Hiina uusaasta toob Tallinna värviküllust ja eksootikat

"Hiina uusaasta tähistamist ootavad Eesti inimesed. Ka sellel aastal toovad Hiina külalisartistid Tallinna kaasa värvikirevaid kostüüme ja põnevaid etteasteid," ütles Tallinna kultuuriameti kultuuriosakonna peaspetsialist Kristel Pedak.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Hiina uusaasta toob Tallinna värviküllust ja eksootikat

Kairi Ervald

"Hiina uusaasta tähistamist ootavad Eesti inimesed. Ka sellel aastal toovad Hiina külalisartistid Tallinna kaasa värvikirevaid kostüüme ja põnevaid etteasteid," ütles Tallinna kultuuriameti kultuuriosakonna peaspetsialist Kristel Pedak.

Tallinn tähistab Hiina kalendri järgi uue aasta saabumist laupäeval, 17. veebruaril Vabaduse väljakul.
Kollase maakoera aasta saabumise puhul tulevad Eestisse Pekingi orkestri muusikud traditsiooniliste pillidega, tantsijad Pekingi kaasaegse tantsu trupist, võitluskunstide artistid ning Hiina jääskulptorid ja kunstnikud, kes esitlevad Hiina ajaloolist puulõike ja emailitehnika kunsti.

Lisaks kaugetele külalistele saab Vabaduse väljaku laval näha Eesti Wushu harrastajaid spordiklubist Julged, draakoni- ja lõvitantsu, trummareid Silver Ulviku juhtimisel ja Müstika Tantsustuudio tule-show'd. Platsil pakutakse Hiina roogasid ja kaupu.

Teist aastat järjest valmivad pealtvaatajate silme all samaaegselt hiina kunstniku jääskulptuur ja Tauno Kangro modelleeritud teos. Sel aastal kujutavad skulptuurid koeri.

Igal aastal midagi uut

Tallinna kultuuriameti kultuuriosakonna peaspetsialisti Kristel Pedaku sõnul on nii nagu igal aastal, ka sellel aastal sisse viidud väikesed programmilised muudatused. "Igal aastal on ikka midagi uut ja erinevat, näiteks ka esinejad vahetuvad iga aasta," sõnas Pedak.

Pedak lisas, et erinevalt eelmistest aastatest on sellel aastal laval näha Hiina klassikalisi muusikainstrumente, löökriistu ja keelpille. "Endiselt pakuvad hiina artistid ka erinevaid tantse vaatajatele, nii kaasaegset kui ka klassikaliselt vana Hiina tantsu," selgitas Pedak.
Pedak lisas, et nii, nagu ka eelnevatel aastatel pakutakse vaatajatele nautida ka Hiina imelist võitluskunsti etendust.

Silmailu pakuvad Pedaku sõnul aga kindlasti ka jääskulptuurid. "Kuna see aasta on koera aasta, siis teevad Hiina külalisskulptorid külastajatele vaatamiseks kolm väikest koera," rääkis Pedak.

Skulptor Tauno Kangro selgitas, et jääskulptuuri tegemise jätab ta hiina külaliste teha ja keskendub sellel aastal ise plastiliinist modelleeritud husky kujule. "Mina sean püsti ka väikese paviljoni ja teen nii, nagu skulptuure ikka tehakse," ütles Kangro ja selgitas, et erinevatest materjalidest tehtud skulptuurid tekitavad ka kontrasti ja siis ei ole igav ka pealtvaatajal.

Kangro lisas, et igal aastal on olnud kogu Hiina uusaastaüritus tore ja inimestele, kes on kohale tulnud on väga meeldinud. "Ma juba praegu joonistan husky koeratüüpi palju läbi ja teen tööd, et skulptuur tuleks võimalikult tõepärane," kinnitas Kangro.

Kangro selgitas, et kindlasti on aga skulptuuri valmistamine vabas õhus ja pealtvaatajate keskel hoopis midagi muud kui ateljeevaikuses. "See on väga erinev, sest siis peab ka inimestele tähelepanu pöörama ja kõik tahaksid näpuga katsuda ja kunstnikuga vestelda," ütles Kangro ja lisas, et tegemist on nagu spordivõistlusega, kus ka kunstnik peab ennast kokku võtma ja selleks valmistuma.

Kangro sõnul saab ka temal endal olema väga huvitav, sest Hiinast tulev kolleegskulptor valmistab kuju hoopis teistsugusest materjalist.

Hiina huvi Eesti vastu on suur

Pedak lisas, et Hiina huvi Eesti vastu on väga suur ja selle üheks tõenduseks on veebruari alguses toimuvad Pekingi päevad Tallinnas. "Huvi hiinlastel Eesti vastu ei ole muidugi ainult kultuuriline vaid ka äriline ja ka spordivaldkonnas," märkis Pedak.
Hiina kultuurisündmused toimuvad Pedaku sõnul Eestis juba üheksandat korda, alates 2009. aastast.

Värvikirevus talvises pimeduses

Eestlased käivad juba mitmeid aastaid Hiina uusaastaüritusel väga hea meelega ja osavõtt on olnud alati rahvarohke.
"Talvisel ja pimedal perioodil on selline värvikirev, pidulik ja eksootiline üritus igati eesti inimesele kohane. Inimesed ootavad seda väga ja uuritakse juba varakult, millal üritus toimub," ütles Pedak.

Autentset Hiina kööki on aga Pedaku sõnul küllalti raske leida, sest ka ühe hiina restorani peakokk on hetkel Hiinas puhkamas, just nimelt uut aastat koos perega tähistamas. "Üritusel on aga välja tulemas paar Hiina ja Aasia restorani, kes oma roogi pakuvad," rääkis Pedak.

Pedak nentis, et kindlasti on tulemas ka mitmeid muid Hiinat tutvustavaid üritusi Tallinnas, nagu Hiina filmide näitamine Artise kinos. "Vabaduse väljakule on tulemas ka Hiina fotonäitus, koostöös Hiina turismibürooga," selgitas Pedak.

Hiina ja Eesti kultuurisidemed on tugevad

Tallinnal on Pedaku sõnul Hiinas mitu sõpruslinna, millest üks on Chengdu, kus tavaliselt toimuvad suured kultuurifestivalid ja sinna on kultuuriamet saatnud erinevad Tallinna esindavad grupid. "Ühel aastal olid seal külas meie poolt noorte bänd ja vokaalansambel. Üleelamisel aastal käis Hiinas ka Tallinna Kammerorkester koos Eesti Filharmoonia Kammerkooriga," lisas Pedak.

Pedak märkis, et kui küsida hiinlastelt, mis neile Eestis kõige enam meeldib, siis nad kindlasti vastavad vanalinn.

"Me oleme neile alati proovinud ka Tallinna linnaekskurssiooni teha, sest tegelikult on nad Eestis väga lühikest aega," lisas Pedak.
Pedaku sõnul ostavad hiinlased Eestist aga meelsasti merevaiku ja tuntud kalleid kaubamärke.

Ajakava:

12.00 Platsil Hiina söök ja kaubad; skulptorid valmistavad koera kujusid
16.00 Kontserdi algus
ca 18.00 Ilutulestik koera-aasta saabumise puhul
12.-19. veebruaril on Vabaduse väljakul avatud Hiina fotonäitus.
Üritus on tasuta.

Laadimine...Laadimine...