuti kiirabi, see omakorda kutsus politsei, aga koera perenaine võttis looma ja läks lihtsalt minema. "Ei mingit vabandamist," mainis vanaema.

Purjus omanike agressiivsed loomad

Alles siis, kui koera peremees ja perenaine said teada, et Nina kirjutas politseile avalduse, tõid nad lapsele kommi. "Aga kas nad sellest hoolisid, et koer hammustas lapsel lihatüki välja, talle tehti haiglas operatsioon ning lisaks sai ta koera ilast veremürgituse?"  küsis Nina. "Rünnakud hakkasid toimuma siis, kui perenaine kukkus jooma. Purjuspäi ei vaadanud ta koera järele. Ma ei ütle, et koer tuleb magama panna, aga igal juhul tuleks ta majast ära viia, sest on teistele ohtlik. Koer ei ole süüdi, et tal selline perenaine on, kuid tal on juba inimese vere maitse suus."

Nina rääkis, et omanikud peksavad koera ja koer elab koridoris,  tuppa teda ei lasta. "Lisaks ei jõua perenaine suurt rotveilerit kinni hoida. Ja probLeemid tekivad just siis, kui perenaine jalutab koeraga."

Nina lapselaps pole ainus, kes on sama koera rünnakus kannatada saanud, nii on juhtunud veel mitme inimesega.

Praegu on lugu mupo menetluses, koera omanik võib saada 800 eurot trahvi. Lapse perekond on aga lubanud, et kui koera majast ära ei viida, annavad nad omanikud kohtusse.

Munitsipaalpolitsei peainspektori Pavel Boitsovi sõnul jääb arusaamtuks, miks pole keegi majast varem riigi politsei poole  pöördunud.
Statistika näitab, et möödunud aastal alustati seoses koeraründega 39 väärteomenetlust, neist seitsmel korral ründas koer inimest. "Juhtumeid, kus inimene või tema koer satub teise koera rünnaku ohvriks, on piisavalt, aga lausa katastroofiline olukord ka ei ole," lausus Boitsov.

Vahel on õnnetustes süüdi koeraomanikud, kes ei täitnud oma kohustusi nii nagu peab, kuid Boitsovi sõnul on nii mõnigi kord mingil määral süüdi ka kannatanu. "Näiteks kui võõras inimene koera igatpidi provotseerib, eriti purjuspäi," selgitas ta. "Kuid igal juhul on omanik kohustatud vältima olukordi, kus tema koer võib rünnata teist koera või inimest. See on kirjas ka koerte ja kasside pidamise eeskirjas."

Rihmata käia ei tohi

Boitsov meenutas juhtumit, kus saksa lambakoer pääses aiast välja, sest värav oli lahti, ja ründas teist koera. Too sai tõsiseid kahjustusi. "Koera omanik sai trahvi, vahepeal läksin ma puhkusele ja sel ajal ründas koer kedagi teist. Jälle oli värav lahti jäänud, jälle jooksis koer välja ja hammustas teist koera. See näitab, et alati ei aita ka trahvimine – trahv ei ole väike, aga ka mitte väga suur."


Uus-Maleva tänaval jalutas üks laps sageli koera ilma rihmata, kuni koer ründas inimest. Koera omanik ja tema ema andsid kirjaliku lubaduse, et enam sellist asja ei juhtu ja et edaspidi jalutatakse koera ainult rihma otsas. "Leppisime kokku, et kui  samasugune asi juhtub, tuleb kohe suur trahv," mainis Boitsov. "Rääkisin ka sama pere naabritega ja lepppisime kokku, et kui nad midagi kahtlast näevad, võtavad kohe minuga ühendust, aga nüüd pole juba poolteist kuud keegi helistanud."

Ka Nõmmel metsade vahel ei tohi koera lahtiselt jooksma lasta. "See on ikkagi avalik ruum, koera tohib lahti lasta ainult spetsiaalsel mänguväljakul," ütles mupo Nõmme linnaosa peainspektor Anu Põlluaas.

Mupo Haabersti peainspektor Talehh Gusseinov lisas, et isegi kui koeral pole suukorv nõutav, aga omanik teab, et loom võib mõnes olukorras agressiivselt käituda, tasub see talle pähe panna, et pärast ei oleks seiklusi politsei või kohtuga.

Väldi lahtist looma

Ainuke koht, kus koer ei pea olema rihma otsas, on koerte jalutusplats. Ent sealgi peab omanik hoolitsema, et tema lemmik oleks teistele inimestele ja koertele ohutu. Ka tuleb alati veenduda, et koeraga trepikotta sisenedes ei tule keegi vastu.

