OHT ELULE: Vägivaldne mees võib lahutada sooviva naise isegi tappa

"Mõni naine on Eestis ka põlema pandud või maha lastud pärast seda, kui läks mehele suhte lõpetamisest teatama," ütles naiste varjupaikade jurist Merle Albrant. "Naise jaoks on elus kõige ohtlikum aeg just siis, kui ta hakkab vägivaldsest suhtest lahkuma."

Pilt: Scanpix

OHT ELULE: Vägivaldne mees võib lahutada sooviva naise isegi tappa (1)

Triin Oja

"Mõni naine on Eestis ka põlema pandud või maha lastud pärast seda, kui läks mehele suhte lõpetamisest teatama," ütles naiste varjupaikade jurist Merle Albrant. "Naise jaoks on elus kõige ohtlikum aeg just siis, kui ta hakkab vägivaldsest suhtest lahkuma."

Psühhiaater Ülle Kalviku sõnul peab vägivaldse suhte puhul arvestama, et mees ei lase naisel kergesti ära minna. "Tal on vaja objekti, kelle peal oma pingeid maandada – tekib harjumus. Sellistes olukordades kokkuleppeid ei saavuta," nentis Kalvik, kelle sõnul peaks naine proovima vägivaldse mehe juurest lahkuda näiteks siis, kui mees kodus ei ole: "Tuleb minna salaja ja vaikselt."

Naiste varjupaikade liidu juristi Merle Albranti sõnul muutuvad vägivaldsed mehed pärast lahutust alati veel ohtlikumaks, nende vägivaldsus võib aga võtta teise kuju. "Tavaline on naise ähvardamine ja hirmutamine. Kõige ohtlikumad ongi sellised inimesed, kes ütlevad ohvrile, et ma tapan su niikuinii ära, mul pole midagi kaotada," mainis ta.

Mehed ähvardavad taparelvadega

Albrant on oma töös kokku puutunud näiteks juhtumiga, kus mees suhte lõppemist soovinud naise bensiiniga üle valas ja põlema pani. "See mees oli vägivaldne juba pikema aja jooksul, nagu see ikka tavaliselt on. Lahutus oli naise viimane püüe saada selle mehe kontrolli alt välja," rääkis jurist. "See oli mehe kättemaks naisele selle eest, et naine julges lahutada – iseseisvalt otsustada, mehele mitte alluda, seista enda õiguste eest."

Ka relvaga ähvardamise juhtumeid tuleb Albranti sõnul tihti ette. "Nõustamiste käigus tuleb välja, et väga paljudel meestel on kodus relvad, mõnel on relvaluba, mõnel on aga relvad ebaseaduslikult. Relvaga ähvardamised hakkavad toimuma üldjuhul just siis, kui vägivaldne mees hakkab tajuma, et ohver n-ö kipub tal sõrmede vahelt ära libisema ehk kui naine hakkab mehest lahutama," selgitas jurist. "Meil on ohvritega töötavatel spetsialistidel juba selliseid kogemusi, et naine on maha lastud siis, kui läks mehele suhte lõpetamisest teatama."

Aastaid kannatama ja vägivaldsesse suhtesse jääma sunnib Kalviku sõnul naisi nii majanduslik ebakindlus kui ka soov, et lapsel oleks kaks vanemat. "Varem kannatasid naised aastakümneid, nüüd õnneks vähem. Tihtilugu praegu kannatatakse siiski ikka vähemalt 6-8 aastat. Vägivald saab tavaliselt alguse alandamisest ja mõnitamisest. Kannatatakse ikka liiga kaua," rääkis ta.

Naised rahata ja telefonita luku taha

Albrant on näinud vägivaldse mehega suhte lõpetamisel kokkuvõttes vaid kahte varianti: mees kas ei ole lahutuse ja lahkumisega nõus ning proovib seda iga hinnaga takistada, või siis vastupidi – mees viskab naise päevapealt tänavale ja keelab vara kasutamise ning laste nägemise.

