Koeratreener karusloomafarmidest: koer puuris täispikka elu ei ela

"Liikumine on koerlastele samasugune baasvajadus nagu söök või korras füüsiline tervis. See on elu loomulik osa. Puuris elamine ei ole loomulik," paneb tunnustatud koeratreener Kati Ernits inimestele südamele.

Pilt: Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad

Koeratreener karusloomafarmidest: koer puuris täispikka elu ei ela

Toimetaja: Sandra Lepik

"Liikumine on koerlastele samasugune baasvajadus nagu söök või korras füüsiline tervis. See on elu loomulik osa. Puuris elamine ei ole loomulik," paneb tunnustatud koeratreener Kati Ernits inimestele südamele.

Koerad ja rebased kuuluvad mõlemad koerlaste sugukonda ning kuigi rebased ei ole kohastunud inimestega koos elama, on neil kahel liigil siiski palju sarnasusi. 

Lisaks sellele, et rebased on sarnaselt koertega väga intelligentsed ja tundevõimelised loomad, võib paljudele tulla üllatusena, et ka nemad hauguvad ning võivad isegi rõõmust saba liputada. 

Selleks, et saada paremini aimu koerlaste psühholoogiast ning läbi selle mõista, millise psühholoogilise mõjuga võib olla rebasele veeta kogu elu karusloomafarmis, vestis loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad juttu Ernitsaga.

"Igal liigil on omad spetsiifilised loomulikud käitumismustrid ja vajadused. Kui loom ei saa elada loomulikus keskkonnas ja praktiseerida liigile omast käitumist, on ta suure tõenäosusega stressis ja pingeseisundis," rääkis Ernits. "Distantsid ja tempo võivad liigiti olla erinevad, aga vajadus füüsiliselt olla aktiivne ning saada uusi kogemusi on kõikidel koerlastel ühine."

Kui koera hoitakse keti otsas, tekib tal enamasti tohutult üleliigset füüsilist energiat. "See tähendab, et looma keha on pidevalt pinges. Pingeseisund on ebamugavusseisund," selgitas Ernits, et sageli hakkavad koerad siis käituma viisil, mis inimesele ei meeldi ehk haukuma, kaevama ja asju lõhkuma. 
 
"On ka juhtumeid, kus selleks, et koer ei saaks elamist lõhkuda, pandi ta puuri. Puuris olles hakkas ta iseennast lõhkuma – lakkus ja näris oma käpad veriseks," tõdes Ernits, et just sellise pinge all karusloomad puuris elavadki. 

Koer on puuris pidevas stressiseisundis. Pikaajaline stress toob omakorda kaasa mitmeid füüsilise tervise hädasid. "Suure tõenäosusega täispikka elu ta ei elaks," nentis Ernits. 

"Liikumine on koerlastele samasugune baasvajadus nagu söök või korras füüsiline tervis. Samuti vajab iga loom uusi kogemusi. See on elu loomulik osa. Puuris elamine ei ole loomulik," paneb Ernits inimestele südamele. "Igaüks võiks mõelda, kas loomade heaolu hinnaga tasub oma elukvaliteeti tõsta, kui meil on olemas tänapäeval tohutult palju alternatiive samu hüvesid endale saada. Enamus inimestel on riideid ilmselt rohkem, kui nad päriselt vajavad."
Laadimine...Laadimine...