"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
MAKSUTÕSTJAD LIISTULE: Täna selgub Rõivase kukutamise edukus (0)
15. juuni 2015
Scanpix

Maksutõusud, opositsioonist teerulliga ülesõitmine ning ees ootav migratsioon pani opositsiooni peaministrit umbusaldama.

Esmaspäevasel opositsiooni korraldatud umbusaldushääletusel Taavi Rõivase valitsuse suhtes kujuneb kõige põnevamaks küsimus, kui mitu koalitsioonisaadikut umbusaldamisega liituvad, sest see näitab ühtlasi mõrade tõsidust praeguses valitsusliidus.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni esimees Kadri Simson andis eelmise nädala lõpus teada, et Keskfraktsioon jätkab riigikogus peaministri umbusaldusavaldusele toetusallkirjade kogumist. Umbusaldus plaanitakse sisse anda sel nädalal erakorraliselt kokku kutsutaval lisaistungil. “Esmaspäeval peab valitsusjuht aga olema valmis umbusalduseks ning Riigikogu ees vastuste andmiseks,” ütles Simson.

Tülid valitsusliidus

Tema sõnul on peaministri umbusaldamine selgelt seotud nende läbisurutavate negatiivsete maksumuudatustega, mis möödunud nädalal aga menetlusest ootamatult välja võeti.

“Kuna antud maksutõusud seotakse valitsuse usaldusküsimusega ning tuuakse uuesti parlamendi ette sel esmaspäeval, siis anname ka meie oma umbusaldusavalduse üle just siis,” sõnas Keskerakonna aseesimees Kadri Simson.

Riigikogu liige Siret Kotka Keskerakonnast ütles, et koos Keskerakonnaga opositsiooni kuuluv EKRE otsustas umbusaldusavaldusele oma allkirjad anda. Samuti on Vabaerakond märkinud, et nad toetavad umbusaldamist.

Kotka pidas lisaks võimalikuks, et umbusaldamisega liitub ka koalitsioonisaadikuid: “Üsna selgelt on tunda mõranemist, valitsuses asuv seltskond tunneb end ikka väga ebakindlalt,” rääkis Kotka. “Kui suur osa koalitsioonisaadikutest võib umbusaldamisega kaasa tulla, on enne hääletamist muidugi raske prognoosida.”

Kotka sõnul näitab koalitsiooni ebakindlust kas või sotside käitumine. Nad on küll toetamas valitsuse läbisurutavaid maksumuudatusi, kuid samas näevad oma uue juhi Jevgeni Ossinovski ja tolle mõttekaaslaste kinnitusel vajadust koalitsioonileping uuesti avada ning läbi vaadata.
Samasugune segadus valitseb Kotka kinnitusel ka IRL-i ja Reformierakonna suhetes, kellest esimene ei taha tõsta makse, mida tahab Reformierakond. Ja peaministri erakond omakorda ei taha toetada IRL-i “lapsukest” ehk madalapalgaliste maksuvabastuse kaudu toetamise skeemi. Kirjeldatud segaduse taustal võivad umbusaldusavaldusel olla seega isegi küllalt head väljavaated.

EKRE esimees, riigikogu liige Mart Helme ütles Pealinnale, et umbusaldusega liitutakse põhjusel, et valitsus ei oma mandaati maksutõusudeks, millele suurem osa rahvast vastu seisab. Kuid leidub ka teisi põhjuseid. “Migratsiooniküsimused on veel märksa keerulisemad, sest kui maksutõuse saab tagasi pöörata, siis immigrantide tagasi pööramine on märksa raskem,” lisas Helme.

Kolmandana märkis Helme valitsuse jõhkrat teerullitaktikat, kus riigikogu töös ei anta opositsioonile võimalust kaasa rääkida. “Kuigi see umbusaldusavaldus ei pruugi läbi minna, annab see ometi selge signaali avalikkusele ja ka valitsusele, et vähemalt pool elektoraadist ei toeta praegust valitsust,” ütles Helme.

Vabaerakond toetab umbusaldamist

Mis puudutab aga koalitsioonisaadikute võimalikku liitumist umbusaldusavaldusega, siis Helme sõnul sõltub see, kas hääletamine tuleb salajane või avalik. Kui salajane, on võimalik, et sellega liitub nn pettunuid nii IRL-i kui ka sotside leerist.

Kui EKRE-ga on umbusalduse puhul kõik selge, siis samuti opositsiooni kuuluva Vabaerakonnaga on lood keerulisemad.
“Umbusaldusavaldusele me ilmselt ise allkirja ei anna, kuid saalis hääletame umbusaldamise poolt,” märkis Pealinnale Vabaerakonda esindav riigikogu liige Artur Talvik, kelle hinnangul kipuvad umbusaldusavaldus, nagu ka ööistungid, mõrasid ilmutavat koalitsiooni taas ühtsemaks tsementeerima.

Tema fraktsioonikaaslane Jüri Adams aga sõnas: “Me mitte kuidagi ei toeta praegust valitsust ja täiesti siiralt hääletame ilmselt umbusaldusavalduse poolt.”

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.