Linna jaanipeod kutsuvad grillivõistlusele ja lilleballile

Kesklinnas esineb jaanipäeva puhul 2Quick Start, Stroomi rannas Jüri Homenja ning Rocca al Mares Svjata Vatra.

Pilt: Scanpix

Linna jaanipeod kutsuvad grillivõistlusele ja lilleballile

Urmas Kaldmaa

Kesklinnas esineb jaanipäeva puhul 2Quick Start, Stroomi rannas Jüri Homenja ning Rocca al Mares Svjata Vatra.

22. juunil kell 13 algab Tallinna linnahalli juures kesklinna suvepidu. "Sündmuse nimi ongi suvepidu, mitte jaanipidu, sest jaanilõket seal ei tehta," selgitas Kesklinna linnaosa kultuuri- ja vaba aja osakonna juhataja Kristjan Saar. "Kahjuks pole lõkke süütamine võimalik, sest bensiinijaam on kohe seal kõrval ja paik tuuline."

Peol on erilisel kohal grillimine. Eesti grilliliit kutsub inimesi vegegrillikooli, mis algab kell 13.20. Järgneb grillivõistlus ja võistlustööde hindamine kolmes voorus. Parimatele on välja pandud auhinnad. Lisaks sellele toimub Tallinna lilleballi rahvusvaheline floristide konkurss. Võistlusvoorude vahel kõlab muusika. Kes täpselt esinevad, selgub Saare sõnul hiljem. Vegegrilli ja lilleballi parimatele on välja pandud auhinnad.

Suur rongkäik

Kell 20.30 astuvad üles kesklinna suvepeo peaesinejad

2 Quick Start ja Pearu Paulus. "Esitame oma aastate jooksul kirjutatud lugude paremikku ja selliseid laule, mis suvepeo ja selle aja meeleoluga kokku läheb," ütles Paulus. "Ma ei usu, et jaanitule puudumine seda pidu segab. Kui keegi soovib tingimata tuld näha, siis selliseid pidusid leidub kindlasti ka."

Kesklinna suvepidu lõpeb kell 22, lasteala on avatud kella 13-17.

Põhja-Tallinnas Stroomi rannas peetakse jaanipidu samuti 22. juunil. Kell 18 alustab Jüri Homenja, järgnevad mitmesugused mängud, kus võitjatele on välja pandud auhinnad. Mänge viivad läbi ja õhtut juhivad Ilja Golomb ja Karl Pütsep. "Mõlemad on oma ametis väga kogenud," kinnitas Põhja-Tallinna linnaosa kultuuri ja hariduse peaspetsialist Sten Svetljakov. "Õhtu lõpetatakse koos DJ Tõnis Kotsariga, kes mängib parimat eesti- ja venekeelsest muusikat."

Lasnamäe linnaosas Paeväljal algab jaanipäeva tähistamine 23. juunil kell 20. Suure esinemisprogrammi ja kontserdi magnet on populaarsust koguv ansambel Tricky Jay, lisaks astuvad üles Olavi Otepalu bänd ja ansamblid Zlatõje Gorõ ja Tšarõ. Kohapeal saab osta süüa ja juua, ka lastele leidub ohtralt tegevust. Lasnamäe jaanituli süüdatakse Paeväljal kell 22.

Haabersti jaanipidu peetakse traditsiooniliselt vabaõhumuuseumis Rocca al Mares. Peoprogramm algab 23. juunil kell 19 jaanitulede süütamise rongkäiguga, kuhu on oodatud kõik peolised. Nätsi tuuliku kontsertlaval kütab kirgi Svjata Vatra, romantilist meeleolu loob Trio Romansid. Kiigeplatsi tantsulaval mängivad rahvalikke lugusid Tuulelõõtsutajad ja Pritsu Brass. Vanade külapidude traditsiooni hoiavad külaväljakul üleval Leigarid.

Jaanipärg ja sõnajalaõis

Vabaõhumuuseumi üritustejuhi Triin Aadli sõnul on jaaniõhtu täis imelisi juhtumisi ja maagiat ning vabaõhumuuseumis saab sellest osa terve perega. "Valge jaaniöö on üks ilusamaid aegu aastas," nentis Aadli. "Vanarahvaski ütles, et sel ajal ei või keegi koju kopitama jääda. Pakume vabaõhumuuseumis hea võimaluse veeta jaaniõhtut meeldivas seltskonnas ja looduskaunis kohas, seejuures pealinnast lahkumata."

Aadli tõi paljude hulgast välja Roosta talu ja Kuie kooli üritused, mis viivad 1817. ja 1917. aastasse. Roosta talus tähistatakse jaaniõhtut 200 aasta taguste kommete kohaselt jaanitoitude, laulu ja pillimänguga. Kuie koolis saab aga osa rahvapeost aastal 1917, mil toimusid ka Eesti maanõukogu saadikute valimised. On puhkpillimuusikat, etteasteid ja jõukatsumisi, toimub loterii allegrii.

Jüri-Jaagu talu õuel jagavad õllepruulimise tarkusi Õllenaut ja nanoPruul. Saab punuda jaanipärga ja meisterdada sõnajalaõit. Kolga talu saunas on kõigile julgetele avatud ennustus- ja nõidustekoda. Härjapea talu verandal lauldakse kitarri saatel ilusaid eestiaegseid lugusid. Igaüks võib kaasa võtta oma pilli või meelepärase laulupala. Muuseumi talud on avatud kella 10-22.30, tegevuspunktid kella 19-23, Kolu kõrts kella 11-24. Tavapilet maksab 14, sooduspilet 7 ja perepilet 28 eurot.

Laadimine...Laadimine...