Täna algab Tallinnas ja Tartus Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT tänasel avakontserdil "Rituaalid" Estonia kontserdisaalis esineb ERSO, orkestrit juhatab Šveitsi dirigent Baldur Brönnimann. 

Pilt: Harri Rospu

Täna algab Tallinnas ja Tartus Rahvusvaheline Nüüdismuusika Festival AFEKT

Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festivali AFEKT tänasel avakontserdil "Rituaalid" Estonia kontserdisaalis esineb ERSO, orkestrit juhatab Šveitsi dirigent Baldur Brönnimann. 

"Tänavuse festivali märksõnadeks on eksperimentaalmuusika ja uuskontseptualism," rääkis AFEKTi kunstiline juht Monika Mattiesen. "Sel aastal on eriline ja väga rõõmustav, et meil on kavas tavatult palju Eesti naisheliloojate muusikat. Festivali avakontserdil Tallinnas toimub Elis Vesiku uudisteose "Kadumispunkt nägemisväljal” maailma esiettekanne. Lisaks tulevad festivalil esmaettekandele Helena Tulve, Marianna Liigi ja Age Veeroosi teosed."

 

11images

"Esinejate poole pealt on suurepärane leid New Yorgis sündinud ja Berliinis resideeruv Eesti juurtega laulja ja visuaal- ning performance-kunstnik Sirje Viise. Nüüdismuusikavaldkonnas on valitsenud tõsine põud headest vokalistidest. Usun, et Sirje Viise suudab laupäeval Vabal Laval toimuval kontserdil "DITRYPOPFOXSLUT" kõiki kuulajaid positiivselt üllatada," ütles Monika Mattiesen.

"Pean väga oluliseks, et orkestrid esitaksid rohkem klassikalist nüüdismuusikat ning tutvustaksid seeläbi meie rahvusvaheliselt tunnustatud noorte heliloojate teoseid nii kodu- kui välismaal. Seetõttu on mul väga hea meel, et AFEKT teeb teist aastat järjest koostööd meie rahvusorkestri ERSOga ning loodan, et see traditsioon jätkub ka edaspidi," rääkis Monika Mattiesen.

Tänaõhtuse ERSO kontserdi dirigent Baldur Brönnimann on juhatanud mitmeid maailma tippmuusikakollektiive. "Orkestri jaoks on täna ettekandele tulev muusika pigem ebatavaline," rääkis Baldur Brönnimann. "Orkestrandid ei paikne laval harjumuspärastes kohtades – näiteks on laval teiste muusikute vahel 8 löökpillimängijat ning selle tulemusel sünnib täiesti uutmoodi akustiline panoraam."

"Olen väga tänulik festivalikorraldajatele, Baldur Brönnimamannile ja ERSO-le, et meil avanes võimalus koostööks," rääkis helilooja Elis Vesik.

"Noorel heliloojal on vaja töötada koos kogenud dirigentidega, kes suudavad oma oskuste ja tarkusega uusi perspektiive luua. Sel nädalal toimunud ühised proovid ning tänane kontsert aitavad mul heliloojana areneda ja edasi liikuda ning annavad julguse uuteks muusikalisteks katsetusteks."
"Ootame kontsertidele ka kõiki tartlasi," rääkis Monika Mattiesen. "Kindlasti soovitan kuulama ja vaatama tulla täna Tartu Erinevate Tubade Klubis toimuvat Eestis resideeruva Itaalia audio-visuaalkunstniku Paolo Giroli kureeritud kontserti "Simultaneous Inputs". Kodukino meenutav mitmete ekraanidega ruum annab kuulajale võimaluse distantseeritult ja privaatselt toimuvaga suhestuda."

Kuus päeva vältava festivali lõpetab 1. novembril kontsert Rotermanni Soolalaos, kus muuhulgas tuleb maailma esiettekandele nüüdismuusika elava klassiku Michael Finnissy "Opera of the Nobility,” mille kannab ette Saksamaalt pärit maailmakuulus Trio Accanto  (saksofon – Marcus Weiss, löökpillid – Christian Dierstein, klaver – Nicolas Hodges).

XVI Rahvusvahelise Nüüdismuusika Festival AFEKT toimub Tartus ja Tallinnas 26. oktoobrist 1. novembrini 2017. Tegemist on jätkuga Tartus 14 aastat toimunud Eesti Heliloojate Festivalile, AFEKTi nime all toimub festival teist korda.
 
FESTIVALI AJAKAVA vaata: http://festivalafekt.ee/et/

Laadimine...Laadimine...