MERILIN TAIMRE: Noortes tekitab sotsiaalmeedia liigset pinget olla kõiges tasemel

"Noored tunnevad kindlasti pinget olla kõiges tasemel, sest sotsiaalmeedias kajastavad teised oma tipphetki. Nii võib sotsiaalmeedia tarbija tunda end tähtsusetuna või ebapiisavana, kui ta ei suuda elada teiste nn standardite kohaselt," ütles noorte tasuta tervisesarjas nõu andev blogija Merilin Taimre ehk Paljas Porgand.

Pilt: Erakogu

MERILIN TAIMRE: Noortes tekitab sotsiaalmeedia liigset pinget olla kõiges tasemel

Kairi Ervald

"Noored tunnevad kindlasti pinget olla kõiges tasemel, sest sotsiaalmeedias kajastavad teised oma tipphetki. Nii võib sotsiaalmeedia tarbija tunda end tähtsusetuna või ebapiisavana, kui ta ei suuda elada teiste nn standardite kohaselt," ütles noorte tasuta tervisesarjas nõu andev blogija Merilin Taimre ehk Paljas Porgand.

Aprillis algab noortele mõeldud tervisesari, mis keskendub eeskätt vaimse tervise teemadele. Nii saavad noored teadmisi, kuidas tulla toime pingetega ja ennetada läbipõlemist. Terviseüritused tutvustavad eri eluviise, mis pakuvad noortele võimalusi stressi ja emotsioonidega toime tulla, ühtlasi saavad nad tervisliku toitumise alast nõu.


Taimre ise on näiteks seljatanud toitumishäired, ta hakkas tervislikult sööma ja alustas toidublogi pidamist. "Tervisesarjas räägin ma, kuidas saavutada tervisliku ja tasakaalustatud toitumisega hea tervis, maandada stressi, parandada õpitulemusi ning olla füüsiliselt tugevam," lausus ta.


Kõigil on süngemaid päevi


Taimre sõnul ei olnud ta teismeliseeas teiste tegemistega nii hästi kursis, kui on tänapäeva noored. "Nüüd kajastatakse oma elu tipphetki sotsiaalmeedia vahendusel igal võimalikul hetkel ja nii  võib jääda mulje, nagu kõik elaksidki perfektses maailmas," lausus Taimre. "Ja see pole nii vaid noorte puhul, see on meid kõiki haarav probleem."


Taimre sõnul tuleb ka temal ette tumedamaid päevi ja kõik pole sugugi vaid lust ja lillepidu. "Aga me ei jaga oma kurbi hetki teistega nii kergekäeliselt kui ilusaid. Ja nii, tarbides teiste meediat, loome endale kuvandi, mida tähendab õnn ja "normaalsus". Inimesed ei oska tihti näha õnne igapäeva pisikestes asjades, vaid ootavad enamat. Me ei lase endal olla õnnelikud ja rahul iseendaga, sest elame liialt teiste inimeste "perfektsena kuvatavat" elu," selgitas ta.


Taimre nentis, et paljud noored maandavad stressi alkoholi ja narkootikumidega, aga mõned ka tervislikult. "Ma usun, et lahendus ei peitu kummaski," ütles ta. "See peitub oma mõttemaailma suunamises. Kui mõtted on seatud õigele sihile ning noor suudab end aktsepteerida sellisena, nagu ta on, alles siis saab ta huvituda enda armastamisest ehk enda eest hoolitsemisest – treenimisest, tervislikust toitumisest, enda harimisest jms. Meelemürgid vaid süvendavad probleeme, sest tõstavad kehas stressihormooni taset ning põhjustavad tarbimise järel ka halba enesetunnet ning depressiooni."


Ürituse korraldaja, spordi- ja noorsooameti noorsootöö osakonna vanemspetsialisti Anette Mandeli sõnul andis noortele tervisesarja tegemiseks tõuke see, et vaimse tervise teemad on nende seas just viimasel ajal väga teravalt päevakorral. "Ka noored ise on korduvalt välja toonud, et just neid teemasid peaks rohkem käsitlema," lisas Mandel.


Noored jagavad ise kogemusi


Mandli sõnul on jututubadesse valitud just täpselt need teemad, mida õpilased ja tudengid mainisid. "Pole olemas ühtset retsepti, mis kõikide puhul toimiks, seega ei taha me ka anda stampvastuseid," rääkis ta. "Ma käsitleme väga erinevaid läbipõlemise momente, esimeses töötoas on näiteks kolm noort, kellest üks põles trenniga läbi, teine kooliga ja kolmas tööga."


Abilinnapea Vadim Belobrovtsevi sõnul tuletab tervisesari noortele meelde, kui oluline on stressirohkel ajal liikumine, tervislik toitumine ja puhkus. "Kevad on noortele alati stressirikas aeg – ees on ootamas eksamid ja selja taga pikk ning väsitav kooliaasta," rääkis abilinnapea. "Noorte tervisesarja üritused pakuvadki just sel ajal praktilisi teadmisi, et aidata pingelistel aegadel toime tulla."


Sarja lõpetavad varasuvised välitreeningud. Üritused kestavad juunini, oodatud on noored alates 16. eluaastast.
Sarja kava leiab noorteinfo veebilehelt www.tallinn.ee/noorte-tervisesari. Osalemine on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerimine. Sarja peakorraldaja on spordi- ja noorsooamet.

 

 

 

Aprillis saab nõu, kuidas õigesti süüa ja magada


• 3. aprillil kell 16 Mustamäe gümnaasiumis jututuba "Läbipõlemine".


• 5. aprillil kell 17 tehnikaülikooli majandusmaja ruumis 217 jututuba "Läbipõlemine".


• 10. aprillil kell 17 Tallinna ülikooli Silva maja 4. korrusel ruumis 422 jututuba "Hea une ABC".


• 12. aprillil kell 17 tervishoiu kõrgkooli ruumis 315 jututuba "Tervislik toitumine".


• 12. aprillil kell 17 Inglise kolledžis jututuba "Hea une ABC".


• 17. aprillil kell 17 Tallinna ülikooli Silva maja ruumis 422  jututuba "Tervislik toitumine".


• 17. aprillil kell 16 Gustav Adolfi gümnaasiumis jututuba "Kuidas tulla toime sisemise kriitikuga".


• 19. aprillil kell 17 tehnikaülikooli majandusmaja ruumis 217 jututuba "Kuidas tulla toime sisemise kriitikuga".


• 24. aprillil kell 17 tervishoiu kõrgkooli ruumis 315 jututuba "Stress ja motivatsioonipuudus".


• 25. aprillil kell 14 postimaja MyFitnessi jõusaali sisetreening.


• 26. aprillil kell 17 Tallinna ülikooli Terra maja 2. korruse ruumis 2019 jututuba "Stress ja motivatsioonipuudus".

Laadimine...Laadimine...