Juhan Paadam Eurovisioonist: artist peab võtma terve saali ja 200 miljonit televaatajat enda haardesse

"Tänavune laulude tase on täitsa muljetavaldav, on päris palju korralikke lugusid," tõdeb Eesti Eurolaulu kauaaegne peaprodutsent Juhan Paadam, kelle sõnul on Eestil tänasel Eurovisiooni finaalvõistlusel võidulootus olemas. "Alati on neid, kelle on tsirkuse tegemine olulisem, aga leidub ka neid, kelle jaoks on siiski muusika tähtsam."

Pilt: Scanpix

Juhan Paadam Eurovisioonist: artist peab võtma terve saali ja 200 miljonit televaatajat enda haardesse (2)

"Tänavune laulude tase on täitsa muljetavaldav, on päris palju korralikke lugusid," tõdeb Eesti Eurolaulu kauaaegne peaprodutsent Juhan Paadam, kelle sõnul on Eestil tänasel Eurovisiooni finaalvõistlusel võidulootus olemas. "Alati on neid, kelle on tsirkuse tegemine olulisem, aga leidub ka neid, kelle jaoks on siiski muusika tähtsam."

"Eestil on võimalus Eurovisioon võita ja kõigil teistel ka," usub Eurovisioni lauluvõistluse Eesti eelvooru pikaajaline produtsent Juhan Paadam, kelle sõnul otsustab kõik elav esitus täna õhtul."Tõsiasi, et kuulajate vahetu emotsioon kohe pärast laulu kuulamist saab otsustavaks, leidis seekordsel lauluvõistlusel jälle kinnitust."

Tsirkus pole kõigile

"Võtame näiteks kasvõi Leedu laulu, millel ei ennustatud mitte midagi. Aga ometi pääses Leedu finaali. See on täiesti ehe , võrdleksin seda isegi möödunudaastase võitja lauluga," näitlikustas Paadam." Seal räägib muusika ise enda eest, sinna pole juurde eriti tsirkust vaja. Ja niisuguste esituste puhul on täiesti ükskõik, kas prožektor on peal või ei ole, kas mingi foon üldse on või ei ole. Tähtis on see, et artist on niivõrd hea ja fookuses, et ta võtab terve saali enda haardesse ja ka 200 miljonit televaatajat samamoodi. See ongi asja võti."

Eesti artistid on Paadami meelest väga tublid olnud. "Me oleme korra isegi võitnud ja tulnud mitu korda kõrgetele kohtadele," sõnas ta.

Kõik oleneb lõppvõistlusest

Eesti tänavune ooperilaadne laul ei ole aga Paadami sõnul midagi enneolematut Eurovisioonil. "Neid on ju ennegi olnud," kinnitab ta. "Kindlasti on nendel laulaudel ka koht sellel lauluvõistlusel. Üks asi, mida hindajad tähele panevad, on eristumine. Ja see on Eesti lool kahtlemata olemas."
"Küsimus on selles, kuidas 200 miljonit vaatajat sellesse eristumisse suhtuvad, mitu neist haarab telefonitoru ja valib selle laulu numbri," lisas ta.
"On teatud hulk laule, mis võitlevad end poolfinaalidest eelisseisu ja nende ülesanne on seda eelist siis lõppvõistlusel hoida," selgitab ta. "Kõik otsustatakse ikka laupäeva õhtul kolme tunni jooksu. Eelnevalt soosingus olnud laulud võivad seal langeda ja mõned vähem soositud ka tõusta. Sellepärast ongi kõigil võimalus võita."

Iga number kui eraldi telesaade

Tänavune laulude tase on Paadami hinnangul muljetavaldav, on päris palju korralikke lugusid. "Kõik need jutud sellest, et mingi aeg on läbi ja teistsugune aeg on tulemas, ei pea paika. Midagi ei ole läinud ja midagi ei ole tulnud," ütles ta. "Eurovisiooni ajalugu lihtsalt näita, et on olnud kopsakamaid aastaid, mil meloodilisi laule on rohkem ja on ka neid, mil häid lugusid on vähem. Looming on looming ja seda ei saagi ette planeerida, mis tuleb ja millal. Ja kui rääkida ka sõudest, siis seda enam veel."

"Aga nagu alati, on ka ülelööke ja mõningaid magedaid ja läägemaid etteasteid. Neid on alati," tõdes ta. "Alati on neid, kelle on tsirkuse tegemine olulisem, aga leidub ka neid, kelle jaoks on siiski muusika tähtsam."

"Kuna tegemist on televisiooniga, siis tulebki igaasse esinemisse suhtuda nõnda, et terve see kolmeminutiline number on nagu minitelesaade, kus on algus, lõpp ja kulminatsioon," ütles ta.

Punnitamisega ei saavuta midagi

"Nüüd, tulles tagasi Eesti võimaluste juurde, pole tarvis kogu aeg loota, et me iga kord võidame. Portugal ootas mitukümmend aastat, enne kui mullu tuli võit," rääkis Paadam. "Soome ootas nelikümmend aastat. Ükskõik millise koha Eesti ka saab, igal juhul tragöödia puudub selles täielikult. Keegi pole ju surnud, kui tahapoole jääme."

Paadami meelest tuleb Eurovisiooni võtta ikka kui laualukonkurssi, millel on ka huvitavamaks tegemise mõttes pandud juurde punktide andmise võimalus. "Kuidas üldse loomingut hinnata, see on maitseasi lõpuks," nentis ta. "Kui me kogu seda Eurovisiooni hakkame enda jaoks ainult riikide ja rahavaste vaheliseks võiduajamiseks tegema, siis kindlasti enam meile võitu ei tule. Punnitamisega ei saavuta midagi."

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...