SAJA SPORTLASE AVALDUS: Linn on spordi heaks palju teinud!

"Tallinn kasvatab sporditippe ning on igal aastal hoolitsenud uute ja vanade treeningukeskuste ja rahvasportlastele mõeldud terviseradade eest," kinnitavad rallisõitja Ott Tänak, võrkpallitreener Avo Keel ja veel ligi sada sportlast, treenerit ja sporditegelast oma ühisavalduses.

Pilt: Scanpix

SAJA SPORTLASE AVALDUS: Linn on spordi heaks palju teinud!

"Tallinn kasvatab sporditippe ning on igal aastal hoolitsenud uute ja vanade treeningukeskuste ja rahvasportlastele mõeldud terviseradade eest," kinnitavad rallisõitja Ott Tänak, võrkpallitreener Avo Keel ja veel ligi sada sportlast, treenerit ja sporditegelast oma ühisavalduses.

"Spordis tippu jõudmiseks on vaja annet, visadust ja ränka tööd," võib lugeda sportlaste hiljutisest avaldusest. "Aga lisaks neile isikuomadustele on kaasaegses spordis eduks vajalikud ka korralike treeningbaaside olemasolu ja sportimisvõimaluste kättesaadavus kõigile."

Linnavalitsus on seda mõistnud ja aasta-aastalt parandanud pealinnas nii spordibaaside kui ka rahvasportlastele mõeldud treeningkeskuste ja terviseradade olukorda.

Terviserajad meelitavad kümneid tuhandeid

Tallinna spordikooli asutamine, kus esimesel aastal alustas õpinguid üle 400 andeka noore, viib noorte sporditippude ettevalmistamise täiesti uuele tasandile. Tegutsetakse tihedas koostöös alaliitude ja spordiklubidega. Hetkel on spordikooli valikusse haaratud seitse spordiala: iluuisutamine, jäähoki, korvpall, käsipall, laskesuusatamine, sulgpall ja võrkpall. Juba sellel sügisel plaanitakse uute spordialade kaasamist. Treeningbaasidena kasutatakse 16 heal tasemel spordirajatist.

"Tervislik ja sportlik eluviis on muutunud linlaste hulgas populaarseks ning alus sellele pannakse koolis," jätkatakse avalduses. "Viimastel aastatel on linn remontinud Mustamäe Saksa gümnaasiumi, Ranniku gümnaasiumi, Järveotsa gümnaasiumi, tehnikagümnaasiumi, Kopli kunstigümnaasiumi, 21. kooli ja Õismäe humanitaargümnaasiumi staadionid. See on andnud koolispordile uut hoogu."

Paigad rahvusvahelistele võistlustele

Tervisesportlastele mõeldes rajas linn 2008. aastal Pirita terviserajad ning avas järgmisel aastal Järve metsas terviserajad. Neil looduslikel hästivalgustatud radadel käib sportimas kümneid tuhandeid harrastajaid. Arendades Pirita spordikeskust, ehitas linn 2013. aastal tervisespordihoone, mis muudab Pirita radade kasutamise märksa mugavamaks. Käesoleval aastal valmiv kergliiklustunnel ühendab spordikeskuse Lillepi pargi terviseradadega.»

"Eriti muljetavaldav on aga linna viimaste aastate edusammud suurte spordirajatiste ehituses ning renoveerimises," seisab sportlaste avalduses. "2009. aastal tegi uuenduskuuri läbi Põhja spordihoone, kus lisaks pallimängusaalile asuvad nüüd poksisaal, judosaal, võimlemissaal, jõusaal ja kahe rajaga lasketiir. 2011. aastal renoveeris linn põhjalikult Kadrioru staadioni. IAAF-i sertifikaadi saanud staadionil on tänaseks toimunud juba rida olulisi rahvusvahelisi kergejõustikuvõistlusi, sealhulgas Euroopa meistrivõistlused juunioridele. 2012. aastal peatas linn Kadaka spordihalli allakäigu ning tõi rajatise taas tagasi aktiivsete baaside nimistusse. 2013. aastal valmis Haabersti pneumohall, kus juba samal aastal toimusid Euroopa noorte korvpalliliiga mängud Eesti, Ukraina ja Venemaa võistkondade vahel.