Mupo Pirita peainspektor Anne Järve ütles, et lahtist koera nähes ei tasu inimesel tema poole liikuda. "Aga meil on olnud ka juhtumeid, kus muidu kasvatatud ja treenitud, jalutusrihmaga koer hüppab äkki kellegi najale ja naksab teda," rääkis ta. "Võõraid loomi tuleb vältida – mitte karta, aga vältida. Loomad tajuvad, kui neid kardetakse!"

Vahel helistab inimene ise oma koera pärast muposse. "Mõnikord on juhtunud isegi nii, et helistatakse ja öeldakse: minu koer ründas, kui tuleb selle kohta avaldus, siis andke mulle teada, olen siin olemas," rääkis Gusseinov. "Mõnikord aga avaldust ei tulegi, sest et osapooled lepivad omavahel kokku. Ükskord oli inimene neli kuud merel tööl,  helistas mulle ja ütles, et kui tagasi saabub, siis tuleb läbi – ja tuligi. Aga selliseid juhtumeid on vähe, enamasti inimesed varjavad ennast."

Kui on alustatud väärteomenetlust, aga inimene ei ilmu kutse peale kohale, siis on mupol õigus lasta politseil ta sunniviisiliselt tuua. "Kui inimene ennast varjab, teeme koostööd näiteks maksuameti ja politseiga. Me saame niikuinii teada, kus keegi on," selgitas Gusseinov. "Tegelikult piisab, kui oled saatnud kaks korda kutse, aga inimene ikka ei taha tulla. Kui sa ennast varjad, tuleb politsei isegi töö juurde, aga võib tulla ka kell kuus hommikul su ukse taha, et tuua sind kõigepealt politseijaoskonda. Seal paneb politsei sind kambrisse, aga pärast toob minu juurde."

Sundkorras kohale

Gusseinov ise on endine politseinik ning politseis töötades tuli tal ka inimesi sundkorras kohale toimetada. Nüüd, mupos töötades, varjab tema eest end kaks inimest. "Üks räägib, et on haige," mainis Gusseinov. "Aga sa pead mulle tõestama, et oled tõepoolest, tegelikult ka pikalt haiguslehel. Nagu me teame, siis nelja kuu pärast võib tööandja inimese lahti lasta tervislikel põhjustel. Ma olen kaalunud nende inimeste suhtes sundtoomist, aga annan veel aega, ei taha nii räigelt reageerida. Samas ju teine pool – kannatanu – ka ootab, tahab teada, millega see asi lõpeb, tahab oma kompensatsiooni saada. Näiteks on koer riided lõhki tõmmanud."

Gusseinovi sõnul tasub juhul, kui kahju kannataja ja selle tekitaja ei suuda omavahel suhelda ja milleski kokku leppida, lasta seda teha menetleja kaudu. "Muidu läheb asi kohtusse, ja seda pole kellelgi vaja," lisas ta.

Sageli on koertega seotud tülide ja kaebuste taga tõsiasi, et naabrid ei saa omavahel läbi või ei suhtle üldse. "Naabrite vahel käib külm sõda ja siis teeb üks teise kohta avalduse. Kohale minnes selgub aga, et mingit rünnet polegi olnud," lausus Gusseinov.

Kõige ohutum on kesklinn, kõige ohtlikumad aedlinnad

• Mustamäel alustas mupo mullu menetlust viiel juhul. Trahv on jäänud seni 100 ja 200 euro vahele.

• Nõmmel on ette tulnud pigem naabrite omavahelisi jagelemisi, kus koerad on saanud jooksu ja ehmatanud inimesi. Lisaks tuleb Nõmme eramajade poiirkonnast kaebusi ulguvate koerte kohta. Üks koerte omavaheline purelemine jõudis aga kohtusse ja see on nüüdseks läbinud esimese kohtuastme. Ja Trummi tänaval on üks inimene juba mitu korda oma koera pärast mupo huviorbiiti sattunud.

• Kristiines pole koerte ründeid olnud.

• Aedlinnas Pirital on ette tulnud mitu rünnakut.

• Kesklinnas on üldiselt rahulik. Aastavahetusel ründas koer Viru hotelli juures turisti, kes sai kergelt vigastada.

• Haaberstis oli möödunud aastal viis koerarünnet, kolme osas menetlus veel käib, sest koeraomanikud ei ilmu kohale.

Laadimine...Laadimine...