ANDRES ELLAMAA: Valitsus tuleb haiglakärbete pärast välja vahetada

"Valitsus tuleb lihtsalt välja vahetada, sest praegused vennad, kes seal võimul on – alates sellest Rõivase-poisist – on ju kõik eluvõõrad ja elukogemuseta inimesed, kes käivad oma vaimses pimeduses ringi ja siis otsustavad," kommenteeris PERH-i ülemarst Andres Ellamaa valitsuse kava haiglate töötajaid koondada.

Pilt: Scanpix

ANDRES ELLAMAA: Valitsus tuleb haiglakärbete pärast välja vahetada (37)

Ragne Jõerand

"Valitsus tuleb lihtsalt välja vahetada, sest praegused vennad, kes seal võimul on – alates sellest Rõivase-poisist – on ju kõik eluvõõrad ja elukogemuseta inimesed, kes käivad oma vaimses pimeduses ringi ja siis otsustavad," kommenteeris PERH-i ülemarst Andres Ellamaa valitsuse kava haiglate töötajaid koondada.

Sotsiaalministeerium saatis Põhja-Eesti regionaalhaiglale (PERH) ja Tartu Ülikooli kliinikumile kirja, milles kohustas sihtasutusi kärpima 2,5% võrra töötajate arvu, et vähendada riigi valitsemise kulusid. "See kiri kliinikumile on absurd kuubis," kommenteeris toimuvat Raadio 2 saates "Olukorrast riigis" poliitanalüütik ja kolumnist Ahto Lobjakas. "Jääb mulje, et inimestel, kes neid otsuseid teevad, puudub igasugune aim, millest nad räägivad. See on sama, kui riik ütleks inimestele, et olge vähem haiged, või kliinikumile, et ravige vähem haigeid."

"Valitsus tuleb lihtsalt välja vahetada, sest praegused vennad, kes seal võimul on – alates sellest Rõivase poisist –, nad on ju kõik eluvõõrad ja elukogemuseta inimesed, kes käivad oma vaimses pimeduses ringi ja siis otsustavad," lisas Põhja-Eesti Regionaalhaigla ülemarst-konsultant Andres Ellamaa. "Olukorda sobib iseloomustama vene vanasõna: kui keegi on surnud, siis kaua, ja kui loll, siis igavesti."

Valitsuse kava kohaselt tuleb kärpida regionaalhaiglate tugipersonali 165 inimese võrra. "Ma arvan sellisest sammust väga halvasti," lausus doktor Ellamaa. "Haiglaid on kohitsetud 2007. aastast alates. Jah, me võime ju küll vähendada abipersonali, aga selle tulemusena hakkab kallilt koolitatud õde või tohter seda tööd tegema. See tähendab aga, et nii jääb arstil ja õel vähem aega oma erialase töö tegemiseks. Sinna ei saa mitte midagi parata. Ja siis loeme kaebusi. Sanitarid on tegelikult need, kelle najal haiglamaailm püsib, ja nende roll on väga oluline."

 

Kes tööd tegema hakkab?

Ellamaa sõnul on haiglatesse hooldajaid tööle saad niigi keerukas, sest töö on raske nii vaimselt kui ka füüsiliselt ja selle eest makstav tasu – ligi 3 eurot tunnis – on väga väike. "Seda tööd jäävad tegema peamiselt pensionieas inimesed, kes üritavad pensionilisa teenida, sest meie noored lähevad Zambiasse või Tansaaniasse abistama sealseid vaeseid. Praeguse valitsuse suhtumine hooldajatesse on väga näotu ja viib selleni, et sisuliselt ei jää mitte keegi patsiendi juurde, sest arstil ja õel on oma tööülesanded täita."

Ellamaa tõdes, et praegune valitsus ilmselt ei mõista, et me kõik jääme vanaks ja võime haiglasse sattuda ja hooldust vajada. "Ju siis nende vanemad ei vaja veel hooldust ja nad ise on ka noored, aga kõige narrim on see, et ka valitsuse nõunikud – need paari-kümneaastased sellid – ei tunne ju ka elu. See, mis praegu toimub, on kurjast. Valitsus pole väga sügavalt mõelnud, sest nad ju ei oskagi mõelda. Eesti rahvas väärib paremat!"

 

Lubamatu suhtumine 

"Haiglate personal töötab juba täna ülekoormusega," kinnitas riigikogu sotsiaalkomisjoni liige Marika Tuus-Laul. "Eesti haiglate töö efektiivsus on viidud viimase piirini ning koondamine on vastuvõetamatu. Kui laiemale üldsusele räägitakse riigireformist ja ametnike koondamisest, siis tegelikkuses nõutakse hoopis haiglapersonali koondamist. Haiglate kui eraõiguslike juriidiliste isikute puhul pole taoline nõudmine seaduslik. Rääkimata sellest, et taoline tegevus raskendab haiglates arstiabi andmist, pikendab niigi pikki ravijärjekordi veelgi ja halvendab tervishoiuteenuste kvaliteeti."

Selle asemel, et tegeleda sisuliste probleemidega ja parandada arstiabi kättesaadavust, õigustab töö- ja terviseminister Jevgeni Ossinovski koondamisi tööefektiivsuse tõstmise vajadusega haiglates. "Rahvusvaheliste uuringute põhjal on Eesti tervishoiusüsteem üks kõige efektiivsemaid maailmas," tähendas Tuus-Laul. "Viimse piirini viidud efektiivsus aga hakkab mõjuma arstiabi kättesaadavusele.

Ajakirjanduses on käinud läbi ka ähvardus vähendada haiglatega sõlmitud haigekassa lepingute mahtu, kui ministeeriumi kärpekorraldusi ei täideta. Keskfraktsiooni arvates on selline suhtumine ministeeriumi poolt täiesti lubamatu."

Ahto Lobjakase hinnangul ei tee riigireformi kärpekava vahet näiteks sisekaitseakadeemial ja kliinikumil. "Analüüsi, mis tooks välja asutuste erinevad vajadused, ei ole avaldatud," nentis ta. "Ainus, millele ettekirjutuste tegemisel toetutakse, on 2,5-protsendiline töökohtade vähendamine. Keegi ei küsi asutuste käest, mida nad tegid möödunud aastal või ülemöödunud aastal. Kui need on möödunud aastal juba töötajaid koondanud, siis on see nende probleem, sest põhimõtteliselt ainult see aasta maksab."

37 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...