"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Majandusteadlane Ivar Soone: Eestis valitseb röövkapitalism (18)
16. juuni 2014
Liis Treimann / Postimees / Scanpix

Arvutus näitab, et tänu maksusoodustustele on firmaomanikel ja -juhtidel Eestis kuni 2,5 korda odavam paljusid hüvesid nautida  kui väikesepalgalisel töölistel. „Kui muudes arenenud riikides on inimelu püha, siis meil on mammona püha,“ mainib majandusteadlane Ivar Soone. 

Mis on Eesti majanduse häda, et paljud inimesed ikkagi rikkamaks ei saa, kuigi seda neile kogu aeg lubatakse?

Kui Soome majandus on suunatud võrdsustamisele, siis Eestis vastupidi – rikkamate kapitali kasvule. Seda nimetatakse ka vara- või röövkapitalismiks. Kui muudes arenenud riikides on inimelu püha, siis meil on mammona püha, ja see pole niisama sõnakõlks. Seda loeb otseselt või varjatult välja paljudest seadustest, ning ka ühiskonna väärtused ütlevad sama – sa oled see, mida sa omad. Ja mida rohkem omad, seda rohkem inimene oled. Selliselt koguvadki paljud endale varandust iga hinnaga ja on valmis hambad selle nimel üksteisele kõrri lööma.

Tundub, nagu saaks sama raha eest Eestis üha vähem osta, kui poodi lähed, ja ka sotsiaalpoliitikat pole ollagi.

Valdava osa Eesti inimeste ostujõud ei ole jõudnud isegi kriisieelsele tasemele. Lisaks iseloomustab Eestit lahja sotsiaalpoliitika, töötajate madal turvalisus ning kapitali kõrge kontsentratsioon. Selline olukord käristab lõhet kõrgema ja madalama sissetulekuga inimeste vahel. Pikaajaliselt on see suunatud eliidi tekkele, sest jõukamatel inimestel ja nende lastel säilib oluliselt parem ligipääs nii paremale haridusele kui ka ringkondadele, kus otsustatakse olulisi küsimusi, rääkimata kultuurist, tervishoiust ja muudest võimalustest.

Miks siis rikkad Eestis rohkem „võidavad“, kas asi on maksusüsteemis?

Suurel osal eestlastest ei jätkugi palgast tõesti palju rohkemaks kui elementaarseks äraelamiseks – eluasemeks, toiduks ja riieteks. Vaadates, kui suure osa võtavad kulutused vaesemate Eesti inimeste palgast ja kui suure osa rikkamate inimeste sissetulekutest, siis vahe on kolossaalne. Lisaks – kõik muu, mis ei puuduta esmavajalikke kulutusi, tuleb rikkale firmaomanikule tema madalapalgalisest töölisest märksa odavamalt kätte. Telefon on firma kulul, auto firma kulul, isegi lõunasöögi saab hea tahtmise juures kuludesse kanda, Kanaaridele sõidab „konverentsile“ ja sünnipäevapeo korraldab ka firma kulul. Arvutus näitab, et tänu maksusoodustustele on firmaomanikel ja -juhtidel Eestis kuni 2,5 korda odavam paljusid hüvesid nautida  kui väikesepalgalisel töölistel.

 Valitsus kuulutab pidevalt, et keskmine palk tõuseb. On see nii?

Keskmise palga number on tühi aritmeetiline keskmine, mida ei tasu päris üks ühele võtta. Reaalset sissetulekut ja inimeste ostujõudu tegelikult kusagil statistikas ei kajastata. 2/3 eestimaalasi saab palka ikka alla Eesti keskmise, vireldes puhuti toimetuleku piiril. Käputäis jõukaid kasvatab samas aasta aastalt oma pangaarvet (ja seega keskmise palga numbrit) ning naudivad hüvesid, mida Eesti riik on neile seadustega kätte mänginud.

Tööandjad räägivad kogu aeg eestlaste viletsast efektiivsusest, mis ongi madalate palkade põhjus.

Mida tähendab madal efektiivsus? Kes seda hindab? Loomulikult firmajuhid ja -omanikud. Ega Eesti R-Kioski töötaja ei liiguta ennast aeglasemalt kui Soome R-Kioski töötaja. See, et meil on madal tööefektiivsus, on juhtide hinnang, sest nemad hindavad efektiivsust rahas, mitte tööpanuses. Aga rahaline väljund sõltub paljuski sellest, mida firma toodab – kas palke, saematerjali või mööblit. Selge on see, et viimane on väärtuslikum kui toore. Kuid see, mida toota, on ikkagi firmajuhi, mitte tööliste otsustada, see sõltub firmajuhtide oskusest turul toime tulla. Seega pigem on Eestis madal juhtide, mitte lihttööliste efektiivsus. Tegelikult on eestlased väga töökad, see on üks meie rahvusjooni.

