LAURI BEEKMANN: Riik peaks naiste ja laste kannatuste korral pereisa joomisse sekkuma

"Me tahame, et riik sekkuks juba olukorras, kus isa maks veel ei valuta joomisest pärast, aga laps ja naine juba kannatavad," ütles karskusliidu esimees Lauri Beekmann, kelle sõnul muutuvad ka joodiku ülejäänud pereliikmed paratamatult passiivseteks joojateks.

Pilt: Scanpix

LAURI BEEKMANN: Riik peaks naiste ja laste kannatuste korral pereisa joomisse sekkuma

Ragne Jõerand

"Me tahame, et riik sekkuks juba olukorras, kus isa maks veel ei valuta joomisest pärast, aga laps ja naine juba kannatavad," ütles karskusliidu esimees Lauri Beekmann, kelle sõnul muutuvad ka joodiku ülejäänud pereliikmed paratamatult passiivseteks joojateks.

N-ö passiivne joomine mõjub elule laastavalt, leiavad eksperdid. "Alkoholiprobleem ei ole näiteks ainult regulaarselt alkoholiga liialdaval pereisal, see probleem on ka abikaasal ja lastel," nentis karskusliidu juht Lauri Beekmann, kelle sõnul on passiivne joomine niisamuti tervist kahjustav nagu passiivne suitsetaminegi.

Kahjude hulka kuuluvad sündimata lastele tekitatud vigastused, vanemate joomise mõju lastele, roolijoodikute põhjustatud õnnetused, koduvägivald ja alkoholiga seotud seksuaalvägivald, kuid ka rahurikkumine, vandalism ja kaaskodanike häirimine.

"Me tahame, et riik sekkuks juba olukorras, kus isa maks veel ei valuta joomisest pärast, aga laps ja naine juba kannatavad," lausus Beekmann, kelle sõnul loodavad nad, et tänu kampaaniale "Passiivne joomine" saavad ka tavakodanikud aimu, millega on tegu.

Naised kannatavad hirmu all

"Seda teemat on käsitletud ka ühes meie populaarses teleseriaalis, et jõuda paremini inimesteni," mainis Beekmann, viidates seriaalile "Padjaklubi", kus passiivne joomine on päevakorral sõbrannade vestluses seoses rasedusega. "Termin passiivne joomine viitabki laiemale kahjule, mida kogevad inimesed alkoholi tarvitaja ümber. Inimene ei joo alkoholi peaaegu kunagi üksinda. Keegi saab alati mingil moel mõjutatud. Ja see on äärmiselt oluline argument sellesse probleemi sekkumiseks. Nii seaduseandjate kui terve ühiskonna jaoks."

"See on ohumärk – kui sa oled kokku puutunud suure joodikuga, sest siis on sul risk kannatada passiivse joomise tagajärgede käes," ütles Iirimaa Dublini Trinity College'i teadlane Ann Hope. "Iirimaal kannatab passiivse joomise tõttu iga neljas inimene."

Hope sõnul on maailmas läbi viidud palju uuringuid teemal, kuidas alkohol mõjutab joojat, kuid vähe on uuritud, kuidas kannatavad need, kes peavad joodikuga koos elama või temaga kokku puutuma. "Passiivsete joojate termin on veel vähe tuntud, kuid probleem on tõsine," nentis ta.

Soome uuringutest selgub, et alkoholism tekitab just naistele väga suurt kahju. "Peaaegu pooled Soome naistest ütlevad, et nad on avalikes kohtades kartnud purjus inimeste pärast. Noorte naiste seas on see proportsioon isegi kõrgem – 70 protsenti. Need on kõrged näitajad," lausus Christoffer Tigersted Soome riikliku tervise ja tervishoiu instituudist.

