TURBORIKASTUMISE VIRVATULED: Ei Maseratit ega Suurt Vallrahu. Järele jäid ainult tühjad pihud

"Nad ei teadvusta endale riske ja mässivad end üha suurematesse probleemidesse," räägib pereema ja reklaamiettevõtja Ethel Aoude inimestest, kes loodavad internetis vilkuvate virvatulede peale raha justnagu rehaga kokku riisuda. Võlusõna taga "binaarsed optsioonid" varjab end tegelikult terve üleilmne tööstusharu, mis sarnaselt kasiinodega tegeleb lihtsameelsete paljaksriisumisega. Ainult et kui kasiinodes mängimise eest hoiatatakse meedias alatihti, siis binaarsete optsioonidega mängijad on jäetud üsna saatuse hooleks.

Pilt: Scanpix/Kuvatõmmised

TURBORIKASTUMISE VIRVATULED: Ei Maseratit ega Suurt Vallrahu. Järele jäid ainult tühjad pihud

Virkko Lepassalu

"Nad ei teadvusta endale riske ja mässivad end üha suurematesse probleemidesse," räägib pereema ja reklaamiettevõtja Ethel Aoude inimestest, kes loodavad internetis vilkuvate virvatulede peale raha justnagu rehaga kokku riisuda. Võlusõna taga "binaarsed optsioonid" varjab end tegelikult terve üleilmne tööstusharu, mis sarnaselt kasiinodega tegeleb lihtsameelsete paljaksriisumisega. Ainult et kui kasiinodes mängimise eest hoiatatakse meedias alatihti, siis binaarsete optsioonidega mängijad on jäetud üsna saatuse hooleks.

"Mul oli umbes 2000 eurot, mida ma ei tahtnud niisama ära raisata, vaid kasu teenima panna. Nägin internetis Bank of Binary ja Option Rally ahvatlevaid reklaame, mis lubasid suisa kuni 85% kasumit. Lugedes nende internetipankade tingimusi, tundus olevat hea mõte neisse investeerida," kirjeldab binaarsete optsioonide ohvriks sattunud Joel.

Algul läks kenasti, siis pani ta raha juurde. Üritas kuu-kaks, kuni selgus, et võitmine ei õnnestu ja mängu pandud raha on samuti läinud. Joeli sõnul läks ta pettuse pärast politseisse. Sealt oli pöördutud Interpoli. Kuid Interpol omakorda oli soovitanud kaevata riigile, kus mainitud võrgulehekülg oli asutatud, ehk siis Küprose politseile. Seepeale lõi Joel käega, sest asjaajamine korravalvuritega uutunuks liiga keeruliseks. "Võtsin asja ise käsile ja vaidlesin nende internetipankadega tükk aega, et raha tagasi saada," räägib noormees. "Kogu raha ma tagasi ei saanudki, välja õnnestus kaubelda umbes 1500 eurot."

Ent petuleheküljed ei halasta ja meelitavad ka praegu sadu inimesi oma rahakotti tühjendama. Ja reklaamfotod on ilusad. Tüdruksõbraga Melbourne`is puhkusel. Sõbra pulmas Los Angeleses. Suurel Vallrahul sukeldumas. Minu uus Maserati. Ja nii edasi. Üks pilt ilusam kui teine. Raha sajaks nagu vihmana. Ilmselt leidub vähe inimesi, kes neid fotosid vaadates vähemalt korraks ei mõtleks – aga äkki tõesti? Kui õige prooviks? Mõistagi on sellised võrguleheküljed, kus meelitatakse binaarsete optsioonidega kauplemisega õnne proovima, kõikides keeltes üsna ühesugused.

Eestikeelse võrgulehekülje (www.arvokoppel.com) autor on keegi Arvo Koppel, kes kuulutab: "Ma olen alati tahtnud palju raha teenida, ja ma proovisin palju erinevaid meetodeid, kuid ükski neist ei töötanud. Pikka aega ei teadnud ma, mida oma eluga pihta hakata – kuni ma avastasin meetodi, mis mu rikkaks tegi. Ma tulin töölt ära ja kolisin välismaale (Uus Meremaale). Ma ostsin korraliku maja ja hea auto. Hetkel teenin ma üle $ 15 000 kuus ja mu kasum liigub ainult üles poole!"