Valitsus õigustab ka majanduskriisidega Eesti olukorda, et muidu oleksime jõukamad.

Majanduskriisi sellisel rängal kujul, nagu ta Eestisse jõudis, oleks olnud võimalik leevendada ja osaliselt isegi ennetada. Et midagi sellist juhtuda võib, tulnuks juba 20 aastat varem ette näha ja majandusstruktuur normaalseks arendada, 20 aasta jooksul ei ole see esimene kriis maailmas. Kriise tuleb aeg-ajalt ikka ette ja majandus ongi tsükliline, seega väited, et seda ju ei saa ette näha, ei pea paika. Eesti-taolisi väikese avatud majandusega riike, kes tahavad toota samu tooteid samal viisil samadele turgudele nagu kõik teised, aga teevad seda kehvemini ja kõrgema hinnaga, tabavad sellised kriisid kõige valusamalt. Seega on tarvis leida Eesti tee, mida meie esimene president Meri otsis ja mis on vahepeal unustatud.

Meil ei saanud mõned otsustajad kuni masu lõpuni väga hästi aru, et midagi võiks teha. Ansip ütles veel kriisiaja lõpus: „Mina ei näe meil mingit kriisi.“ Loomulikult oli siis hilja miskit muuta.

Mis võimalused on seda olukorda muuta, või valitsus ei soovigi seda?

On ridamisi hoobasid, millega saaks vaeste ja rikaste sissetuleku vahet kui mitte koomale tõmmata, siis vähemasti hoida seda jätkuvalt rebenemast. Võimalusi on palju – eelarvepoliitikast kuni maksuküsimusteni, samuti seaduslikud normid. Ometi soosib praegune valitsuspoliitika jätkuvalt neid, kellel niigi hästi läheb. Meil ettevõtlusvabadust ei piirata, nagu seda teevad teised Euroopa riigid. Kui Tallinn tahtis Suur-Karja tänava meelelahutusasutustes lahtiolekuaega piirata, siis olid kõrtsiomanikud tagajalgadel: meie õigusi ja ärivabadust rikutakse ja see on kuritegu demokraatia vastu! Samas Kopenhaagenis tehakse samamoodi ja keegi ei tule selle pealegi, et protestida.

Mujal Euroopas ohjatakse ebavõrduse tekkimist näiteks astmelise tulumaksu ning dividendide sotsiaalmaksustamisega, mis oleks igati head meetmed meilgi. Ent kuni nendeks otsusteks rahva poolt tõuget ei tule, pole oodata, et midagi muutub. Kas te arvate, et Eesti majanduspoliitilised klannid ja perekonnad on astmelisest tulumaksust või dividendide sotsiaalmaksustamisest huvitatud? Muidugi mitte. Sellistel asjadel lihtsalt ei lasta niisama sündida.

 Nii et rahvas peaks ikkagi barrikaadidele minema?

Kui rahvas ei protesti, siis milleks peaksid poliitikud tõmblema? Nagu üks mu ammune tuttav ja praegune europarlamendi kandidaat tabavalt ütles: lambad ongi pügamiseks, miks peaks siis neile villa alles jätma?