Esimesed passiivse joomise uuringud viidi läbi Austraalias ja Uus-Meremaal, nüüd on need toimunud ka Iirimaal ja Šotimaal. Esimene passiivse joomise uuring viidi Iirimaal läbi 2011. aastal, siis keskenduti eelkõige sellele, kuidas mõjutab vanemate ja lähedaste joomine lapsi. Uuringust selgus, et üks esmane näitaja, kas passiivne joomine on riigis probleemiks või mitte, on riigis valitsev üldine joomiskultuur, mis näiteks Iirimaal ja Šotimaal on paraku osa rahvakultuurist. Ka Eestis vohab samasugune alkoholikultus.

"Meie kultuuritaustast tulenevalt ei pea paljud probleemiks sagedast pubi külastamist, mis aga tegelikkuses on ohutegur," lausus Iiri teadlane Ann Hope. "Iiri joomiskultuuris on aheljoomine normaalne nähtus ja seega ei saada aru, et on aeg sekkuda. Arusaadavalt on sellel lastele kahjulik mõju – neil on raske koolis käia ja õppida, aga siiani on lastel aidanud ellu jääda tugev ellujäämisinstinkt ja nad suudavad mõnda aega hoolitseda nii enda kui ka oma joodikutest vanemate eest, tuua neile poest süüagi."

Pubi külastamine on ohumärk

Iga kümnes uuringus osalenud sotsiaalhooldaja kinnitas, et lapsed on kurtnud, et nende elu kannatab lähedaste joomise tõttu. "56% Iirimaa lastest elab kodudes, kus joomine on ohtlikult sagedane. See on suurema probleemi algus ja kui me kohe sellele tähelepanu ei pööra, siis see number suureneb," lisas Hope.

Eestis pole need numbrid paremad, ka meie lapsed peavad toime tulema alkohoolikutest vanemate vägivalla ja toimetulematusega. "Kokku tuli uus parlament ja ka uus valitsus," lausus Lauri Beekmann, kelle sõnul on kampaania suurem eesmärk üleskutse riigi ühtse alkoholipoliitika koostamiseks.

"See hõlmab alkoholireklaami keelde, hinda ja selle kättesaadavust," lisas Beekman. "Valitsus peaks hakkama alkoholipoliitikat ka ellu viima. Me tahame anda sisendi, et eelmise valitsuse kinnitatud alkoholipoliitika roheline raamat läheks aste edasi ja jõuaks elanikeni strateegiana. Me rõhutame, et passiivne kahju on oluline lisaargument ja see on otsekui lisamandaat selle teemaga tegelemiseks."

Kampaaniaga seoses avati ka Facebookis koduleht "Keegi ei tohi kannatada", kampaania veebileht on leitav www.passiivnejoomine.ee Kampaaniat rahastavad Norway Grants ja sotsiaalministeerium ning seda viib läbi karskusliit.

Ann Hope: iga neljas töötaja kannatab joodikust kolleegi tõttu!

Naiste joomine võib tuua peredele ja lastele eriti raskeid tagajärgi, leiab uurija Ann Hope.

Iirimaal on praegu juba probleemiks seegi, et noored naised joovad sama palju kui noored mehed. "Naine on ju teatavasti suurem vastutuse kandja peres ja me ei tea, millised tagajärjed on pikas plaanis naiste joomisel. Naine saab siiski palju mõjutada pere joomiskultuuri. Nüüd, mil naised joovad palju, võivad meid ees oodata tagajärjed, milleks me pole veel valmis," tõdes Hope.

Uurimusest selgus, et iga neljas inimene kannatab töökohal joodikust kolleegi tegude tõttu ja peab seetõttu tegema näiteks ületunde või töötama häirivas keskkonnas.

51% küsitletustest leidis, et nende elu kahjustab joodik, kes pole otseselt nende pereliige, aga kellega nad peavad kokku puutuma, 37% ütles, et neid kahjustab pereliikme joomine.

Kõige enam saavad passiivse joomise tõttu kannatada kuni 55-aastased inimesed ja need, kes on sunnitud koos elama joodikust pereliikmega.

Huvitava tulemusena tõi Hope välja selle, et need, kes riskivad sõita purjus juhiga, on ka ise riskirühmas, kus nad võivad hakata joomisega teistele kannatusi põhjustama.

Laadimine...Laadimine...