Danske 10 ekstöötajat võisid aidata pesta 300 miljonit eurot

Danske panga väidetava rahapesuga seoses kinni peetud 10 inimest olid peamiselt kliendihaldurid, kõiki neid süüdistatakse rahapesus, musta raha oli kokku 300 miljoni euro mahus. Keskkriminaalpolitsei direktor Aivar Alavere sõnul on enamik 10 kinni peetud inimesest mainitud ka Danske vilepuhuja Bill Browderi avalduses. Panga eksjuht Aivar Rehe ei kuulu inimeste hulka, kes kinni peeti.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Danske 10 ekstöötajat võisid aidata pesta 300 miljonit eurot

Toimetaja: Moonika Tuul

Danske panga väidetava rahapesuga seoses kinni peetud 10 inimest olid peamiselt kliendihaldurid, kõiki neid süüdistatakse rahapesus, musta raha oli kokku 300 miljoni euro mahus. Keskkriminaalpolitsei direktor Aivar Alavere sõnul on enamik 10 kinni peetud inimesest mainitud ka Danske vilepuhuja Bill Browderi avalduses. Panga eksjuht Aivar Rehe ei kuulu inimeste hulka, kes kinni peeti.

"Kõige otsemalt öelduna on tegemist nii-öelda esimese kaitsevalliga rahapesuvastases võitluses. Need on inimesed, kes on peamiselt olnud kliendihaldurid ja kelle töö on olnud teada anda neist rahapesujuhtumitest, neid ära hoida," vahendas BNS riigi peaprokurör Lavly Perlingu sõnu pressikonverentsil.

Ta lisas, et kinni on peetud 10 inimest, neid kõiki kahtlustatakse rahapesus suures ulatuses. Ühele inimesele esitatud ka kahtlustus altkäemaksu võtmises ja ühele sellele kaasaaitamises. Kokku oli uuritud rahapesuahelates musta raha 300 miljoni euro eest.

Meedia teatel on üks kinnipeetutest Danske panga Eesti filiaali rahapesukahtluse kriminaalasjas on Juri Kidjajev, kes juhtis arvatava rahapesu aastail panga privaat- ja välispanganduse osakonda.

Vilepuhuja info oli õige

Keskkriminaalpolitsei direktor Aivar Alavere ütles pressikonverentsil, et enamik 10 kinni peetud inimesest oli mainitud ka Browderi avalduses. Danske Panga eksjuht Aivar Rehe ei kuulu inimeste hulka, kes kinni peeti.

Perlingu sõnul puudutas juhtum kaht eelkuritegu, üks neist Gruusias ja teine Aserbaidžaanis. Pestud summa võib olla ligikaudu miljon eurot. Eelkuritegudest oli Gruusias tegu kelmuse ning Aserbaidžaanis väidetava maksukuriteoga.

Menetlust juhtiv riigiprokurör Marek Vahing avaldas, et praeguseks on esitatud 10 taotlust vara arestimiseks 1,5 miljoni euro ulatuses, kuna kahtlustatavad on saanud enda tegevuse eest tasu.

Uuriva ajakirjanduse roll Danske erinevate rahapesukahtluste välja toomisel oli heaks initsiaatoriks edasistele tegevustele.

Vahing rääkis uurimise tagamaade kohta, et 2017. aasta suveks oli uuriv ajakirjandus jõudnud oma tööga päris kaugele. "Uuriva ajakirjanduse roll Danske erinevate rahapesukahtluste välja toomisel oli heaks initsiaatoriks edasistele tegevustele," rääkis ta.

Sel ajal hakkas prokuratuurile laekuma informatsiooni, mida neil varem ei olnud. "2018. aasta suvel hakkasime informatsioonikillukesi oma vahel kokku panema. Kõige olulisemaks infokilluks oli see, et meile laekus vihjeid, et tegevus Danskes oli süstemaatiline ning seda tehti raha eest, omakasu huvides – juriidiliselt väljendades altkäemaksu eest," rääkis Vahing. "Tekkis võimalus hakata uurima."

Vahing selgitas, et praegu ongi tegelenud prokuratuur eelkõige kahe rahapesuahelaga - Gruusia ja Aserbaidžaani omaga -, mille kohta on pangal rohkem kvaliteetset informatsiooni. Andmeid on tema sõnul aga veel palju rohkem ning suurt osa neist pole prokuratuur jõudnud veel läbi töötada.

Osa säärastest vähemkvaliteetsetest andmetest on näiteks Browderi taotluses sisalduv teave võimalikest seostest Venemaaga.

Vahing kinnitas, et edasi jätkub töö nii kahe teadaoleva rahapesuahelaga kui ka täiendavate ahelatega. "Töötame edasi," kinnitas ta, et uuritakse edasi ka muud teadaolevat infot.

Danske asju uuritakse ka USA-s

Vastuseks BNS-i küsimusele kinnitas Vahing, et prokuratuur on suhelnud ka USA kolleegidega. Ka Ühendriikides käib Danske asjus uurimine.

Perling tõi esile, et arvestada tuleb ka menetlustähtaegadega ning kõige olulisem on kvaliteet. Peaprokuröri sõnul soovib riigiprokuratuur viia asja kohtu ette nii ruttu kui võimalik.

Teisipäeval pidas keskkriminaalpolitsei kinni kuus ning kolmapäeva hommikul veel neli endist Danske panga töötajat, teatas riigiprokuratuur kolmapäeval.

Riigiprokuratuuri teatel on on alust kahtlustada selles, et nad võimaldasid teadlikult panga klientidel liigutada rahapesukahtlusega raha.

 

LOE KA: 

SILMAD PÄRANI KINNI: Kas Danske panga rahapesu uurimist takistas pigem korruptsioon või "eliidi" soov iga hinnaga Eesti mainet päästa?

Danske Eesti haru ekstöötaja sõnul eiras pank tema hoiatusi sihilikult

VIDEO! Danske vilepuhuja: Eesti finantsinspektsioon muutis maagiliselt arvamust Danske suhtes

Taani prokuratuur esitas Danskele kahtlustuse neljas episoodis

Laadimine...Laadimine...