Kommentaarid (18)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

murr
19. jaan. 2017 17:28
no ometi üks tark inimene, kes ütleb välja, mis siin Eestis toimub.
tohoh
19. jaan. 2017 15:19
Mõni "majandusteadlane" pole veel aru saanud, et Eestis on vägagi astmeline tulumaks. Ja järgmisel aastal läheb veel hullemaks.
Mann
21. jaan. 2015 14:38
Ma ei saa aru kas kommenteerijad elavad kuul, igal juhul elust riigis ei tea nad tuhkagi.
edu
20. jaan. 2015 18:16
No Ivar poiss, kui ettevõtja elu ja direktori kohustus on meelakkumine ja rahasadu, siis las kõik rahulolematud teevad oma ettevõtted, maksavad meeldivaid võrdseid palku ja jagavad kuhjuvat mammonat. Või siis hakkavad direktoriteks.
tiux
19. jaan. 2017 19:16
Õige! Ivar, mitut ettevõtet oled juhtinud.? Ettevõtja on 24/7 ettvõtja. Kui ettevõtjat poleks , poleks töölisel vaja ju hommikul tõustagi või mis?
Kristo Poljakov
19. veebr. 2018 11:32
Tiux, ''Kui ettevõtjat poleks , poleks töölisel vaja ju hommikul tõustagi või mis?'' Selles see probleem ongi, et leidub sinu moodi mõtlevaid inimesi, kes lahterdavad inimesi ettevõtjateks ja töölisteks, nagu mõlemad poleks ühte moodi inimesed, nagu üks oleks rohkem inimene kui teine. Kuid ma ei süüdista sind, sest sa oled kultuuri ja sh hariduse ohver. Vaata kui meil õpetataks koostööd konkurentsi asemel, siis meil poleks kitsa ringi omanikega ettevõtteid vaid ühistulised ettevõtted. Kas sa toetad prostitutsiooni või tegelikku vabadust...?
Kristo Poljakov
19. veebr. 2018 11:53
Tiux, ''Kui ettevõtjat poleks , poleks töölisel vaja ju hommikul tõustagi või mis?'' Sinu moodi mõtlevad inimesed ongi üks peamiseid probleeme. Kuid ma ei süüdista sind isiklikult, sest sa oled kultuuri sh hariduse ohver. Millise kultuuri ja hariduse? Sellise, mis koostöö asemel õpetab konkurentsi. Konkurents pole kuidagi teaduslikult tõestatud olema parem kui koostöö. Loogiline et ei saagi olla. Mis konkurents on sinu kehas? Aju vajab küll rohkem energiat kui muud organid eraldi võttes, kuid nad ei konkureeri, vaid teevad koostööd hoolimata erinevast energia vajadusest. Kui meil koolis tegelikult ka koostööd õpetataks ja tegelikku teaduspõhisust.., mida kaugeltki praegust ei teha, siis oleks meil kõikjal ühiskondlik mitte kitsaringi omanikega ettevõtlus. Mida sina toetad? Prostitutsiooni viimase kasuks või tõeliselt vaba olemist?
!!!!
20. jaan. 2015 12:33
Muidugi on üheks rikkuse allikas kõikvõimalikud spekulatsioonid rahaga . Kuna kullaalust enam ei ole, siis raha on muutunud võla mõõduks . USA-s jagati arvutiga 2007 -2010a laiali üle maailma 16 000 miljardit USD-d. Et maailm saaks laenurahaga ostes ergutada USA eksporti . Kui sellel ajal euro maksis 1,5 USD siis täna vaata, et USD võrdub euroga . Ehk USD omanik ostab Euroopast 1,5 korda rohkem kaupa sama raha eest. Seega maailmaraha võib näpu liigutusest ( keegi enam raha ei trüki) muuta sajad miljonid inimesed kas rikkamaks või vaesemaks maailmamajanduses ( mingil määral sõltumata sellest palju rahvas hüvesid loob ).........
Saunanaine
19. jaan. 2015 03:08
Naised saunas rääkisid, et Ivar pidi kodus ise seepi tegema, kuna see firma kes seda maale toob võtab vaheltkasu ja direktor sõidab mersuga.
Kristo Poljakov
19. veebr. 2018 11:44
Kui see nii on siis väga õige, et ta ise endale seepi teeb. Väga tubli. Mis sa siis toetad sõltumist ettevõtetest isemajandamise asemel? Häbi pole?
Kleepsukoguja
19. jaan. 2015 03:04
Ma arvan ka, et Firma või Ettevõte ongi selline asi mille saab ju Rimi kleepse kogudes. Ega midagi muud ju tegema ei pea. Ja siis jääd ootama millal see firma miljoniga kasumis on. Lihtne. Ei pea rabelema ega midagi. Mingit riski ei ole. Tööd pole vaja teha. Mõistlik olekski kohe pangaautomaadi juurde minna ja valmis olla. Äkki hakkab üle ääre ajama. Firma ju ülivõimas asi.
ettevõtja
19. jaan. 2015 00:20
See mees ei saa olla teadlane.Sellist soppa annab ikka välja mõelda.Eestil on ikka väga pikk tee röövkapitalismini.Aga Soome poliitikud ja ärimehed tahavad Eesti maksususüsteemi.
jaan
18. jaan. 2015 12:41
Elagu teadus! Tavakodanikud ei suuda sellest ise aru saada! Aitäh, Ivar!
A
7. nov. 2014 11:08
"Majandusteadlane" = teoreetik peaks uuesti kooli minema või vähemalt mõned raamatud läbi lugema :)
B
19. jaan. 2017 13:11
Tegemist ongi just sellise karjeristiga, kes spekuleerimisega on endale "majandusteadlase" tiitli külge kleepinud.
Siim
7. nov. 2014 00:18
Uskumat ja väidetavalt "majandusteadlane". Riik on ikka mõne mehe koolitamisega kõvasti puusse pannud.
Terje Krupp
5. nov. 2014 14:51
Kui ma elan Eesti riigis, siis on mulle riik püha. Kui võetakse nõuks riiki halvustada, siis minu jaoks rääbib see inimesest, kes pole rahul oma eluga ehk riigiga kus ta elab. Kui kirjutaja väidab, et meil on mammona püha, siis tõenäoliselt nii kirjutaja elus ka ON. Iga kirjutaja kirjutab enda elust läbi oma kõverpeegli ja kirjatükk annab pigem mõista milline inimene ta on.
Monika
6. nov. 2014 18:18
Ivar Soone jutt on väga õige siin, paistab, et Teie Terje ei tea õigest Eesti elust midagi-pugeja!!!