Arvo Koppelist saab Scott Evans

Kui natuke võrku lehitseda, muundub Arvo Koppel ühel teisel leheküljel ootamatult hoopis Scott Evansiks. Kogu jutt ja juuresolevad pildid, kujundusest rääkimata, on täpselt samad, ainult et imelisest rikastumisest jutustaja räägib inglise keeles. Võiks öelda, et mainitud lehekülg on binaarsete optsioonidega kauplevate hulgas üks kõige pealetükkivamaid või peibutavamaid. Teised jäävad märksa tagasihoidlikumaks – mis ei tähenda, et neil vähem proovijaid leiduks.

Kui sellist kasiinosarnast mängu lühidalt lahti seletada, siis tuleb vastaval võrguleheküljel panustada näiteks mingite aktsiate tõusule või langusele. Tavaliselt pakutakse sissejuhatuseks ka väikest summat nn virtuaalset raha – arvestades, et kui inimene teeb õige panuse, hakkab ta varem või hiljem proovima päris ehk isikliku rahaga.

"Mis puutub Arvo Koppelisse ja teistesse sarnastesse tegelastesse Eestist ja mujalt, siis need  tõepoolest näevad petuskeemide moodi välja – need lehed jälgivad alati ühte konkreetset struktuuri," kirjeldab majandust õppinud Ethel Aoude, kes on seda maailma uudishimust pisut lähemalt tundma õppinud. "Kõigepealt käib jutt sellest, kuidas lihtsast poisist sai kuskil välismaal elav miljonär ja kuidas ta tahab aidata teistel sama saavutada. Siis tuleb kohustuslik pilt majast ja autost. Natukene veel juttu ja pilt, kuidas inimene ilusa tüdruksõbraga puhkusel aega viidab, kõige tipuks veel foto hunnikust sularahast – juhuks, kui kõik eelnev veel kergeusklikul õnneotsijal silmi särama ei löö."

Ethel on ise elanud Aafrikas Ghanas, kuhu ta Eesti majanduskriisi eest pages, sest tema eriala ehk pangandus tõmmati koomale. Ghanas töötas ta end pärast mõningast vaevanägemist reklaamiäris üles, leidis armastuse, sünnitas kaks last, sai heale järjele, kirjutas raamatu "Minu Ghana" ja tuli siis jälle Eestisse – seekord kogu perega. Ilmselt oli see just uudishimu, aga mitte rahahäda, mis pani teda binaarseid optsioone proovima.

"Ma leian, et võrdlus kasiinoga on väga tabav," ütleb Ethel. "Mina ei tunne, et oleksin endal nii-öelda näpud kõrvetanud, sest nii nagu kasiinos ruletilauale panustades, lasin ma ka optsioonidega kätt proovides käiku ainult sellise summa raha, mida ei olnud valus kaotada. Ehk siis raha binaarsete optsioonidega seotud kauplemiskontole kandes arvestasin sellega kohe kui "kadunud"  mängurahaga, mille kasvatamine ei olnud otseselt eesmärk, vaid oleks olnud mängurõõmule pigem lisaboonuseks."

Üleilmne peibutav võrgustik

Naine ütleb, et proovima ajendas teda huvi kauplemise kui sellise vastu. Pikaajaliste instrumentidega ehk nn traditsiooniliste optsioonidega proovides oli Ethel ka kasumisse jäänud. "Binaarsete optsioonide puhul meeldis see, et tulemust sai näha kohe," räägib ta. "Kogemus õpetas, et konkreetselt minule sobib siiski pikaajaliste investeerimisinstrumentidega tegelemine. Näiteks aktsiate, indeksfondide väärtpaberikontol teatud aja hoidmine ja siis müümine. Nii-öelda optsioonidega päevakauplemine ei ole minu teema."

Üldiselt on tegemist üleilmse võrgustikuga, mille juurteni on suhteliselt keeruline jõuda. Võimatu on eitada, et tegemist ei ole üheselt võttes kuritegevusega, vaid balansseeritakse lubatu ja lubamatu piiril. Olemuselt on tegemist hasartmänguga, kuid samas on hasartmängud kogu maailmas siiski üldiselt lubatud ja Eestiski on näiteks Olympic igati respektaabel ettevõte. Rääkimata, et ükskõik millise börsil aktsiatega kauplemine on ju seotud riskidega – vahel võidad, vahel kaotad.

