"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Mustpead ehtisid hoopis vastlakuuske (2)
19. november 2015
Scanpix, arhiiv

Mustpead ehtisid kunagi vastla-, mitte jõulukuuske, seega ei saa jõulukuuse traditsioon pärineda Tallinnast.

Balthasar Russow on oma 1578. aastal ilmunud Liivimaa provintsi kroonika peatükis «Liiwimaa vana hea aeg» kirjutanud liivimaalaste pidudest: “Ja kui kaubasellide (s.t mustpeade – K. K) joomad möödas olid, panid nad suure kõrge kuuse, palju roosisid küljes rippumas, wastla-ajal turu peale püsti ja tulid õhtul sinna hulga naiste ja neidudega, laulsid enne ja tantsisid ja pärast pistsid puu põlema, mis pimedas hästi leekis.” Seega pandi kuusk püsti vastla, mitte jõulu ajal. 

Katoliku ajal ei saanud jõulupuu olla kirikupüha sümboliks. Martin Lutheri dokumentides kuusepuud jõulupuu tähenduses ei esine. On osutunud kuulujutuks, justnagu leidnuks tema jõulukuuse. Teadaolevalt mainitakse Saksa kirjanduses jõulukuuske alles 1604. aastal. 
Traditsiooni mõõtmed omandas kuusekaunistamine seal alles 18. sajandil. Saksa keeles puudub jõulupuu või -kuuse vastegi, Selleks on kuusepuu (Tannenbaum – kuusepuu).

Eiseni kinnitusel hakati Eestis jõulupuud kaunistama 19. sajandil ja traditsiooniks sai see siin alles 20. sajandil. Baltimaid pole õige pidada jõulukuuse sünnimaaks ega mustpäid selle traditsiooni loojaks.

Kommentaarid (2)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Millest selline väide?
29. nov. 2015 12:04
Saksa keeles on sõna "Weihnachtsbaum" ehk jõulupuu täiesti olemas.
ly.kukk@hariduskeskus.ee
22. nov. 2015 15:56
Saksakeelne sõna "Tannenbaum" tähendab eesti keeles nulgu. Saksa keeles ei puudu kuusepuu vaste. Kuusk on saksa keeles "Fichte". Segaduste vältimiseks võiks siiski Tannenbaumi jõulupuuks kutsuda, kuid see ei ole ilmtingimata kuusk.