Jekaterinburgis toimus Arvo Pärdile pühendatud minifestival

Lõppeva nädala teisipäeval ja kolmapäeval toimusid Jekaterinburgis Arvo Pärdist jutustavate dokumentaalfilmide linastused – kokku näidati kolme täispikka ja kolme lühifilmi, mille režissöör on Dorian Supin.

Pilt: Scanpix

Jekaterinburgis toimus Arvo Pärdile pühendatud minifestival

Lõppeva nädala teisipäeval ja kolmapäeval toimusid Jekaterinburgis Arvo Pärdist jutustavate dokumentaalfilmide linastused – kokku näidati kolme täispikka ja kolme lühifilmi, mille režissöör on Dorian Supin.

Kohal viibis produtsent Kari Jokelainen, kes filme eelnevalt tutvustas ning hiljem publiku küsimustele vastas, teatas välisministeerium BNS-ile. Ürituse algataja ning saatkonna kultuurinõuniku Dimitri Mironovi koostööpartner oli Jekaterinburgi filmifestivali "Kinoproba" direktor Lilija Nemtšenko. Eesti suursaadik Venemaal Arti Hilpus ütles, et eriti külalisterohkeks kujunes ürituse avamine, kui toimus enne filmiseanssi kontsert Jeltsini keskuse Vabaduse saalis, kus kohalikud noored muusikud esitasid Arvo Pärdi teoseid, vahendas BNS.

Ürituste toimumispaik oli mainekas Jeltsini keskus, mida Eesti saadik külastas esmakordselt. Tegemist on kaasaegse ja mitmekülgse kultuuri- ja hariduskeskusega, mis ühelt poolt annab ülevaate Venemaa esimese presidendi elukäigust ja talletab sellega seotud materjali. Lisaks pakub laiahaardelise pildi 80-ndate aastate lõpu ja 90-ndate alguse murrangulistest aegadset, mil varises raudne eesriie, kompartei ainuvõim asendus demokraatia ja vabaturumajandusega ning Nõukogude Liit lagunes iseseisvateks riikideks.

Keskuse väljapanek kajastab Jeltsini ajastut silmapaistva objektiivsusega ja moonutusteta. Oma koht on seal ka Balti riikide iseseisvumisprotsessil, mida Jeltsini toetas. Omavahelises vestluses arutlesid suursaadik Hilpus ja Jeltsini muuseumi direktor Dina Sorokina, milliseid ühistegevusi võiks edaspidi teha Eesti ja Venemaa lähiajaloo põimuvate peatükkide uurimisel ja tutvustamisel.

Jekaterinburgi linnapea Jevgeni Roizman võttis külalised Eesti saatkonnast vastu enda asutatud muuseumis, kuhu Roizman on koondanud ainulaadse Sverdlovski oblasti vanausuliste ikoonide kogu. Linnapea meenutas aastakümnete taha ulatuvaid kontakte Eestiga ning kinnitas valmisolekut toetada Eestiga seotud koostööprojekte ka edaspidi. Linnapeale pakkusid suurt huvi Tallinna kogemused tasuta ühistranspordi kasutuselevõtul, millega ta lootis lähemalt tutvuda.

Toimus veel kohtumine Sverdlovski oblasti asekuberneriga, kus puudutati majandus- ja kultuurikoostöö väljavaateid. Jekaterinburg kuulub Venemaa edumeelsemate ja innovaatilisemate suurlinnade hulka, kust suhteliselt palju inimesi külastab turistidena Eestit. Senine kultuurikoostöö Eesti ja Jekaterinburgi vahel on olnud tihe ning uusi võimalusi selle hoogustamiseks pakub ka EV100 juubeliaasta.

Hilpus viibis teisipäevast neljapäevani delegatsiooniga Jekaterinburgis visiidil, et osaleda Arvo Pärdile pühendatud minifestivalil ning tutvus 2015. aastal avatud Boriss Jeltsini Keskusega.

Laadimine...Laadimine...