EL: Brexiti 30. juunile lükkamine kätkeb tõsiseid ohte

Euroopa Komisjon soovitas EL-i liidritel valida väiksem viivitus - 23. maini - või hoopis pikem - vähemalt 2019. aasta lõpuni.

Pilt: Scanpix

EL: Brexiti 30. juunile lükkamine kätkeb tõsiseid ohte (3)

Toimetaja: Moonika Tuul

Euroopa Komisjon soovitas EL-i liidritel valida väiksem viivitus - 23. maini - või hoopis pikem - vähemalt 2019. aasta lõpuni.

Brexiti 30. juunini edasi lükkamine võib kätkeda endas tõsiseid juriidilisi ja poliitilisi ohte, hoiatas Euroopa Komisjon pärast Briti peaministri Theresa May teadaannet, et London on palunud Euroopa Liidu liidritelt kolme kuu pikkust ajapikendust, vahendas BNS.

Euroopa Komisjon soovitas EL-i liidritel valida väiksem viivitus - 23. maini - või hoopis pikem - vähemalt 2019. aasta lõpuni.

May ütles alamkojas, et on kirjutanud Euroopa Ülemkogu eesistujale Donald Tuskile ja "teavitanud teda, et Ühendkuningriik taotleb artikkel 50 perioodi pikendamist 30. juunini".

May ei taha valimisi

"Ma ei taha pikka edasilükkamist," lausus peaminister, hoiatades, et pikem edasilükkamine tähendaks, et Suurbritannia peab korraldama mai lõpus sarnaselt ülejäänud 27 EL-i liikmesriigile Euroopa Parlamendi valimised.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker ütles kolmapäeval, et Brexiti edasilükkamise otsust sel nädalal Euroopa Liidu tippkohtumisel tõenäoliselt ei tehta ja ilmselt peavad liidrid järgmisel nädalal uuesti kokku tulema.

Euroopa Ülemkogu kinnitas kolmapäeval, et on May kirja kätte saanud ning ülejäänud 27 liikmesriigi liidrid arutavad Brexiti-tähtaja edasilükkamist neljapäeval ja reedel Brüsselis peetaval tippkohtumisel.

Mayl on vaja lisaaega, sest Briti parlament on Brüsseliga saavutatud lahkumisleppe tagasi lükanud.

Europarlamendi valimised peetakse 23.-26. maini ja komisjon on Suurbritanniale öelnud, et Brexiti pika edasilükkamise korral peab ta teiste liikmesriikide sarnaselt valimised läbi viima.

"Ühendkuningriigile pakutav ajapikendus peab kestma kas 23. maini 2019 või olema oluliselt pikem ja nõudma Euroopa valimisi," ütles EK.

"See on ainus viis tagada EL-i institutsioonide toimimine ja nende võime otsuseid langetada," seisab vastuses, mis koostati enne May kirja kättesaamist.

Liikmesriigid otsustavad

Ajapikenduse olemuse otsustavad EL-i liidrid ja selle peavad heaks kiitma kõik 27. Valida on 23. mai ja 2019. aasta lõpu vahel.

"Iga teine variant (näiteks edasilükkamine 30. juunini 2019) kätkeb endas Euroopa Liidu jaoks tõsiseid juriidilisi ja poliitilisi ohte ning toob Ühendkuningriigi praeguse määramatuse ka ülejäänud EL-i 27 riiki," hoiatas komisjon.

Brexiti pikema edasilükkamise korral peab Suurbritannia lubama "konstruktiivset erapooletust" kõigis EL-i olulistes debattides nagu eelarvevaidlused ja järgmise Euroopa Komisjoni volinike määramine, mis on kavas selle aasta teises pooles.

Sellega ei saaks Suurbritannia kasutada vetoõigust EL-i otsuste blokeerimiseks, et nii Brüsselilt Brexitiks rohkem järeleandmisi välja võidelda.

EK ütles ka, et ajapikendus antakse tingimusel, et seda ei kasutata uuteks lahkumisleppe läbirääkimisteks.

3 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...