HIV-i ravimite komisjoni liiget kahtlustatakse altkäemaksu võtmises

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe, Tartu Ülikooli kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste osakonna juhataja Matti Maimetsa, keda kahtlustakse korduvas altkäemaksu võtmises. 

Pilt: Scanpix

HIV-i ravimite komisjoni liiget kahtlustatakse altkäemaksu võtmises

Toimetaja: Dmitri Povilaitis

Keskkriminaalpolitsei pidas kinni Infektsioonhaiguste Seltsi esimehe, Tartu Ülikooli kliinikumi sisekliiniku nakkushaiguste osakonna juhataja Matti Maimetsa, keda kahtlustakse korduvas altkäemaksu võtmises. 

Tartu Ülikooli infektsioonhaiguste õppetooli juhatajat, dotsent Maimetsa kahtlustatakse sotsiaalministeeriumi HIV-i ravimite komisjoni liikmena korduvas altkäemaksu võtmises mitmetelt ravimfirmadelt, vahendas BNS uudistesaadet "Aktuaalne Kaamera".

"Kahtlustuse kohaselt heidetakse talle ette paari-kolme aasta jooksul altkäemaksu võtmist ravimitootajatelt, turustavatelt firmadelt ja selleks, et komisjoni poolt saaks eelistatud nende ettevõtete poolt turustatud ravimid," sõnas keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler.

Keskkriminaalpolitsei korruptsioonikuritegude büroo juht Mati Ombler ütles, et eelmisel nädalal pidasid korruptsioonikuritegude büroo töötajad kinni antiretroviirusravimite hankimist koordineeriva komisjoni liikme, keda kahtlustatakse korduvas altkäemaksu võtmises. "Kahtlustuse kohaselt heidetakse talle ette paari-kolme aasta jooksul altkäemaksu võtmist ravimitootajatelt, turustavatelt firmadelt ja selleks, et komisjoni poolt saaks eelistatud nende ettevõtete poolt turustatud ravimid," sõnas Ombler.

Küsimusele, kas kinnipeetu on Infektsioonhaiguste Seltsi esimees Matti Maimets, vastas Omber jaatavalt.

Lõuna ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja sõnul hõlmab kahtlustus episoode, mis Maimets pani toime nii sotsiaalministeeriumi komisjoni liikmena kui ka ülikoolis vastava konsiiliumi liikmena.

Lõuna Ringkonnaprokuratuuri juhtivprokurör Kairi Kaldoja sõnul on uurimise keskmes komisjoni tööga seotud otsustused mitme viimase aasta jooksul. "Esialgse kahtlustuse kohaselt ulatub komisjoni liikme saadud altkäemaksu summa kümnetesse tuhandetesse eurodesse, kuid kuna uurimine on väga varajases faasis ja kahtlustus esialgne, võib see summa menetluse käigus muutuda. Edasise uurimise käigus tuleb põhjalikult kontrollida kõiki asjaolusid ja analüüsida erinevaid dokumente," ütles Kaldoja.

Ombleri sõnul viiakse veel läbi mitmeid menetlustoiminguid, et koguda tõendeid komisjoni liikme ja erinevate ravimite käitlemisega seotud ettevõtete vaheliste kokkulepete ning võimalike altkäemaksu kuritegude kohta, teatasid keskkriminaalpolitsei ja Lõuna ringkonnaprokuratuur.

"Praeguseks on alust arvata, et mitmed ettevõtted kasutasid ebaausat viisi selleks, et saavutada nende poolt turustatud ravimite eelistamist komisjoni poolt. Ravimite käitlemisega seotud ettevõtted ja ka muud organisatsioonid peaksid mõistma, et nende tegevus peab olema aus ja läbipaistev ning selliselt peavad käituma kõik ettevõtte töötajaid. Samuti tuleb erinevatesse komisjonidesse kuuluvatel ekspertidel hoiduda isiklikust kasust ning lähtuda ausatest kavatsustest. Ootame Ravimitootjate Liidu liikmetelt eetilist käitumist ning seda, et politseiga tehakse koostööd viisil, mis on ausale ettevõtjale kohane. Lisaks peavad tervishoiutöötajatele tehtud maksed või teenustasud olema avalikustatud vastavalt nõuetele ning tähtaegselt," lisas Ombler.

"Aktuaalsele kaamera" andmetel on altkäemaksu andjad Eesti Ravimitootjate Liidu liikmed ja üks kahtlustuse saanud ettevõtetest suurkontsern Johnson & Johnsoni farmaatsiaettevõtte Janssen siinne üksus. Seda kinnitas e-kirjas ka firma Baltikumi juht Aki Kasvi: "Kinnitame, et ametivõimud on pöördunud Janssen Eesti kontorisse seoses käimasoleva uurimisega. Teeme ametivõimudega igakülgset koostööd."

Viidates uurimisele, loobus ettevõte sisulistest kommentaaridest.

Teadaolevalt ulatub altkäemaksu summa vähemalt 70 000 euroni. Uurimisasutused kinnitavad kümnetesse tuhandetesse ulatuvaid summasid.

Eelmisel aastal suurendas riik HIV-i ja AIDS-i ravimite eelarvet 10 miljonilt 15 miljonile eurole. Seda, millistelt firmadelt ja milliseid ravimeid riik selle raha eest ostab, otsustakse sotsiaalministeeriumi juures tegutsevas komisjonis.

Laadimine...Laadimine...