"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Andro Roos: Eesti maksusüsteem toodab vaeseid (1)
16. märts 2016
Scanpix

"Euroopa Liidu seadusi rakendatakse Eestis kõige kurjemat moodi. Nii, et üldse elada ei saa," kritiseeris majandusteadlane Andro Roos praegust maksusüsteemi, mis justkui karistab ettevõtteid ja toodab vaesust. Roosi sõnul tuleks tagada inimestele nende inimõigused – toasoe, vesi, kanalisatsioon. Eesti Energia suurest kasumist saaks kodudele ja väikeettevõtetele tasuta elektri tagada, mis kasvataks konkurentsivõimet ja tõstaks maksude laekumist. "Milleks me makse siis kogume? Kas selleks, et kellelgi oleks hea Toompeal istuda, Brüsseli vahet lennata või Ameerika Ühendriikides koogutamas käia?"

“Eesti maksusüsteem ei toida ennast. See tekitab juurde vaeseid ja sotsiaaltoetustel elavaid inimesi, samuti kodanikupalga vajadusest rääkijaid. See süsteem sunnib inimesi petma, valetama ja varastama, kuna nad ei tule omadega välja,” nentis Tartu Ülikooli õppejõud Andro Roos

Roos tõdes Tallinna TV saates “Mõtleme taas”, et Eesti riigijuhid ei suuda muud välja mõelda kui uusi aktsiise, trahve ja uute valdkondade maksustamist. See on aga tupiktee, kuna tapab ettevõtluse juba eos. “Tänane maksustamise süsteem on tootmise ära kägistanud. Maksude maksmise eest saab ettevõtja vastu piiravaid seadusi ja uusi riigilõive.”

Roos nentis, et maksudega ei ole mõtet enam mängida. “Vaja oleks teha kvalitatiivne hüpe ja tagada inimestele nende inimõigused – toasoe, vesi, kanalisatsioon, toit, rahulik uni.”

Roos tõi oma mõtte selgituseks Valgevene näite, kus inimene teenib kuus meie mõistes taskuraha – 200-300 eurot. Riik aga tagab inimesele toasooja, vee, kanalisatsiooni, laste huviringid, teatri- ja kinokülastuse. “Inimese baasvajadused on kõigile ühtemoodi tagatud. See ongi riigi ülesanne – riik peab olema kodanikke kaitsev vihmavari. Millekski muuks meil ju riiki vaja ei ole. Milleks me makse siis kogume? Kas selleks, et kellelgi oleks hea Toompeal istuda, Brüsseli vahet lennata või Ameerika Ühendriikides koogutamas käia?”

Roos näeb, et Eesti väljapääs oleks solidaarse ühiskonna ülesehitamises. Rohkem tuleks maksustada tootmist, aga mitte tänase maksustamise süsteemi alusel. Maksusüsteem peaks olema hästi lihtne ja bürokraatiavaba.

Roosi ettepanekul tuleks kõik tänasel kujul maksud Eestis üldse ära kaotada ja siduda maksustamine läbi rahvusliku energiatootja, Eesti Energia, elektrihinna. “Igasugune tegevus ja tootmine vajab ju energiat. Elektri hind tuleks määrata selline, et selle arvelt oleks võimalik rahastada riigieelarvet ja ühiseid tegevusi – teede, elektrivõrkude, kommunaalide jmt ehitamist. See oleks õiglane.”

Roos lisas, et Eesti Energia on aastatega teeninud suuri kasumeid. Kui sellest veerand ära võtta, oleks võimalik kõigile kodumajapidamistele tasuta elektrit anda. Kui kasumist pool ära võtta, oleks võimalik ka väikeettevõtjatele tasuta elektrit anda. “Sel juhul langeks toote omahind ka praeguse maksusüsteeemi juures. Toota saaks odavamalt ja toode oleks konkurentsivõimelisem kas või koduturul, võib olla teatud tegevuste puhul ka ekspordis. Saaks suuremat tulu, seega ka enam tulu-, sotsiaal- ja käibemaksu. Aga meie riik ei mõtle nii, mõtleb vaid üks samm ette. Ka Euroopa Liidu seadusi rakendatakse Eestis kõige kurjemat moodi. Nii, et üldse elada ei saa,” möönis Roos.

Kommentaarid (1)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Ele
18. märts 2016 10:16
Kas ükskord ei lõpetata vaeste tootmine, meil on vaeseid juba niigi palju. Peaminister irvitab selle üle ja ütleb, et vaeseid pole.