Möödunud aastal avati Tondiraba jäähall, mille olulisust Tallinna spordile pole vaja pikemalt tõestada. 5840 istekohaga peaareenist ja kolmest harjutusväljakust koosnev kompleks on juba jõudnud võõrustada mitmeid rahvusvahelisi võistlusi. Halli juurde on lähiajal kavas rajada ka golfiväljak. Alanud aastal ootab ees Sõle spordikompleksi renoveerimine. Kokku planeerib linn kulutada käesoleval aastal spordirajatiste renoveerimiseks 5,5 miljonit eurot."

Preemiad parimatele

"Kõigile spordihingega inimestele on oluline Kalevi halli tõsine noorenduskuur, milleks linn plaanib kahe aasta jooksul panustada 8 miljonit eurot," võib avaldusest edasi lugeda. "Hetkel on käimas projekteerimistööd, millele järgneb rahvusvaheline hange ehitaja leidmiseks. Legendaarne hall säilitab arhitektuurimälestisena kaitse alla võetud välisilme, kuid muutub seest tundmatuseni. Ehitatakse välja neli pallimänguväljakut, tribüünid 1800 pealtvaatajale ja kaasaegsed kliima- ning kütteseadmed."

Siin sai vaid lühidalt loetletud tähtsamaid punkte Tallinna sportimistingimuste parandamisel.

Tallinna TV näitab Eesti korvpalli

Andres Sõber, korvpallitreener

Liitusin üleskutsega, sest see on väga positiivne. Kui mõelda, mida Tallinn on spordi edendamiseks teinud ja mis kõik veel plaanis on teha, siis need on ju väga head asjad. Mina vaatan paratamatult rohkem seda, mis toimub Tallinnas korvpalli rindel, ja see on kiitmist väärt. Lisaks üleskutses loetletud spordirajatistele tõstaksin esile sedagi, et Tallinna TV näitab Kalev Cramo ja meie Rakvere Tarva rahvusvaheliste sarjade mänge. Kuna Keskerakond on Tallinnas määrav jõud, siis on need asjad saanud teoks ka tänu erakonnas valitsevale mõtteviisile. Ja keda siis veel toetada, kui tahame, et sporditegemine meie rahva hulgas edeneks? See, mis praegu Savisaare juhtimisel spordi heaks tehakse, peaks saama rohelise tee ka edaspidi ja üle Eesti. Praegu läheb järelkasvule mõeldes meel kurvaks. Spordikoolid peaks jälle, nagu omal ajal, tööle hakkama nii, nagu Tallinnas nüüd tehti. Lapsed üle Eesti peaksid saama juba maast madalast harjutada. See peaks olema põhieesmärk, et me kõik anded saaksime realiseerida.

Tallinn toetab ka võistkondi, ja see on haruldus

Avo Keel, võrkpallitreener

On ainult mõned suuremad omavalitsused, kes suudavad piisavalt rajada uusi spordiobjekte ja korras hoida olemasolevaid. Tallinn on nii tippspordi kui rahvaspordi jaoks teinud austamisväärselt palju. Vähesed suudavad toetada tippspordi võistkondi. Kui rääkida üleriiklikust spordi olukorrast, siis teeb muret, et spordi rahastamine on pandud kohalike omavalitsuste õlgadele, aga neil ju lihtsalt ei ole raha. Esimesena tuleks taastada omavalitsuste tulubaas, mis võimaldaks rahastada ka kultuuri ja sporti. Kultuuri ja spordi toetus peaks riigieelarves tõusma vähemalt 3% peale. Riigi saadikud, kes loovad head kuvandit, on ju ikkagi sportlased. Meil puudu riiklik spordi arendamise süsteem. Kui olümpiavõitaja tuleb koju, siis tahavad temaga koos pildil olla, ka need poliitikud, kes sporti muidu ei toeta. Seepärast ütlen, et tunnistagem oma viga, et omal ajal spordikoolid kinni pandi. Tallinn näiteks avas spordikooli uuesti.

-----------------------------------------

 

Allakirjutanud

 

