VIDEO! Keskkonnasäästlik eluviis on uue generatsiooni majandusmudel

Eraisikuna on Rüütelmanni sõnul kõige lihtsam panustada nii, et sorditakse kodus oma jäätmeid, pannakse jäätmeid liigiti ja antakse need liigiti ka ära. 

Pilt: Ilja Matusihis
Tarbija Keskkond

VIDEO! Keskkonnasäästlik eluviis on uue generatsiooni majandusmudel

Juba toote valmistamise hetkest hakatakse mõtlema sellele, kuidas kulgeb tema elutsükkel ning mismoodi oleks võimalikult lihtne seda toodet tulevikus kas korduvkasutada või temas leiduvaid materjale ringlusse võtta. Nõnda luuakse ringmajandus, mille hinne meile ei saa Eesti ringmajanduse ettevõtete liidu tegevjuhi Margit Rüütelmanni arvates kõrge olla.

"Me küll räägime ringmajandusele üleminekust, aga tegelikult me teeme selleks päris vähe. Me peame tegema selle pöörde selles suunas, et me hakkame mõtlema ringmajanduse võtmes. Ja selles osas saavad panustada nii ettevõtted kui ka eraisikud," rääkis Rüütelmann.

Eraisikuna on Rüütelmanni sõnul kõige lihtsam panustada nii, et sorditakse kodus oma jäätmeid, pannakse jäätmeid liigiti ja antakse need liigiti ka ära. Sedasi toimides aitab igaüks kaasa uue generatsiooni majandusmudeli loomisele.

"Eraisikul on tegelikult läbi oma tarbimisharjumuste ja oma rahakoti kõige suurem roll sellel majandusmudeli loomisel," nentis endine riigikogu keskkonnakomisjoni esimees Rainer Vakra. "Tasub iga kord mõelda, kas toode on keskkonnasõbralikult pakendatud, kas mul üldse on seda toodet vaja, kas on võimalik kilekoti asemel tulla oma turukotiga, neid võimalusi on meil tegelikult igapäevaselt ja hästi palju."

Samas peab see kõik olema inimesel ka mugav. "Näiteks ka Eesti uuringud viitavad, et üle 50 protsendi inimeste oleks nõus kohe veelgi enam pakendeid sortima ja jäätmekäitluses kaasa lööma, kui see oleks veel mugavam," rääkis Vakra. "See on kindlasti see, mida riigil on vaja veel teha, läbi mõelda, kuidas inimestel oleks ka mugavam."

Laadimine...Laadimine...