Politsei ja prokuratuur saatsid uue narkoainega äritsejad kohtu alla

Põhja ringkonnaprokuratuur ja Põhja prefektuur on viimasel ajal saatnud kohtu alla mitu inimest, kes süüdistuse järgi äritsesid narkoturule jõudnud uue ja ohtliku ainega, tsüklopropüülfentanüüliga.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv pilt

Politsei ja prokuratuur saatsid uue narkoainega äritsejad kohtu alla

Toimetaja: Moonika Tuul

Põhja ringkonnaprokuratuur ja Põhja prefektuur on viimasel ajal saatnud kohtu alla mitu inimest, kes süüdistuse järgi äritsesid narkoturule jõudnud uue ja ohtliku ainega, tsüklopropüülfentanüüliga.

Tsüklopropüülfentanüüli ja fentanüüli toime on väga sarnane, kuid tsüklopropüülfentanüüli puhul on tegemist fentanüülist 10-50 korda nõrgema ainega. Sellele vaatamata piisab imepisikesest kogusest, et vähemalt 10 inimesele narkojoovet tekitada. Tegu on pulbriga, mida käideldakse reeglina segatud kujul, vahendas BNS.

Esimesed kriminaalasjad, kus peeti kinni inimesed, keda on alust süüdistada uue narkoaine, tsüklopropüülfentanüüli käitlemises, jõudsid sel sügisel kohtusse ning narkootilise aine käitlejatele määrati karistus.

Alates selle aasta kevadest sattus Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talituse luubi alla kaks meest ja naine, kes on väidetavalt tegelenud fentanüüli käitlemisega suures koguses. Operatiivtöö käigus saadud tõendid viitasid sellele, et Narvas elav 32-aastane Anna Mavrenkova ja Maardus elav 37-aastane Aleksandr Šternfeld omandasid korduvalt selle aasta talvel ja kevadel narkootilist ainet T39-aastase tallinlase Igor Kovaljovi käest. Hiljem leidis kinnitust fakt, et Kovaljov käitles just tsüklopropüülfentanüüli.

24. aprillil peeti Kovaljov kahtlustatavana kinni Tallinnas Pae tänaval asuva maja juures. Tema riiete taskutest leiti kaks fooliumpakendit ning üks minigrip kilekott, mis sisaldasid kokku 40,17 grammi pulbrilist ainet. Lisaks teostati läbiotsimine tema korteris, mille käigus andis mees vabatahtlikult välja minigrip kilekoti, milles oli kokku 11,6 grammi pulbrilist ainet, mis sisaldas tsüklopropüülfentanüüli. Seda ainet hoidis ta külmiku sügavkülmas.

Samuti leidis uurimise käigus kinnitust fakt, et Kovaljov andis vähemalt 20 korral narkootilist ainet edasi Annale ja Aleksandrile. Seejärel pakendasid Anna ja Aleksandr tsüklopropüülfentanüüli sisaldava pulbri sobivateks müügikogusteks ning müüsid edasi.

Naine peeti kinni 8. mail Tallinna Bussijaama juures. Tema jope taskust leiti minigrip kilekott, milles oli pulbriline aine kogumassiga 1,95 grammi, mis sisaldas tsüklopropüülfentanüüli.

Praeguseks on kaks meest ja naine kohtus süüdi tunnistatud ning kannavad karistust. Kovaljovile määras Harju maakohus karistuseks viis aastat vangustust, millest reaalselt peab ta vangis olema aasta ja kaks kuud. Ülejäänud vangistus on määratud tingimisi viieaastase katseajaga koos kontrollnõuetega. Lisaks konfiskeeritakse talt üle 44 000 euro.

Naisele määras kohus karistuseks kolm aastat ja kuus kuud vangistust, millest kuulub koheselt ärakandmisele kuus kuud vangistust. Ülejäänud vangistus on määratud tingimisi nelja-aastase katseajaga koos kontrollnõuetega.

Šternfeldile määras kohus karistuseks kolm aastat ja kuus kuud vangistust, mida ei pöörata täielikult täitmisele, kui ta ei pane nelja-aastase katseaja kestel toime uut kuritegu ning järgib kontrollnõudeid.

Lisaks mõistis Harju maakohus oktoobri lõpus 42-aastase mehe süüdi tsüklopropüülfentanüüli sisaldava pulbri ebaseaduslikus käitlemises.

