Brennan: kongress blokeerigu Trumpi katsed riigisaladuslube ära võtta

Trump tühistas sel nädalal Brennani ligipääsu salastatud teabele ja ähvardas veel vähemalt kaheksat endist julgeolekuametnikku samaga.

Pilt: Scanpix

Brennan: kongress blokeerigu Trumpi katsed riigisaladuslube ära võtta

Toimetaja: Moonika Tuul

Trump tühistas sel nädalal Brennani ligipääsu salastatud teabele ja ähvardas veel vähemalt kaheksat endist julgeolekuametnikku samaga.

USA Luure Keskagentuuri (CIA) endine direktor John Brennan, kellelt president Donald Trump võttis paari päeva eest ligipääsu riigisaladusele, kutsus pühapäeval kongressi blokeerima presidendi katseid teha sama teiste endiste luureametnike puhul, vahendas BNS.

Brennan ütles telekanali NBC saates "Meet the Press", et ta kaalub selle saavutamiseks ka õiguslikke meetmeid.

CIA eksdirektori sõnul on temaga ühendust võtnud mitu juristi aruteluks võimaliku hagi sisu üle.

Trump tühistas sel nädalal Brennani ligipääsu salastatud teabele ja ähvardas veel vähemalt kaheksat endist julgeolekuametnikku samaga.

Brennan ütles, et kavatseb teha kõik endast oleneva, "püüdmaks vältida tulevikus sellised kuritarvitusi". "Kui see tähendab kohtusse minekut, siis ma teen seda," lisas ta.

Endine CIA direktor kordas ka oma varasemaid süüdistusi, mille järgi on Trumpi käitumine "reetlik". "Ma nimetasin tema käitumist reetlikuks ja ma jään vägagi selle väite juurde. Need on ebanormaalsed ajad ning ma olen näinud ohutulesid vilkumas seoses sellega, mida härra Trump on teinud ja teeb," sõnas ta.

Brennan kasutas seda sõna Trumpi kohta esmakordselt pärast presidendi kohtumist Vene riigipea Vladimir Putiniga 16. juulil Helsingis, öeldes, et Trumpi esinemine ei olnud "midagi vähemat reetlikkusest".

Brennani sõnul on kongressil aeg teema enda kätte võtta. Ta viitas senati demokraatide sammule piirata presidendi võimet tühistada väljaspool normaalset protseduuri riigisaladuse luba.

Valge Maja põhjendas Brennanilt loa äravõtmist tema ebastabiilse käitumisega. Brennan on tuntud Trumpi administratsiooni terava kritiseerimise poolest.

"Ajalooliselt säilib endistel luure- ja korrakaitseagentuuride juhtidel ligipääs salastatud informatsioonile ka pärast ametist lahkumist, et nad saaksid konsulteerida enda järglastega, kuid mister Brennani puhul kaalub risk tema ebastabiilse käitumisega seoses kasu üle," vahendas Trumpi sõnu Valge Maja pressiesindaja Sarah Sanders.

Trump tunnistas pärast otsust Brennani kohta usutluses ärilehele Wall Street Journal, et Brennani riigisaladuse loa tühistamine on seotud juurdlusega Venemaa sekkumise suhtes USA 2016. aasta presidendivalimistesse.

"Ma nimetan seda kallutatud nõiajahiks, see on pettus. Ja need inimesed juhtisid seda!" ütles Trump ajakirjale, lisades, et tema hinnangul tuli midagi ette võtta.

Endised CIA direktorid ja pool tosinat kõrget luureametnikku tegid reedel pretsedenditu avalduse, mõistes hukka Trumpi otsuse jätta nende kolleeg Brennan ilma ligipääsust salastatud infole.

Avaldusele on alla kirjutanud nii vabariiklastest kui demokraatidest presidentide ajal ametisse nimetatud CIA juhid, nende hulgas Robert Gates, George Tenet, Porter Goss, Leon Panetta ja David Petraeus.

Toetust on avaldanud veel mitukümmend endist kõrget luureametnikku.

"Presidendi sammudel John Brennani suhtes ja teiste endiste ametnike samasuguste sammudega ähvardamisel ei ole mingit seost sellega, kellel peaks ja kellel ei peaks olema riigisaladuse luba - see on üksnes katse sõnavabadust lämmatada," seisab avalduses.

Luurejuhid nimetavad Trumpi sammu "sobimatuks ja äärmiselt kahetsusväärseks" ja rõhutavad, et ei ole varem näinud salastatud infole juurdepääsu loa andmise või äravõtmise kasutamist poliitilise tööriistana nagu praegusel juhul.

Laadimine...Laadimine...