"“Maksuküüru kaotamine ja rikastele raha juurde andmine tähendab, et veel rohkem asju jääb riigis tegemata."

Heido Vitsur, majandusteadlane
Tallinna Patarei merekindlus jõudis enim ohustatud mälestiste hulka (0)
16. märts 2016
Scanpix

Eesti Muinsuskaitse Seltsi arvates on Patareil head eeldused kujuneda Läänemere piirkonna üheks olulisemaks turismiatraktsiooniks, ent hetkel kompleks laguneb ning vajab kiiret abi.

Patarei merekindlus Tallinna lahe kaldal on suurim ja võimsaim klassitsistlik kaitserajatis Eestis, teatas Eesti Muinsuskaitse Selts BNS-ile. Merekindluse rajamist alustati 1829. aastal Vene tsaar Nikolai I korraldusel ja kompleks valmis 1840. aastaks. Merekindlus hõlmab üle nelja hektari suurust ala ja koosneb kaarekujulisest mere poole avanevast 247 meetri pikkusest tiivast, kahest külgtiivast pikkusega 124 meetrit ja mortiirpatareist. Kompleksil on olnud mitmeid erinevaid funktisoone, mis kajastavad Eesti keerukat ja dramaatilist ajalugu. Aastatel 1920-2005 tegutses Patareis vangla.

Patarei hooned on tühjana seisnud üle kümne aasta ning on selle aja sees näinud ka palju vandaalitsemist. Kasutuseta hooned lagunevad kiirelt karmide ilmastkuolude ja peremeheta oleku tõttu. Nii katus kui aknad on katki ja lasevad sisse vihma ja lund, vesi on tõsiselt kahjustanud puitkonstruktsioone ja paekivist seinu. Seinad on püsivalt niisked, eriti keldris ja esimesel korrusel. Hoonekompleksi mitmed osad on külastajatele suletud, kuna ei ole võimalik tagada inimeste ohutust. Patarei vajab kiiret abi, et peatada lagunemine ja päästa hooned lõplikust hävingust.

Eesti Muinsuskaitse Selts, kes esitas Patarei seitsme enimohustatu selle aasta programmi, teeb ettepaneku Patarei merekindluse täiemahuliseks ennistamiseks. Hoonetesse võiksid mahtuda mitmed muuseumid, kultuuri- ja loomekeskus, hotell või kontorid ja korterid. Eesti Muinsuskaitse Seltsi arvates on Patareil head eeldused kujuneda Läänemere piirkonna üheks olulisemaks turismiatraktsiooniks koos naabruses asuva Tallinna vesilennukite angaariga, mis pälvis 2013. aasta Europa Nostra ja Euroopa Liidu muinsuskaitse peaauhinna koos UNESCO maailmapärandi nimekirjas olevate Tallinna vanalinna ja Helsingi Suomenlinna merekindlusega.

Eesti Sõjamuuseum, Soome Sõjamuuseum, Läänemeremaade Külma Sõja Võrgustik, Eesti Sõjaajaloo Selts, Sihtasutus Mänguväljaku Fond, Säästva Renoveerimise Infokeskus teevad koostööd, et ajalooline Patarei merekindlus saaks taastatud. Patarei merekindlust haldab Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS).

Kommentaarid (0)

NB! Kommentaarid on avaldatud lugejate poolt. Kommentaare ei toimetata. Nende sisu ei pruugi ühtida toimetuse seisukohtadega. Kui märkad sobimatut postitust, teavita sellest moderaatoreid vajutades linki “Sobimatu”!

Postitades kommentaari nõustud reeglitega.