Kogu võrgustiku üleilmsusele osutab ka Eesti finantsinspektsioon. Turujärelevalve ja sunni divisjoni juht Kristjan-Erik Suurväli ütleb: "On väga tõenäoline, et luuakse variettevõtteid riiulifirmade näol, mis näiliselt osutavad Eestis teenust, mille kaudu on võimalik investeerida. Ka on võimalik, et luuakse valeidentiteediga või väljamõeldud isikuid Facebookis ja teistes sarnastes suhtluskeskkondades, mis justkui pakuksid teenust."

Eestis leiduvatest ohvritest ei taha finantsinspektsioon samas rääkida: "Teadaolevalt on selliseid ohvreid olnud, samas ei ole meil kahjuks võimalik asja täpsemalt kommenteerida, kuna seda katab järelevalvesaladuse hoidmise kohustus."

Sõltub külmast närvist

Inspektsioon näeb binaarsete optsioonidega mängimise leviku taga turvaliste intressi teenimise võimaluste puudumist. Pangad ei maksa raha hoidmise eest enam sisuliselt midagi. Nii püüavad inimesed kasutult seisvat raha teenima panna, aga võivad sellest suuremal või vähemal määral täiesti ilma jääda.

Samamoodi nagu kasiinos, sõltub ka binaarsete optsioonidega mängimisel üsna palju inimese närvikavast ja isiksusetüübist. Nõnda nagu leidub kasiinos kliente, kes natuke panustades ja riskist hoidudes omadega nulli või väikestviisi plussi jäävad, on ka binaarsete optsioonidega.

Võimalik, et maailmas leidub sellest mängust elatuvaid inimesi, kuid ilmselt on need siiski erandid. Mängijal tuleb ennast meeletult kontrollida, et mitte riskida. Ainult et ühel hetkel ta suure tõenäosusega edust tiivustatuna murdub.

"Minule tundus küll, et nii kaua kui olla kannatlik ja kainet meelt hoida, on võimalik plussi jääda," jutustab Ethel Aoude iseenda n-ö psühholoogilisest piirist. "Sest minul Trade360 kontol raha ikka stabiilselt kasvas – tegi seda täpselt nii kaua, kui ma otsustasin hakata rohkem riski võtma ja enne müügiorderi panekut suuremat kasumit välja püüdsin võtta. Ehk siis niikaua, kuni ma 1-2 dollari kaupa kasuminumbreid kasvatasin, oli kõik hästi. Nii kui proovisin rohkem teenida, läks jamaks.

Test iseloomu kasvatamiseks

"Hea küsimus oleks, et miks ma siis selle aeglase ja kindla meetodi juurde tagasi ei pöördunud. No tegelikult pöördusingi, mõneks ajaks, aga iga kord läksin uuesti ahneks ja siis kiskus asi käest ära. Seepärast ütlengi, et ilmselgelt mina ei suuda ennast nii palju kontrollida, kui sellise süsteemiga teenimiseks vaja oleks."

Küsimusele, kas tal ei ole tekkinud mõtet uuesti proovida, vastab Ethel Aoude üllatuslikult: "See plaan tuli just praegu tagasi. Ehk võtangi mõne päeva, kui töökohustused ja lapsed parasjagu keskendumisvõimet ei sega. Panen paika kindlad stopp-punktid ja reeglid enda jaoks ning katsun neist kinni pidada. Et see oleks siis nagu hea test iseloomu kasvatamise osas. Jällegi ei panustaks ma midagi suurt, vaid sellise summa, mille kaotamisest ei ole kahju. See on üks endale kehtestatud reeglitest, mida mul on õnnestunud siiani pidada. Et kui rahast ilma jään, siis vajutan kauplemisakna ristist kinni, mitte ei kanna uut summat kontole lootuses kaotatut tasa teha."