"Vägivallaohvritega töötavad psühholoogid on ütelnud, et naise jaoks on kõige ohtlikum aeg just siis, kui ta hakkab vägivaldsest suhtest lahkuma," nentis Albrant.

"Pannakse luku taha, võetakse ära raha ja dokumendid, võetakse ära telefonid ja visatakse basseini, kõike on ette tulnud," kirjeldas Kalvik viise, kuidas mehed on naiste lahkumist takistada üritanud.

Vägivallaringist väljuda aitab Kalviku sõnul ka tugikeskuse, näiteks Tallinna naiste kriisikesksuse poole pöördumine. "Aitame ringist väljuda ja anname nõu," ütles ta. "Enne kui tekib kõige raskem kriis, aga on näha, et olukord läheb iga päevaga hullemaks ja naine tajub selget ohtu, soovitan tulla otse varjupaika – nõustame, räägime läbi, teeme plaani."

Mees kasutab lapsi terroriks

Kodust lahkudes soovitatakse kaasa võtta ka lapsed. "Kindlasti tuleb kodust ära tulla koos lastega, sest kui jätate lapsed algul mehe juurde ja mõtlete, et võtate nad ära siis, kui olete endale elamispinna leidnud, võite neist üldse ilma jääda," nentis Tallinna naiste kriisikodu juhataja Inga Mikiver. "Vägivaldne mees võib jätkata naise terroriseerimist, ja tihti tehakse seda laste kaudu. Kui mees pole varem lastele eriti tähelepanu pööranudki, siis hakkab ta nüüd taotlema nendega kohtumist, isegi rinnalaste enda juurde võtmist mitmeks päevaks."

Mikiver meenutas juhtumit, kus viis aastat kodus kannatanud naine koos lastega vägivaldse mehe juurest lahkus ning too pöördus kohtusse, väites, et naine pole võimeline lapsi kasvatama. "Naine põgenes turvakodusse, läks tööle ja leidis üürikorteri. Samas esitas mees, kes oli majanduslikult heal järjel, kohtusse hagi naiselt vanemlike õiguste äravõtmiseks. Mees taotles ka lastega kohtumist ja naine andis kirjalikul kokkuleppel lapsed teatud päevadeks mehele. Mees lapsi enam tagasi ei toonud ja naine pole neid näinud poolteist kuud. Siit ohusõnum naistele – vägivaldsed mehed ei pea enamasti kokkulepetest kinni. Enne kohtu poolt kohtumiste korra kindlaksmääramist võite lastest ilma jääda."

Vägivaldse isa manipulatsioonid

Lastega lahkumine võib Albranti sõnul olla aga keeruline. "Ma ei ole näinud ühtegi juhtumit oma praktikas, kus vägivaldne lapsevanem annab kohe rahumeelselt emale nõusoleku lastega lahkuda," ütles ta. "Siiski on parem, et ema lahkub koos lastega, kui et jätab lapsed vägivaldse inimese hoole alla. Hiljem neid lapsi sealt vägivaldse inimese kontrolli ja manipulatsiooni alt välja saada on peaaegu võimatu."

Kalviku sõnul on perevägivallas lapsed alati ohvrid, isegi siis, kui vägivalda on kasutatud ainult nende ema suhtes. "Kui isa on laste juuresolekul halvustanud, löönud ja mõnitanud nende ema, siis ta ei ole hea isa. Siis ta rikub ära laste peremudeli ja mõjub väga rängalt laste psüühikale."

Kalvik nentis, et tihti on isal ka paremad majanduslikud võimalused – suurem maja, rohkem raha ja ka kallimad advokaadid. "Tihtilugu öeldakse, et lapsed jäävad oma endisesse elukohta, kui mees võtab uue naise, siis tegeleb hoopis see naine nendega," ütles psühholoog. "See ei ole aga laste huvides."

