"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Psühholoog: iga mees on hea ja väärib häid suhteid (0)
27. september 2015
Albert Truuväärt

"Kui peres on vägivald, on kõik ohvrid," sõnas EELK Perekeskuse juhataja, psühholoog Pia Ruotsala. "Ma ei õigusta vägivalda, kuid vahel on löömine appikarje, mida mees ei oska muul viisil väljendada. Enamus vägivaldseid mehi tunneb end oma agressiivsuse pärast halvasti ja tahab muutust." EELK perekeskus ootab mehi enesearengurühma "Mehed. Päriselt!"

Väliselt hästi toimetulev mees võib olla emotsionaalselt täiesti puntras ning elada oma frustratsiooni välja kõige lähedasemate peal. Sellel mehel on halb ja häbi, kuid ise ta enda probleemile lahendust ei leia. Viha ei ole üldiselt selline tundeeluprobleem, mille korral hakatakse abi otsima, seda enam, et meie ühiskonnas on ikka veel levinud suhtumine, et abi on nõrkadele ning mehel kui tugevamal sugupoolel ei sobi seda küsida. Kahjuks kannatavad paljud Eesti pered mehe vihahoogude tõttu. Statistika järgi on iga kolmas Eesti naine kogenud füüsilist või seksuaalset vägivalda.

Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) Perekeskus alustab oktoobris meeste enesearengu grupiga, et pakkuda vägivallaprobleemide ja agressiivsusega kimpus olevatele meestele abi oma tunnetega toimetulemiseks „Me usume, et iga mees on hea ja väärib häid suhteid. Vahel on selleks lihtsalt tuge vaja,“ sõnas EELK perekeskuse juhataja Pia Ruotsala.

Jagad oma elu, kuulad teisi
Ruotsala sõnul nõuab sellise ettevõtmisega ühinemine meestelt omajagu julgust ja eneseületust. “Kõige suurem takistus on häbi,” tõdes ta. “Eks ongi ju piinlik tunnistada, et oled oma naist või last löönud.” Soov abi saada on Ruotsala sõnul igal juhul tugevuse, mitte nõrkuse tunnus. “Meie lähtume seisukohast, et kui peres on vägivald, on kõik ohvrid. Ma ei õigusta vägivalda, kuid vahel on löömine appikarje, mida mees ei oska muul viisil väljendada. Enamus vägivaldseid mehi tunneb end oma agressiivsuse pärast halvasti ja tahab muutust.”

Psühholoogi sõnul on tugigruppi oodatud mehed, kes tunnevad, et soovivad oma empaatiavõimet kasvatada. “Ootame mehi, kes soovivad teha tööd oma emotsionaalse tasakaalukuse, enesekindluse, empaatiavõime ja paarisuhteoskustega,  et elada vägivallast vaba elu. Mehi, kes on mingites olukordades olnud vägivaldsed või kes tunnevad, et neil on vahel raskusi oma frustratsiooni ja vihahoogude talitsemisega.” Oodatud on ka vabad ja vallalised mehed, kes võib-olla on suhetes olnud, kuid oma äkilisuse tõttu pole osanud neid hoida.

Rühmatöös saab osaleda kuni kaksteist meest. Nõustaja juuresolekul jagatakse oma muresid teistega ning selle kaudu tekib ehk ka pisut selgem pilt enda probleemi olemusest. “Meie koosviibimistel on võimalik rääkida neutraalses keskkonnas südamelt ära seda, mida võib-olla seni ei ole kellelegi usaldatud rääkida,” rääkis Ruotsala. “Jagad oma elu, kuulad teisi – niimoodi inimene areneb ja kasvabki.” 

Tundeskaala hea, halb ja normaalne
Paralleelselt murede jagamisega  tegeldakse oma tunnete-mõtete sõnastamisega. “Selleks, et olla rahulolev, on vaja leida sõnu oma tunnete kirjeldamiseks, seda üritame me ka teha,” märkis Ruotsala ning lisas naljatlemisi: “Eesti mehel on tavapäraselt kolm põhitunnet – hea, halb ja normaalne. Aga tegelikult on tunnetepalett ju märksa laiem.”

Psühholoogi sõnul ei otsita süüdlasi vaid proovitakse tegelda probleemide põhjustega. “On võimalik ka nõnda abi saada, et ei peaks end süüdlasena tundma,” märkis ta. “Teemad, mida valime, tulevad n-ö töö käigus – räägime sellest, mis meestele endale kõige rohkem muret teeb,” sõnas ta. “Kuid loomulikult on meil olemas ka kondikava ning me kasutame oma gruppides palju erinevaid tehnikaid ja praktikaid kuni kunstiteraapiani välja.”

Ruotsala lisas, et kindlasti ei hakka nõustajad õpetama, kuidas on õige elada. “Kuid pakume välja toetavaid mõtteid, küsime küsimusi. Püüame aidata muuta neid käitumismustreid, millega mehed rahul ei ole. Lõplikud otsused, kuidas muutuda, teeb iga mees ise. Ühte retsepti, millega kõik agressiivsed mehed lahkeks ja rahulikuks vormida, ei ole. Iga protsess on omanäoline.”

Head suhted, mõnusam ühiskond
“Eesti meest peaks üldse rohkem toetama,” märkis  Ruotsala. “Lastel on vaja isasid, kes neist hoolivad ja neid armastavad.” Psühholoog leiab, et head suhted perekonnas aitavad ühiskonda tervikuna paremaks muuta. “Empaatia kasvatamisega saame tervendada oma suhteid lähedaste, naabrite, kellega iganes, ja sellega tervendada kogu ühiskonda.”
 
Ruotsala sõnul on oma tunnetega tegelemine aega ja kannatlikust nõudev töö. “Aga tahaks siinkohal tsiteerida teie suurt kirjanikku, Tammsaaret: “Tee tööd, siis tuleb ka armastus”.” 

Meeste enesearengugrupp “Mehed. Päriselt!” alustab esmaspäeval, 5. oktoobril, kell 18. Koos käiakse kaheksal korral, ühe korra nädalas. Kokkusaamised toimuvad EELK Perekeskuse ruumides aadressil Lastekodu 6a. Gruppi juhivad Rein Heinsalu, Pia Ruotsala ja Siiri-Liisi Kraav.
Rühma saab registreeruda 30. septembrini keskuse kodulehel. Täpsem info e-mailil pia.ruotsala@felm.org või telefonil 5697 1506.

 

 

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.