Nojah, kui oled majandust õppinud ja panganduses töötanud, siis oskad riskida. Finantsinspektsioon näeb selliste teenimismeetodite taga aga täielikku kurja. Selle ametkonna ühe juhtivtöötaja Kristjan-Erik Suurväli sõnul on esmane eesmärk piirata selliste eestikeelsete internetilehtede levitamist ja jõudmist võimalike huvilisteni. Nii saadab inspektsioon aeg-ajalt välja hoiatavaid pressiteateid.

Õrnal piiril lubatu ja lubamatu vahel

 "Kuna tegemist on tõenäoliselt kuriteoga, mida karistatakse vastavalt karistusseadustiku § 372 lg 2 p 3 ja lg 4, siis menetlevad seda politsei ja prokuratuur," teatab Suurväli. Jutt on siin tegevusloata ja keelatud majandustegevusest.

Tegelikkuses see politseiline menetlemine ilmselt lihtne ei ole. Nagu selgub ühe kannatanu Joeli loost, suunatakse kannatanu selle nn teenusepakkuja asukohariigi politseisse. Mille peale mõistagi enamik kannatanuid käega lööb – kui pole just hinnalist kinnisvara ja autosid maha mänginud.

Ethel Aoude arvab, et finantsinspektsioon ei peaks nii väga keelama optsioonidega kauplemist, vaid hoidma silma peal sellega tegelema kutsuvatel lehekülgedel. "Optsioonidega kauplemist pakuvad ju ka pankade vastavad osakonna ja see on täiesti ok," räägib ta. "Nimelt kui hakata maakleri juures kauplemistehinguid tegema, räägib ta ka sellega seotud riskidest. Just kuulsin ka kasiino reklaami. Reklaami lõpus on hoiatus, et see pole lahendus finantsprobleemide lahendamiseks jne."

Leheküljed, mis kutsuvad inimesi optsioonidega kauplema, aga ei räägi riskidest, ütleb Aoude. "Vastupidi – nad lubavad kerge vaevaga ratsa rikkaks saada, ja vot see on probleem. Sest nii satuvad kauplemisega tegelema inimesed, kel on kiiresti raha vaja. Nad ei teadvusta endale riske ja mässivad end üha suurematesse probleemidesse. Kui miski tundub liiga hea, et tõsi olla, siis tavaliselt see nii ka on."

Joeli sõnul püüavad ahvatlevad reklaamid just lihtsaid inimesi, kes rahaasjadest vähem teavad. "Ma ei soovita teistel inimestel neid binaarseid optsioone katsetada, risk oma raha kaotada on liiga suur," ütleb Joel nüüd. "Eks tegemist ole põhimõtteliselt internetikasiinoga, kus teed panuse, kas mingi aktsia tõuseb või langeb. Nende internetipankade mõte on, et maja võidab alati. Kui raha on tõesti üle, siis pigem annetage see  näiteks puudustkannatavatele lastele. Kasu on nii kindlasti suurem, sest keegi sai abi."

 

-----------

Investeerimisspets Roosaare: optsioonidega hiilitakse kõrvale hasartmängumaksust

Investeerimisasjatundja Jaak Roosaare sõnul ongi binaarsete optsioonide taga hasartmängukorraldajad: "Sisuliselt on tegemist loteriiga, ainult et optsioonide nime varjus hiilitakse kõrvale hasartmängumaksust."

Roosaare sõnul hakkasid binaarsed optsioonid Eestis levima kümmekond aastat tagasi seoses Facebooki-sarnaste suhtlusvõrgustikega. "Tänapäeval on seetõttu neid võrgukülgi lihtsam turustada," lisas ta. "Mina leian, et kui inimene kangesti tahab hasartmänge mängida, tasuks valida pigem Olympicu toetamine. Osa sinu rahast jääks Eesti majandusse ja lisaks saab kogutud hasartmängumaksuga edendada Eesti sporti. Lisaks saavad minusugused aktsionärid ka dividendi."

Lisaks soovitas Roosaare muiates: "Viskame kulli ja kirja. Kui sa panustad õigesti, siis maksan sulle tootluseks koguni 75% intressi. Kui kaotasid, siis ilmselt läks seekord trendijoone lugemine valesti, aga pole hullu! Kui pidevalt näiteks kullile panustad järjest kasvavate panustega, siis mingi hetk ju võidad kindlasti!"

Laadimine...Laadimine...