"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Siret Kotka: minister Kruuse otsustas Eesti seakasvatust mitte päästa (3)
23. veebruar 2016
Scanpix

"Ma ei saa ausalt aru, kas tegemist on lihtsalt saamatusega või soovibki valitsus meie sealihasektori täielikult välja suretada. Igal juhul on tõsised sammud selleks astutud," lausus riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Siret Kotka. 2016. aasta riigieelarves on põllumajanduse toetuseks ette nähtud 4,6 miljonit eurot, millest sügavas kriisis oleva sealihasektorile eraldatakse vaid hädised 150 tuhat eurot.

2016. aasta riigieelarves on põllumajanduse toetuseks ette nähtud 4,6 miljonit eurot, mis seletuskirja kohaselt peaks minema nendele põllumajandusharudele, kus kriis on kõige teravam – piima- ja sealihasektor. Riigikogu maaelukomisjoni aseesimehe Siret Kotka sõnul ei saa aga seakasvatajad sellest summast suurt midagi ja seda vaatamata sektorit endiselt laastavale seakatkule.

“Maaeluminister Urmas Kruuse tegi eile Riigikogus arupärimistele vastates seakasvatajatele tõelise varajase Vabariigi sünnipäeva “kingituse”. Nimelt teatas ta küsimuse peale, kui suur osa põllumajandusele ette nähtud 4,6 miljonist eurost läheb seakasvatajatele, et see summa jääb tänavu 100 ja 150 tuhande euro vahele. Seakasvatajad on sügavas kriisis ja riik eraldab neile 150 tuhat eurot!? Tegemist on selgelt ebapiisava toetusega, mis antud sektorit mitte kuidagi kriisist välja ei too,” märkis Siret Kotka.

Kotka jätkas: “Sigade Aafrika katk on endiselt levinud laialt üle Eesti. Enam kui 400 seakasvatajat on juba pidanud oma tegevuse lõpetama. Katku kahju Eesti majandusele ulatub Eesti Konjunktuuriinstituudi andmetel tänavu juba 36 miljoni euroni. Eesti isevarustatus sealihaga võib uuringute kohaselt kahaneda käesoleva aasta lõpuks kuuekümnele protsendile. Kui nii edasi läheb, siis tekib risk, et tulevikus ei suuda Eesti oma kodusigadega siinseid inimesi ära toita ja nõudluse katmiseks tuleb senisest enam importima asuda.”

“Tegelikult vajab sealihasektor kriisist väljumiseks märksa suuremat tuge ja pikaajalisemat strateegiat, kui täna pakutakse. Nagu näeme, ei ole aga taoline teadmine kohale jõudnud meie valitsusele. Ma ei saa ausalt aru, kas tegemist on lihtsalt saamatusega või soovibki valitsus meie sealihasektori täielikult välja suretada. Igal juhul on tõsised sammud selleks astutud,” lõpetas Kotka.

Kommentaarid (3)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.

Kutt
24. veebr. 2016 10:56
Minu arvates võiks KE end kokku võtta ja organiserida suuremaid üldrtahvalikke meeleavaldusi eesti põllumajanduse kaitseks. Muidu on varsti nii et meie oma puhast toodangut enam ei tule ja tuuakse sisse ei tea kust toodetud GMO-dega prepareeritud liha ja piima. Ja meie oma inimesed jäävad tööta.
keskerakonna valija
23. veebr. 2016 16:09
millal hakkab keskerakond tegutsema? kõrini on sellest keskerakondlaste vingumises, mis kõik halvasti on ja mida kõik valesti teevad...
Eve
23. veebr. 2016 15:34
Mulle tundub, et nad päästavad seakasvatuse ja üldse maaelu edendamise asemel vaid oma võimu. Ja ega tal ei lastakski midagi teha, sest raha on mujale vaja. Sõjaks ettevalmistumine võtab omajagu raharessursse, ega võimuvõitlus ka odav pole, teisi riike tuleb abistada, eralennukid on kallid jne. Kui palju maksavad sõidud riikidesse, kuhu topitakse oma nina, ehkki keegi ei arvesta nendega. Aga oma rahva heaks raha ei jätku. Selline on reformistlik valitsus ja süüdi on ka nende valijad.