ELU TSITADELLIS: Valitsus tahab Rahukohtu tänava kinni panna

"Ehk on mul edaspidi mugavam hoopis helikopter soetada," muigab Toompea poepidaja Natalja, kui kuuleb valitsuse soovist Rahukohtu tänav samamoodi postidega liikluseks kinni panna, nagu on kinni pandud Ameerika saatkonna esine Kentmanni tänav. Tallinn peab Rõivase valitsuse hirmu alusetuks ega ole nõus plaaniga lasta sel end teetõkete taha peita.

Pilt: Albert Truuväärt

ELU TSITADELLIS: Valitsus tahab Rahukohtu tänava kinni panna (1)

Virkko Lepassalu

"Ehk on mul edaspidi mugavam hoopis helikopter soetada," muigab Toompea poepidaja Natalja, kui kuuleb valitsuse soovist Rahukohtu tänav samamoodi postidega liikluseks kinni panna, nagu on kinni pandud Ameerika saatkonna esine Kentmanni tänav. Tallinn peab Rõivase valitsuse hirmu alusetuks ega ole nõus plaaniga lasta sel end teetõkete taha peita.

Hirm sõja ees, mis peavoolumeediast meile iga päev vastu vaatab, tundub nüüd olevat jõudnud igapäevaellu, ning Stenbocki maja asukad Rahukohtu tänavas on asunud oma residentsist kujundama hoolikalt kaitstud tsitadelli. Vabariigi valitsuse liikmete ihude igakülgse kaitsmise nimel tahab politsei autoliikluseks tõketega sulgeda Rahukohtu tänavat Toompeal – välja arvatud erilubade omanikele. Selleks on jõutud juba teha kirjalikku teavitustööd kohalike äripidajate ja elanike hulgas, kes hakkavad eeldatavasti erilubadega oma poekeste ja/või korterite juurde pääsema. Umbes samamoodi, nagu Nõukogude ajal pääsesid inimesed eriti rangelt valvatavasse piiritsooni rannaaladel.

Poemüüja unistab helikopterist

Tallinna transpordiamet ei pea tänav sulgemist aga põhjendatuks, linn on üldiselt niigi turvaline. Lisaks takistaks tänava tõketega sulgemine päästesõidukite ligipääsu sellesse Toompea suhteliselt keerulise planeeringuga ja kitsaste tänavatega kvartalisse, mille varustatus näiteks kustutusvee hüdrantidega pole vanalinnale omaselt just parimal järjel.

Kohalikes elanikes ja poekeste pidajates kutsub see mõte esile aga pigem mõistmatust. "Me elame ja töötame siin, aga meile ligipääs muutub ju ilmselt palju ebamugavamaks," muretses müüja Natalja vaateplatvormi juures asuvas suveniiripoekeses. "Ehk on mul edaspidi lihtsam hoopis helikopter soetada," tegi ta nalja.

Kuuldavasti soovivad valitsuse liikmete ihude kaitsjad sinna paigutada umbes samasuguseid poste nagu Kentmanni tänavale USA saatkonna juurde, mida siis vajadusel saab maa alla lasta, et lubatud auto valitsuse tänavale ligi pääseks.

Milleks kogu seda ümberkorraldust vaja on? Kogu selle teetõkete majandamisega kaasneva asjaajamise haldamine ja korraldamine kujutab endast lõputut sekeldamist. Rääkimata sellest, et valitsuse ihude kaitsmine kujuneb ka märgatavalt kallimaks.

Tallinna transpordiamet, kellele on kuuldavasti esitatud taotlus tänav sulgeda, ei soovi sel teemal pikemalt mõtteid vahetada, sest taotluse näol on tegemist juurdepääsupiiranguga dokumendiga, millega uudishimulikud saaksid tutvuda alles aastal 2021. Samas möönab ameti juhataja Andres Harjo, et tegemist on avaliku huviga, sest tänava sulgemine puudutaks paljusid seal tänaval elavaid või töötavaid inimesi.
"Selleks et tänavat sulgeda, peab olema tõsine avalik huvi, ühesõnaga, väga mõjuv põhjus, või olukord, mida tõesti ei saa teisiti lahendada, aga hetkel me seda küll ei näe," tõdes Harjo. Ta lisas, et praeguse seisuga ei näe linn seega mõtet ega vajadust taotlusele vastu tulla ja tänavat sulgeda.

Praeguste ilusate ilmadega valitseb Toompeal Rahukohtu tänava piirkonnas, kus asub ka vabariigi valitsust majutav Stenbocki maja, tõeline turistide uputus. Suveniiripoekeste müüjatel käed-jalad tööd täis. Kliente jagub, kuid teade, et varsti muutub kord veel karmimaks, tõmbab päikesele justkui pilve ette. "Me toome autoga siia poodi palju asju, me elame ja töötame siin," ütles sealne poepidaja Natalja. "Parkida me siin ei soovi, kuid hommikuti tuleb ju kaup kuidagi siia poodi ja kohvikusse kohale tuua." Ilmselt saab ta sinna edaspidigi ligi vaid eriloaga. Ise küsimus, miks peaks tema oma elu muutma ebamugavamaks kellegi ihude kaitsmise nimel. Või miks peaks tavakodanik käima oma igapäevase elu elamiseks mingeid erilube nõutamas.

Valitsusel on hirm?

Natalja kolleeg, poepidaja Ramai naaberpoekesest, kes parasjagu auto pakiruumist kaupa laadis, ütles, et politsei on juba käinud kohalike inimeste hulgas tänava sulgemise asjus selgitustööd tegemas.

"Teetõkete paigaldamine on plaanis, kuid sellega ei kaasne Rahukohtu tänaval sisulist liikluskorralduse muudatust," ütles politsei pressiesindaja Uku Tampere Pealinnale. "Ka praegu on Rahukohtu 2 hoone nurgal liiklusmärk "Sissesõidu keeld" koos lisateatetahvliga "Välja arvatud Riigikantselei lubadega." Seega ei tohi kõrvalised inimesed seal ka praegu sõita. Teetõkkena paigaldatakse postid sarnaselt Kentmanni tänavaga. Kõiki seal asuvaid ettevõtteid ja elanikke teavitasime oma plaanist kirjalikult. Kui teetõkete paigaldamise kuupäev on paigas, siis saadame neile ka täpsema info. Kõik need, kellel on luba olemas saavad tänaval sõita nii nagu tänagi – nad lastakse läbi."

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...