Põhjanaabrite pidupäev: täna on Soome iseseisvuspäev

Soome tähistab täna oma 98. iseseisvuspäeva. Iseseisvuspäeval muu hulgas heisatakse pidulikult riigilipp, korraldatakse kaitsejõudude paraad ning õhtul süüdatakse aknalaudadel kaks küünalt. 

Pilt: Scanpix

Põhjanaabrite pidupäev: täna on Soome iseseisvuspäev (1)

Soome tähistab täna oma 98. iseseisvuspäeva. Iseseisvuspäeval muu hulgas heisatakse pidulikult riigilipp, korraldatakse kaitsejõudude paraad ning õhtul süüdatakse aknalaudadel kaks küünalt. 

Soome sinivalge lipp heisatakse kell 9 Helsingis Tähetornimäel. Leipuheiskamisele järgneb jumalateenistus Helsingi Toomkirikus, millest võtab osa ka president Sauli Niinistö, vahendas ERRi uudisteportaal.

Iseseisvuspäeva paraad korraldatakse Soomes igal aastal eri linnas, sel aastal Kesk-Soome ülikoolilinnas Jyväskyläs. Paraadist võtab osa 650 inimest ning 50 masinat. Lisaks esineb paraadi ajal Soome õhujõudude vigurlennuüksus Midnight Hawks.

Kaks pisut teistmoodi iseseisvuspäeva tähistamist toimub pealinnas Helsingis samuti: Helsingi linnavalitsuse hoones korraldatakse mitmekultuuriline iseseisvuspäeva pidu, alkoholistide ja kodutute vabatahtlik aitaja Heikki Hursti aga oma isa Veikko Hursti tööd ja korraldab eluheidikute iseseisvuspäeva vastuvõtu Hakaniemi turul.

Kell 18-20 põleb Soome elanike aknalaudadel aga kaks küünalt. Tegemist on juba Rootsi kuninga ning Vene keisri auks tekkinud kombega, millest rahvusliku ärkamise ajal sai tsaari-Venemaale vastuseisu ning hiljem iseseisvuse tähistamise sümbol.

President Toomas Hendrik Ilves õnnitles Soomet iseseisvuspäeva puhul, vahendas BNS.

"Aitäh sõpruse eest!" kirjutas Ilves Soome riigipeale Sauli Niinistöle saadetud kirjas, millega õnnitles Soomet iseseisvuspäeval.

Ilves kinnitas, et Eesti ja Soome on mitmeski mõttes teineteisele väga lähedal ning, et "meie riikide vahel puudub veel ainult toimiv X-tee".

"Head iseseisvuspäeva Sulle ja Soome rahvale!"“ kirjutas Eesti riigipea Soome kolleegile.

Soome kuulutas end iseseisvaks 1917. aasta 6. detsembril, olles eelnevalt olnud Rootsi ja seejärel Venemaa koosseisus.

5,4 miljoni elanikuga Soome on väikseima rahvastikutihedusega riik Euroopa Liidus.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...