Poliitika Ajalugu

GALERII: Kommunismiohvrite memoriaalis kõlas leinapäeval suur mälestuskontsert (1)

Toimetaja: Meelis Piller

Leinapäeval 14. juunil toimus Eesti Mälu Instituudi algatusel inimvaenuliku võimu ohvritele pühendatud tasuta mälestuskontsert "Minevik. Olevik. Igavik."

66images

Kommunismiohvrite memoriaalis Maarjamäel toimuva sündmuse läbivaks teemaks on rännak läbi aja.

Kontserdil astusid üles Lenna Kuurmaa, Ott Lepland, Liisi Koikson, Eesti tippkoor Collegium Musicale (dirigent Endrik Üksvärav), keelpillikvartett "Prezioso", Kadri-Ann Sumera (klaveril), Valmar Kirves (suupillil) ning helilooja ja DJ Sander Mölder.

Mälestuskontserdi kunstiline juht, tunnustatud dirigent Endrik Üksvärav sõnas, et 14. juuni õhtul memoriaalis kõlav muusika annab mälestamisele ilusa vormi ja sisu.

"Ühelt poolt kutsume selle kontserdiga üles meeles pidama rasket ajalookogemust, teisalt hoidma vabadust ja inimlikkust. See on mõtisklus inimese elust, saatusest ja vabadusest. Kontserdil kõlab nii erinevaid tuntud palu armastatud solistide esituses kui ka seni avalikkuse eest varjus olnud teoseid – viimaste autoriteks Arnold Susi ja Tuudur Vettik. Oma sisult on kontsert pigem helge ja lootusrikkalt tulevikku vaatav," ütles Üksvärav.

Eesti Mälu Instituudi teavituse ja koostöö valdkonna juhi Sergei Metlevi sõnul ühendab ilus Eesti muusika memoriaalis põlvkondi. „20. sajandi massirepressioonid, mille ohvrite nimed on kommunismiohvrite memoriaali mälestusseinal, püsivad Eesti inimeste mälus lõputult kaua. Kuid mööduv aeg nõuab nende kogemuste taasmõtestamist ja uusi mälestamiskombeid. Mälestuskontsert kannab sõnumit, et vaatamata suurele valule seisame siin koos, vaadates minevikku eelnevatele põlvedele tänulikkusega ja tulevikku lootusrikkalt,“ ütles Metlev.

Kõlavad: V. Tormise "Lauliku lapsepõli" ja "Mõtisklused Runneliga", C. Kreeki "Õnnis on inimene", L. Koiksoni "Sind vaid kiidan", O. Leplandi "Kuula" ja "Kodu", P. Uusbergi "Õhtu ilu", "Meie isa palve", "Ma tänan sind" ja "Jumalaga", L. Kuurma ja M. Raua "Mina jään", T. Mägi "Palve", O. Leplandi ja M. Kärmase "Sinuni", A. Oiti "Unustuse jõel" , H. Elleri "Kodumaine viis", A. Mattiiseni "Sind surmani", A. Susi "Matsin mulda oma õe", T. Vettiku (represseeritud helilooja) "Kuu", P. Sarapiku "Ta lendab mesipuu poole", A. Pärdi "Ukuaru valss", L. Sumera "1981".

Peakorraldaja: Eesti Mälu Instituut. Kaaskorraldajad: Justiitsministeerium, Inimõiguste Instituut, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Noorteühenduste Liit.

Kunstiline juht: Endrik Üksvärav. Lavastaja: Margus Kasterpalu.

Kontserdi toetajad: AS Amalfi, Enn Meri, Hans H. Luik, Carri Ginter.

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...