Albrant lisas, et isa võib proovida õhutada ka lapsi ema vastu vägivalda kasutama, näiteks ühe juhtumi puhul kinkis mees lapsele õhupüssi, et see mehe eksnaise, oma ema, maha laseks. "Võib-olla arvas selle õhupüssi lapsele kinkinud isa, et ta teeb nalja ja näitab emale sellega koha kätte. Reaalsus on minu hinnangul see, et selline käitumine kahjustab otseselt last, sest see väike laps ei taju veel seda, et ta on vaid isa mängus üks nupp, mida isa kasutab nii kuidas tahab, manipuleerides lapsega, et oma eksnaist ikka veel hirmu all hoida," rääkis ta.

Öösärgis külmas öös

Mõnikord ei saa kodust lahkumist aga pikalt ette planeerida, tegutsema peab kohe. "On ka öösärgis põgenetud," nentis Kalvik. "Teenindame ju kogu Harjumaad ja sealt ei tule ühtegi sõiduvahendit õhtul, naine aga põgenes just siis kodust. Tihti tunnevad need naised häbi, nad ei lähe hädas olles kellegi juurde varjule, sest väiksemas kohas võib mees neid nii üles leida. See naine istus külma ilmaga, lühikeste varrukatega t-särk seljas, põõsas ja lõdises seal hommikuni. Õnneks oli naisel rahakott kaasas ja ta sai hommikul sõita Tallinna varjupaika."

Politseiga vestlemisest vägivaldsete meeste parandamiseks Kalviku sõnul paraku ei piisa. "See on ikkagi suhtlemise, käitumise ja mõtlemise viis. On olnud ka juhtum, kus naine kutsus politsei ja mees läks selle peale teki alla ja tegi näo, et ta magab. Siis ei saa politsei teda ju ära viia," nentis Kalvik.

Albranti sõnul peab igale juhtumile lähenema eraldi: "Mõni mees tõmbub tagasi juba esimesel politsei sekkumisel, aga mõne mehe jaoks ei ole politsei ega kohtusüsteem mitte keegi. Oleme näinud juhtumeid, kus vägivaldne mees eirab kohtu korraldusi, naerab politsei üle, manipuleerib lastekaitse spetsialistidega. Selle mehe jaoks pole autoriteeti," rääkis Albrant. "Nad ei võta vastutust oma tegude eest, nad ei vabanda. Sellised mehed ja isad on kõige ohtlikumad – nad ei löö risti ette mitte millegi ees."

Vägivaldsed mehed kardavad vägivalla avalikustamist

"Minu arvates kardavad paljud vägivaldsed mehed enim seda, et keegi usub naist, kuna sellega saab nende maine kahjustatud. Nende tegelik pale tuleb välja," lausub Merle Albrant.

"Nad näevad ju nii suurt vaeva, et väljaspool kodu endast head muljet jätta, varjata ja eitada oma tegusid. Kui nüüd julgevad naine ja lapsed sellest rääkida, siis sellega võib ju mehe reputatsioon kahjustatud saada," räägib Albrant.

Kindlasti tuleb Albranti sõnul ühiskonnal edastada sõnum – vägivaldse käitumise jätkumisel on vägivaldse mehe jaoks tagajärjed. Selleks tagajärjeks võib olla karistus või ka partneri lahkumine jne.

Albrant lõpetab tsitaadiga L.Bancrofti raamatust "Miks ta seda teeb? Kuidas mõtlevad vihased ja kontrollivad mehed?": "Vägivaldsus on nagu mürgine ronitaim, mille juurestik on lopsakas ja tugevalt maa küljes kinni. Te ei saa seda välja juurida, kui te eemaldate vaid pinnapealse. Te peate jõudma juurteni, milleks on mehe hoiakud ja uskumused paarisuhte kohta."

2016. aastal registreeriti Eestis 3017 perevägivallakuritegu, kõigist vägivallakuritegudest moodustas perevägivald aga lausa 39%. Viimase kuue aasta võrdluses jõudis perevägivallakuritegude arv 2016. aastal haripunkti, ent selle kasv on aeglustunud.
Igal neljandal juhul näeb vägivalda pealt laps.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...