Nimekaim oleks äärepealt toodud sundkorras kohtu ette

Politsei oleks esmaspäeval prokuröri kogutud andmete põhjal koostatud kohtu sundtoomise määruse järgi äärepealt kohtuistungile toimetanud tunnistaja nimekaimu.

Pilt: Scanpix

Nimekaim oleks äärepealt toodud sundkorras kohtu ette

Politsei oleks esmaspäeval prokuröri kogutud andmete põhjal koostatud kohtu sundtoomise määruse järgi äärepealt kohtuistungile toimetanud tunnistaja nimekaimu.

AS Lemminkäinen endise juhi Sven Pertensi kriminaalasjas riiklik süüdistaja, Lääne ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokurör Kaido Tuulemäe sai esmaspäeva hommikul teel Pärnust Kuressaarde praami peal tunnistajalt e-kirja, kus too teatas, et ei saa haigestumise tõttu kohtuistungile tulla, vahendas BNS Meie Maad.

Tegemist on mehega, kes küsis AS-i Level poolelt seoses vana betoonisõlme lammutamisega hinnapakkumisi. Prokurör üritas tunnistajaga telefoni teel ühendust võtta, kuid tulutult. Kohtuistungilt puudumist haiguse tõttu tuleb reeglina tõendada arstitõendiga, mille võib esitada kas või tagantjärele, kui seda just kohe võtta ei ole. Kuna tegemist on Sven Pertensi kriminaalasjas olulise tunnistajaga, ei pidanud prokurör Tuulemäe võimalikuks ilma temata protsessi jätkata. Pertensi kaitsja vandeadvokaat Margus Mugu pakkus välja, et prokurörile võiks anda tund aega tunnistaja kättesaamiseks, sest muidu on ta koos kolleegi Margus Arvistoga Tallinnast ilmaasjata Kuressaarde kohale sõitnud.

Arvatavalt tööandjalt uurides sai prokurör teada, et tunnistaja on end Nasval töökohta uksekaardiga sisse loginud. "Tuleb välja, et tunnistaja on valetanud. Kui hakata teda tööandja kaudu kohale kutsuma, võib oletada, et ta kaob ära," leidis Tuulemäe ja pidas mõistlikuks tunnistaja kohale tuua sundkorras, mille vastu Pertensi kaitsjatel midagi ei olnud. Kohus tegi seejärel istungil vaheaja sundtoomise määruse koostamiseks, et ühtlasi anda ka politseile aega tunnistaja kohaletoomiseks, kirjutab Meie Maa.

Kohtu poolt koostatud sundtoomise määrusele sai kirja küll tunnistaja õige isikukood, kuid vale töökoht. Hiljem selgus, et Nasval Baltic Workboatsis töötab küll kaks samanimelist meest kui tunnistaja, kuid mitte selle isikukoodiga, keda kohtuistungile vaja oleks olnud. Kuna õige tunnistaja praegune töökoht ei olnud prokurörile teada, tegi ta maksu- ja tolliametisse järelepäringu vale isiku kohta ning järeldas selle põhjal, et tunnistaja töötabki Nasval.

"Tegemist on harva esineva nimega. Ei oleks arvanudki, et neid Saaremaal mitu võib olla," imestas ka prokurör Tuulemäe ise. Õnneks jõudis ta politseid hoiatada, et nad vale meest sundkorras tunnistajana kohtusse ei tooks, kirjutab Meie Maa.

Õige tunnistajaga ei saanud prokurör ka esmaspäeva pärastlõunal telefoni teel ühendust, mistõttu kohus otsustas istungi edasi lükata ja jätkata Sven Pertensi kriminaalasja arutamist 16. novembril.

Sven Pertensit süüdistatakse soodustuskelmuse toimepanemise katsele kaasaaitamises. Süüdistuse kohaselt aitas ta AS Lemminkäinen Eesti juhatuse liikmena kaasa ajavahemikul 2014. aasta 25. veebruarist 2015. aasta 2. juulini sihtasutuselt Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK) pettuse teel toetuse saamisele Kuressaares Pikk 69 betoonkompleksi lammutamiseks. Süüdistuse järgi oli taotlusele lisatud ebaõigeid andmeid sisaldav AS Lemminkäinen Eesti hinnapakkumine. Kogu projekti maksumus oli taotluse kohaselt 89 087 eurot, millest KIK-ist taotletav toetus moodustas 43 294 eurot.

Esitatud projekti finantseerimise taotluse ja hinnapakkumisega viidi KIK eksimusse, et kogu lammutusteenuse osutab AS Lemminkäinen Eesti. Leveli ja Lemminkäinen Eesti omavahelise kokkuleppe kohaselt pidi viimane osutama ainult hoone lõhkamise teenust ning ülejäänud lammutamisega seonduva töö pidi ära tegema Level ise.

2015. aastal avastas KIK, et amortiseerunud betoonkompleksi ning transpordihoone lammutus- ja utiliseerimistööd tegi AS Level ise ning keeldus toetuse väljamaksmisest. Seetõttu jäi kuritegu AS Lemminkäinen Eesti toonase juhatuse liikme Sven Pertensist mittesõltuvatest asjaoludest tingituna lõpule viimata.

Laadimine...Laadimine...