USA ülemkohus jättis jõusse presidendi sissesõidukeelu

USA ülemkohus jättis täna jõusse USA presidendi Donald Trumpi vastuolulise sissesõidukeelu.

Pilt: Scanpix

USA ülemkohus jättis jõusse presidendi sissesõidukeelu

USA ülemkohus jättis täna jõusse USA presidendi Donald Trumpi vastuolulise sissesõidukeelu.

Ülemkohtu üheksast kohtunikust viis leidsid, et keelu viimane versioon on põhiseadusega kooskõlas. Valitsus argumenteeris, et keeld on õigustatud riikliku julgeoleku kaalutlusel, vahendas BNS.

Keelu viimasesse versiooni kuuluvad Iraan, Jeemen, Liibüa, Somaalia, Süüria ja Põhja-Korea ning mõned Venezuela ametnikud.

Kohtunike enamuse arvamuse kirjutanud ülemkohtunik John Roberts ütles otsuses, et presidendil on sisserände haldamisel ulatuslikud volitused. Lisaks tõrjusid kohtunikud väidet, et keeld on suunatud moslemite vastu.

Samas rõhutas ta, et "me ei ütle midagi poliitika mõistlikkuse kohta".

Keeld jõustus täies mahus detsembris, kui ülemkohus keeldus seda tõkestamast. Ülemkohtunikud lasid sellel jõustuda hoolimata sellest, et keelu kohtutee oli pooleli ning alama astme kohtud olid otsustanud keelu vastu.

Kriitikute sõnul oli keeld, mis kuulutati algselt välja 2017. aasta jaanuaris, suunatud moslemitest reisijate vastu, sest Iraan, Jeemen, Liibüa, Somaalia ja Süüria on moslemienamusega. Kriitikute hinnangul tahtis Trump sellega täita kampaanialubadust keelata moslemitele pääs USA-sse.

"Ülemkohus jättis jõusse Trumpi reisikeelu. Vau!" kirjutas Trump Twitteris pärast otsuse avaldamist.

Laadimine...Laadimine...