Jakob Hurda rahvuskultuuri ahinna saavad Piret Õunapuu ja Heino Tartes

Tänavuse Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinna laureaadid on Eesti Rahva Muuseumi (ERM) teadur-kuraator Piret Õunapuu ja lõõtspillimeister Heino Tartes.

Pilt: Scanpix

Jakob Hurda rahvuskultuuri ahinna saavad Piret Õunapuu ja Heino Tartes

Tänavuse Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinna laureaadid on Eesti Rahva Muuseumi (ERM) teadur-kuraator Piret Õunapuu ja lõõtspillimeister Heino Tartes.

Piret Õunapuu alustas oma erialast tööd 1979. aastad Eesti Vabaõhumuuseumis, kus keskendus taluarhitektuuri ja -mööbli uurimisele. 1980. aastal asus ta tööle ERM-i (tollal tuntud kui etnograafiamuuseum), kus töötab tänaseni. Tema peamisteks uurimisteemadeks on etnograafilise mööbli ajaloo kõrval olnud eesti pärimuslik kombestik, rannarootslaste rahvakultuur, aga kõige enam siiski ERM-i ajalugu.

Õunapuu on uurinud ja pidanud loenguid ning ettekandeid ERM-i loomisest ja algusaastate tegevusest, sealhulgas Oskar Kallase, Jakob Hurda, Ilmari Mannise ja teiste rollist ning tegevusest. 2011. aastal kaitses ta Tartu Ülikoolis doktoritöö teemal "Eesti Rahva Muuseumi loomine ja väljakujunemine". Aastate jooksul on Õunapuu koostanud väga palju sisukaid näitusi, mis on pälvinud tunnustusi ja mida on eksponeeritud ka väljaspool Eestit – 1992. aastal suur Eesti rahvakultuuri näitus New Yorgis, näitused Lätis, Peterburis, mitmel korral Soomes ja mujal. Lisaks sellele on Õunapuu olnud viljakas kirjutaja ja tema sulest on ilmunud raamatud "Pühad ja kombed" (2001), "Eesti pulm" (2003), "Nii meil jõulud tuppa toodi" (koos Liina Karroniga aastal 2012) ja "101 Eesti vana aja asja" (2015). Ta on koostanud koos kolleegidega kogumiku „Eesti Rahva Muuseumi 100 aastat“ ja olnud väga hinnaliste käsikirjade – Eesti Rahva Muuseumi vanavarakogujate päevikute – toimetaja ja publitseerija.

Viljaka uurimistegevuse kõrval on ta olnud aktiivne ühiskondlikus tegevuses, ennekõike muuseumide ühistegevuse arendamisel. Õunapuu on olnud alates 2006. aastast kuni praeguseni Eesti Muuseumiühingu juhatuse esimees, erialase ajakirja "Muuseum" peatoimetaja ja mitmete erialakonverentside ja muuseumide ühisprojektide eestvedaja ja korraldaja.

Õunapuu on jätkanud selliste suurmeeste nagu Jakob Hurda, Oskar Kallase ja Ilmari Mannise tegevust Eesti kultuuri uurimisel ja tutvustamisel, ERM-i ja kõigi Eesti muuseumide hea käekäigu ja tuntuse eest hoolitsemisel.

Lõõtspillimeister Heino Tartes on üks mitmekülgsemaid ja järjekindlamaid lõõtspillimuusika edendajaid ning on valmistanud üle 60 pilli. Ta on koostanud ja välja andnud raamatud nii Põlvamaa kui Võrumaa lõõtspillimängijatest. Põlvamaa ja kogu Eesti rahvamuusikamaastikku on Tartes rikastanud erinevate sündmustega, nagu rahvusvahelise lõõtspillipeoga Harmoonika, mis sel aastal toimub viiendat korda.   

Lõõtspillimängu saab õppida Põlva muusikakoolis, kus mängukoolitusi viib läbi lõõtspilliselts, mille eestvedajaks on Heino Tartes. Lisaks korraldatakse ka pilli valmistamise meistrikursusi. Seltsi tegevuse tulemusel on Põlvas kaheksa aasta jooksul pillimängu õppinud üle 130 huvilise, lisandunud on 35 pillivalmistajat ja nelja tegijat võiks juba meistriks nimetada.   

Läinud aastal alustas Viljandi Kutseõppekeskuses Tartese juhendamisel tööd ka lõõtsameistrite kursus. Tartes on tutvustanud teppo-tüüpi lõõtspilli ka mitmel pool väljaspool Eestit – Soomes, Lätis, Leedus, Ukrainas, Udmurtias, Saksamaal, Poolas ja mujal erinevatel festivalidel, teleesinemistel, õpitubades ja kontsertidel.

Jakob Hurda rahvuskultuuri auhinnad antakse üle 25. juulil kell 12 Põlva kultuurikeskuses. Auhindu rahastab Eesti Kultuurkapital ja kultuurkapitali Põlvamaa ekspertgrupp, üritust toetab Põlva Vallavalitsus

Laadimine...Laadimine...