Ariel Klas: Eri pidas Tallinnat väga kalliks

"Ma tean täpselt, et tema sõnad oleks täna sellised – suur tänu sellise kingituse eest," kirjeldas proua Ariel Klas oma abikaasa dirigent Eri Klasi 80. sünniaastapäevaks loodud trammi teelesaatmisel.

Pilt: Albert Truuväärt

Ariel Klas: Eri pidas Tallinnat väga kalliks

Vesta Reest

"Ma tean täpselt, et tema sõnad oleks täna sellised – suur tänu sellise kingituse eest," kirjeldas proua Ariel Klas oma abikaasa dirigent Eri Klasi 80. sünniaastapäevaks loodud trammi teelesaatmisel.

"Me kõik, mina, lapsed ja lapselapsed oleme selle üle väga rõõmsad!" ütles proua Klas.

Ta mainis veel, et Eri oli nooremana usin trammisõitja, ent kui karjäär arenes, siis sõitis Eri rohkem lennukiga.

Ariel Klas ütles veel, et Eri armastas inimesi ning inimesed armastasid Erit. Kõige tähtsam on Arieli sõnul, et Eri armastas oma kodumaad ja kodulinna Tallinnat. "Ma tean täpselt, et tema sõnad oleks täna sellised – suur tänu sellise kingituse eest," kirjeldas proua Klas.

Proua Klasi sõnul kandis Eri oma kultuurileeki kaasas igal pool, kuhu muusikutee teda viis.

"Tallinnat ta väga armastas, kõik tema reisid algasid ja lõppesid ju siit," ütles Ariel Klas, kelle tütar Eri kasutütar Marion Melnik-Elvilä kandis kokkutulnute rõõmuks ette kauneid soololaule.

 

Riisalu: Eri pilti vaadates tuleb pisar silma

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles, et temal tuleb trammiaknal väga hästi valitud portreepilti vaadates pisar silma. Tseremoonia ajal võttis silma veele aga sootuks kõrvetav suvepäike, mis sobis Eri päikeselist loomust suurepäraselt iseloomustama – Riisalu ütles, et seal ta nüüd paistab meie üle.

Riisalu rääkis veel, et trammi peale on sümboolselt kirjutatud Eri ning Eri Klas oligi väga eriline inimene. "Mul oli suurepärane ja hea võimalus teda päris lähedalt tunda," ütles Riisalu, "tema kaotus oli suur löök! Nii päikeselist inimest nagu tema ei ole mina nende pikkade aastate jooksul kohanud," ütles Riisalu.

 

Olav Ehala: rahvuskultuuri fondi nõukogus läks tänu Erile alati pikalt

Helilooja Olav Ehalal oli Eri Klasi kohta rääkida väga eriline lugu. Noore heliloojana tahtis ta viia oma laulu aastalõpu laulukonkursile, mis hiljem nimetati Arne Oidi nimeliseks konkursiks. "Nagu ikka, olin hiljaks jäänud, teadsin, et Eri teeb raadiomajas proovi ja läksin siis sinna, lugu näpus," rääkis Ehala.

Klas kuulas pabistava algajast helilooja ära ja ütles: "Hea küll, aga öelge kõigepealt, mis teie nimi on!" Eri võttis selle loo harjutada ning pärast isegi esitas raadiomaja orkestriga.

Klas kutsus Ehala kaheksa aastat tagasi ka rahvuskultuuri fondi nõukokku Eesti asja ajama. "Sealsed nõupidamised kestsid alati pikalt, sest Eril oli nii palju lõbusaid seiku rääkida," ütles Ehala.

Ta kirjutas Klasi palvel ka Brigitta festivali jaoks muusikali "Arabella", mida Eri tahtis ise juhatada, aga kui proovid kätte jõudsid, oli Eri Klasi tervis juba nii kehv, et tal ei olnud võimalik proove teha. "Esietendusele ta ikka tuli," meenutas Ehala.

Trammi esmasõitu olid tulnud jälgima kümned Eri Klasi talendi austajad, sõbrad, muusikud ja maestro pereliikmed. Muusika austajate seas oli ka palju Tallinna külalisi erinevalt maadelt.

Laadimine...Laadimine...