Ott Tänak, rallisõitja

Avo Keel, võrkpallitreener

Andres Sõber, korvpallitreener

Aleksei Tammiste, kümnekordne Eesti meister korvpallis

Kalle Klandorf, Eesti Poksiliidu president

Jüri Ratas, Eesti Korvpalliliidu president

Kristen Viikmäe, endine jalgpallur

Anna Levandi, endine iluuisutaja, treener

Elena Glebova, seitsmekordne Eesti meister iluuisutamises

Madis Naarits, juunioride Eesti meister maadluses

Elari Piksar, Eesti meister maadluses

Priit Hiiesalu, maadleja

Priit Uuemaa, spordiklubi Raesport

Alar Nääme, Eesti sumomeister

Raivo Kiilström, maadlustreener

Harri Lill, Eesti Jääkeegli Liidu peasekretär

Rait Roop, Nõmme Kalju pressieisndaja

Valdo Kulla, Eesti Poksiliidu juhatuse liige

Valeri Konovalov, Eesti Poksiliidu juhatuse liige

Viktor Pekkanen, korvpallur

Priit Willbach, Eesti Jäähokiliidu president

Jaanus Maitinov, Suurupi Seltsi liige

Martin Plaser, maadleja

Siim Sildnik, Eesti Jääkeegli Liit

Ingar Mäesalu, Eesti Jääkeegli Liit

Helery Hälvin, Eesti meister iluuisutamises

Lea Rand, kiiruisutamise treener

Kersti Treufeldt, korvpallikohtunik

Rein Ilves, Tallinna spordi- ja noorsooameti juhataja

Taavi Rand, kuuekordne Eesti meister iluuisutamises

Henri Kopra, vehkleja

Vadim Nikiforov, Artemi Tepi Poksiklubi treener

Andrey Kostenkov, poksiklubi Kreenholm juhatuse liige

Nikolai Bobkov, spordiklubi Evail-Athletics treener

Oleksiy Lubnin, hoki maailmameister

Dmitri Kisselevitš, hokiklubi Vipers juht

Ivan Kuzmin, hokitreener

Sergei Novikov, hokitreener

Aljona Špakova, iluuisutamise treener

Olga Postnikova, iluusitamise treener

Maksim Butšenkov, Tallinna Spordikooli direktor

Irina Kononova, uisutamistreener

Anastassia Trohleva, iluuisutamise treener

Jelizaveta Birjukova, iluuisutaja

Anna Mosenkova, iluusutamise treener

Denis Koveline, Eesti juunioride meister

Juri Kosorov, ISU International

German Frolov, Tallinna meister iluuisutamises

Sergei Melnikov, vehkleja

Mihhail Pashchuk, vehkleja

Madina Azizova, vehkleja, Eesti juunioride meister

Natalja Mazur, kick-poksija

V. Yantsevich

Dmitri Zukaš, maadleja

Irina Štork, kuuekordne Eesti meister iluuisutamises

Mihhail Dragunov,

Gusarov Klim, vehkleja, Eesti juunioride meister

Eduard Lebedev, vehkleja

Kaili Kukumägi, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja

Maiga Karlson, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja

Jelena Kalbina, Eesti Poksiliidu peasekretär

Aleksandr Jegorov, poksitreener

Avetis Harutjunjon, jalgpallur

Aleksandr Zõtkov, karatetreener

Juhan Anupõld, Nõmme Spordiklubi juhataja

Anton Brussin, karatetreener

Alar Õige, ISK Parasport juhatuse liige

Alfred Kivisaar, sulgpallur

Jevgeni Karavajev, vehkleja

Erika Kirpu, vehkleja, MM pronks

Ilmar Kaiv, korvpallitreener

Voldemar Juur, võistlustantsija

Rando Ringmets, võrkpallitreener

Oleg Velitško, tennisetreener

Irina Embrich, vehkleja, mitmekordne MM hõbe

Theimo Tülp, FC Levadia jalgpalliklubi tegevjuht

Igor Šinkevitš, Spordiklubi Garant taipoksi treener

Alo Ojassalu, Alo Ojassalu Tenniseklubi

Svetlana Tširkova-Lozovaja, endine vehkeleja, kahekordne olümpiavõitja

Jaanus Prükkel, Kalevi jalgrattakool

Aldur Partasjuk, Reval Sport

Maksim Šotin, judotreener

Fjodor Ursaki, judotreener

Igor Annis, maadlustreener

Albert Starikov, poksitreener

Sergei Terehhov, jalgpallitreener

Malliku Kou,

Sven Elenurm, jalgpallur

Raigo Mõlder, rallisõitja-kaardilugeja

Jevgeni Gurjanov, korvpallitreener

Märt Sults, MTÜ TKG Spordikool

Marko Palm, MTÜ Eesti Golfikool

Janek Küppar, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja

Marko Ool, Tallinna spordi- ja noorsooameti töötaja

Dmitri Samoshjuk, Eesti Samboliidu president

Sergei Bobrov, Eesti Sport Chanbara Liidu president

Ilona Tsvetkova, taekwon-do Euroopa meister

Laadimine...Laadimine...