Süüdistuse kohaselt omandas mees vähemalt 109,4 grammi tsüklopropüülfentanüüli sisaldavat pulbrit, mille asetas tänavu 13. märtsil kella 21.31 paiku edasiandmise eesmärgil Tallinnas Peterburi teel asuva tööstushoone Idakeskuse poolse seina juures paikneva plastikust kanistri alla, kust sündmuskoha vaatluse käigus leidsidki politseiametnikud minigrip kilekoti, milles oli narkootiline aine.

Kohus määras mehele karistuseks neli aastat ja kaheksa kuud vangistust, millest reaalselt kuulub ärakandmisele üheksa kuud. Ülejäänud vangistus on määratud tingimisi viieaastase katseajaga koos kontrollnõuetega. Lisaks konfiskeeritakse mehelt kohtuotsuse alusel ligi 15 000 eurot. Süüdistataval ei olnud kehtivaid karistusi ning ta viibib kohtu loal vahi all alates selle aasta 21. juunist.

Selle aasta märtsis alustas Põhja prefektuuri narko- ja organiseeritud kuritegude talitus kriminaalmenetlust, milles peeti kahtlustatavana kinni 35-aastane mees, kes süüdistuse kohaselt tegeles narkootikumide käitlemisega.

Kinnipidamisel kukkus tal käest maha kaks fooliumvoldikut pulbrilise ainega ning tema läbivaatuse käigus leiti minigrip kilekott pulbrilise ainega. Narkootilise aine ekspertiisi kohaselt sisaldasuid nii fooliumvoldikud kui minigrip kilekott veidi rohkem kui 10 grammi tsüklopropüülfentanüüli. Süüdistatav viibib kohtu loal vahi all alates 16. märtsist.

Novembri alguses astus mees Harju naakohtu ette. Kohus tutvus kriminaalasjas kogutud tõenditega ning tunnistas mehe narkokuritegude toimepanemises süüdi. Kohus määras mehele karistuseks neli aastat reaalset vangistust. Lisaks konfiskeeritakse mehelt kohtuotsuse alusel 1080 eurot.

12. novembril tunnistas Harju Maakohus 36-aastase mehe süüdi ning mõistis talle liitkaristuseks kolm aastat ja kaheksa kuud vangistust. Mees peeti kahtlustatavana kinni selle aasta 3. juulil ning teda süüdistatakse selles, et ta käitles suures koguses tsüklopropüülfentanüüli ja kokaiini ning väikeses koguses marihuaanat. Nimetatud ainetest osa hoidis ta enda valduses ning osa andis või soovis edasi anda eeluurimisel tuvastatud ja tuvastamata isikutele.

Osa eelnevalt ebaseaduslikult omandatud narkootilist ainet tsüklopropüülfentanüüli sisaldavat pulbrit andis süüdistatav tänavu 3. aprillil kella 21.10 paiku Tallinnas Pallasti tänaval asuva maja juures ebaseaduslikult edasi. Täpsemalt andis ta edasi kaks minigrip kilekotti, millistes oli kokku 19,46 grammi pulbrilist ainet, mis sisaldas tsüklopropüülfentanüüli.

Osa eelnevalt ebaseaduslikult omandatud narkootilist ainet tsüklopropüülfentanüüli sisaldavat pulbrit peitis süüdistatav edasiandmise eesmärgil 25. mail kella 13.34 paiku Tallinnas Vabaõhukooli tee kinnistul asuvas metsatukas olevasse peidikusse. Sealt said korrakaitsajad kätte minigrip kilekoti, milles oli 4,89 grammi pulbrilist ainet, mis sisaldas tsüklopropüülfentanüüli.

Osa eelnevalt ebaseaduslikult omandatud narkootilist ainet tsüklopropüülfentanüüli sisaldavat pulbrit peitis mees edasiandmise eesmärgil 3. juulil kella 17.10 paiku Tallinnas Pärnamäe tee kinnistul Ristiaia järve äärses võsas olevasse peidikusse. Politsei sai sealt kätte neli minigrip kilekotti, millistes oli kokku 19,84 grammi pulbrilist ainet, mis sisaldas tsüklopropüülfentanüüli.

Samuti süüdistatakse meest selles, et ta üritas põgeneda vahi alt, kuid politseiametnikud pidasid ta kinni.
Kohtuotsus ei ole veel jõustunud.

Laadimine...Laadimine...