Kalev Stoicescu: kõik need kloaagid, kus terroristid pesitsevad, tuleb hävitada

"Terrorismipesa Molenbeeki linnaosa Brüsselis ignoreeriti, nagu ta ei eksisteeriks. Ühe või kahe kilomeetri kaugusel Euroopa Komisjoni peamajast pandi kokku pommiveste, müüdi kalašnikove hõlma alt nagu hapukapsast turul," märkis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. "See kõik käis seal ja Belgia võimud tegid väga vähe, et seda takistada ja ära hoida."

Pilt: TTV

Kalev Stoicescu: kõik need kloaagid, kus terroristid pesitsevad, tuleb hävitada (4)

"Terrorismipesa Molenbeeki linnaosa Brüsselis ignoreeriti, nagu ta ei eksisteeriks. Ühe või kahe kilomeetri kaugusel Euroopa Komisjoni peamajast pandi kokku pommiveste, müüdi kalašnikove hõlma alt nagu hapukapsast turul," märkis Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu. "See kõik käis seal ja Belgia võimud tegid väga vähe, et seda takistada ja ära hoida."

Rahvusvahelise Kaitseuuringute Keskuse teadur Kalev Stoicescu mainis Tallinna TV saates "Täna+", et koges eelmise aasta 13. novembril Pariisis toimunud terrorirünnakut ka ise kohapeal olles. "Tol ajal tekkis mõte, teades ka mis hiljem välja tuli, et terroriaktide toimepanijad olid tulnud Brüsselist. Nende islamistide pesa ongi sealses Molenbeek'i linnaosas, mida halvustavalt kutsutakse ka Molenbekistaniks. Selge oli esiteks see, et Prantsusmaa avaldab palju rohkem survet Belgiale, et tegutsema hakataks."

Prantsusmaa tegi tol hetkel teaduri sõnul kõik võimaliku, et ära hoida terrorirünnakute toimumist, kuid piiride puudumine Euroopas Schengeni alal muutis terroristide liikumise kahe riigi vahel lihtsaks.

"Teine järeldus, mis ma sellest tegin oli see, et kui Belgia võimud hakkavadki tegutsema, nagu nad lõpuks tegidki, siis järgmine sihtmärk on ilmselt Brüssel," nentis Stoicescu. "Kahjuks see nüüd lõpuks juhtuski."

Levinud on teooria, et Brüsseli rünnak oli kättemaks Pariisi terroriakti peakavandaja kinnipidamise eest, seega sai kättemaksurünnaku toimumist juba ette ennustada. Stoicescu sõnul ei saa väita, et Brüssel ei oleks võtnud kasutusele ka eelnevaid ettevaatusabinõusid. "On näha olnud, et seda politsei ja isegi sõjaväe kohalolek Brüsselis ja teistes Belgia suuremates linnades on olemas, nad järgivad Prantsusmaa eeskuju. Pariisis on näha mitte ainult politsei ja sandarmite patrulle vaid ka täies relvastuses sõjaväelasi patrullimas objektidel, kus terroristid kõige tõenäolisemalt võiksid rünnakuid korraldada. Samamoodi oli ka Brüsselis, kuid nähtavasti nende mõne kuuga novembrist siiani ei ole nad jõudnud nii kaugele, et see terroristide pesa ära hävitada."

Toimunud kahetsusväärsetest sündmustest võib Stoicescu sõnul esmalt järeldada seda, et  Belgia, Prantsusmaa, Suurbritannia, Hollandi, Saksamaa ja teiste riikide õiguskaitseorganid peavad nägema veel rohkem vaeva. "Neil on ressursse, inimressursse ja materiaalseid ressursse, et terroristidega võidelda, kuid sellest on vähe. Neil on vaja ka rohkem anda õigusi, mis puudutab terrorismis kahtlustavate isikute kinnipidamist, et neid mitte lihtsalt ei nabitaks kinni ja piisavate asitõendite puudumise tõttu paari päevaga vabaks ei lastaks," rääkis teadur. "Siis nad panevadki uue terroriakti toime."

"Terrorismi peaks ümberkategoriseerima tõsisemaks kuriteoks," nentis Stoicescu.

Pagulaskriisiga üks-ühele seost terroriaktide puhul teaduri sõnul luua ei maksaks. "Terroriakte pandi toime islamistide poolt ka palju varem, kõvasti enne kui pagulaskriis tekkis, isegi Araabia kevadega seoses. Kõigepealt Liibüast läbi Itaalia ja nüüd läbi Türgi ja Kreeka Süüriast. Tuleb ka ikkagi vaadata iga kord rünnakut toime pannud terroristide isikud üle, kas need olid pagulastega koos saabunud isikud või on tegelikult küll araabia päritoluga ja islamiusulised isikud, kuid kes on võib-olla isegi sündinud neis riikides, kus nad terroriakte toime panid," märkis Stoicescu ning rõhutas, et ei tohiks mehaaniliselt kahte nähtust kokku siduda.

Ka Eestis rakendatud täiendavad turvameetmed lennujaamades ning sadamates Stoicescu sõnul paanikat ei külva, pigem just sisendavad turvatunnet. "See näitab, et meie võimud reageerivad ja ei ole põhjust paanikaks. Ma ei usu, et Eesti on tähtis sihtmärk islamiterroristide silmis," lausus ta.

"Mis puudutab terrorismipesasid nagu see Molenbeeki linnaosa Brüsselis, mida nii kaua ignoreeriti, nagu ta ei eksisteeriks. Ühe või kahe kilomeetri kaugusel Euroopa Komisjoni peamajast pandi kokku pommiveste, müüdi kalašnikove hõlma alt nagu hapukapsast turul," märkis teadur. "See kõik käis seal ja Belgia võimud tegid väga vähe, et seda takistada ja ära hoida."

"Kõik need kloaagid, kus  terroristid pesitsevad, tuleb täiesti puhtaks teha, üle käia ja ära elimineerida," lisas Stoicescu, kelle sõnul võib oodata Belgias ja ka muudes riikides ulatuslike politseireidide läbi viimist.

4 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...