Hispaania võttis Kataloonias võimu üle

Hispaania astus täna esimesi samme autonomse Kataloonia piirkonna täitevvõimu ülevõtmiseks, vahetas välja sealse valitsuse juhid ja kõrged ametnikud, et suruda maha iseseisvuspüüded, mis on vallandanud riigis terava vastasseisu.

Pilt: Scanpix

Hispaania võttis Kataloonias võimu üle (2)

Hispaania astus täna esimesi samme autonomse Kataloonia piirkonna täitevvõimu ülevõtmiseks, vahetas välja sealse valitsuse juhid ja kõrged ametnikud, et suruda maha iseseisvuspüüded, mis on vallandanud riigis terava vastasseisu.

Madridis avaldasid laupäeval tuhanded inimesed meelt Hispaania ühtsuse poolt, samal ajal tagandas keskvalitsus Kataloonia presidendi Carles Puigdemont'i ja tema asetäitja Oriol Junquerase, vahendas BNS.

Katalooniat määrati juhtima Hispaania asepeaminister Soraya Sáenz de Santamaría.

See on esimene kord pärast Francisco Franco diktatuuri 1939.-75. aastani, kus keskvalitsus piirkonna autonoomia peatab.

Madrid vallandas ka Kataloonia politseiülema Josep Lluís Trapero, keda peetakse separatistlike liidrite liitlaseks. Piirkonna politsei hakkab alluma siseministeeriumile, see aga tõotab lisapingeid Hispaania viimaste kümnendite rängimas poliitilises kriisis.

Päev pärast iseseisvusdeklaratsiooni vastuvõtmist Karaloonia parlamendis lehvisid regionaalvalitsuse hoone küljes ikka veel kõrvuti Hispaania ja Kataloonia lipp.

Rahvas tähistas reedel Barcelona tänavatel isesesivuse väljakuulutamist, kuid laupäeval oli linn üsna tühi, kuid politsei peahoone ümbruses oli valvet tugevdatud.

Madridi keskväljakule Plaza de Colónile oli laupäeval kogunenud umbes 3000 inimest Hispaania lippudega riigi ühtsusele toetust avaldama.

Rahva hulgas oli näha ka plakateid, millel nõuti Puigdemont'i vangistamist.

Hispaania peaminister Mariano Rajoy vastas reedel katalaanide "allumatusele" Kataloonia valitsuse tagandamise, parlamendi laialisaatmise ja valimiste väljakuulutamisega, milleks oli saanud volitused senatilt.

Käiku lasti põhiseaduse 155. artikkel, mis on ette nähtud mässumeelsete regioonide ohjeldamiseks. Kunagi varem ei ole seda rakendatud.

Madridi otsuse kohaselt korraldatakse Kataloonia valimised 21. detsembril.

Ulatusliku autonoomia kärpimine ei ole meeltmööda paljudele Kataloonia 7,5 miljonist elanikust, kes seni otsustasid ise piirkonna hariduse, tervishoiu ja korravalve eest.

Iseseisvuse pooldajad on ähvardanud Madridi meetmetele vastu hakata.

Iseseisvusdeklaratsioon võeti reedel 135-kohalises Kataloonia parlamendis vastu 70 poolthäälega, opositsioon lahkus saalist enne hääletust.

Euroopa Liit ega ükski Euroopa riik ei ole Kataloonia iseseisvust tunnustanud.

 

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...