TASUTA! Merepäevad tulevad öölaulupeo ja jazziga

„Tänavu esmakordselt toimub merepäevadel öölaulupidu,“ sõnas Murulauk. "Veel saab jälgida lõbusat sõudevõistlust Vanasadama kruiisialal, nautida Eesti Nukufilmi poolt pakutavaid filmielamusi päästeparvekinos, külastada Merepäevade meremessi ning palju muud põnevat," kutsub Murulauk kõiki linlasi nädalavahetusel sadamasse.

TASUTA! Merepäevad tulevad öölaulupeo ja jazziga

Ivo Karlep

„Tänavu esmakordselt toimub merepäevadel öölaulupidu,“ sõnas Murulauk. "Veel saab jälgida lõbusat sõudevõistlust Vanasadama kruiisialal, nautida Eesti Nukufilmi poolt pakutavaid filmielamusi päästeparvekinos, külastada Merepäevade meremessi ning palju muud põnevat," kutsub Murulauk kõiki linlasi nädalavahetusel sadamasse.

Sel nädalavahetusel juba seitsmendat korda toimuvad Tallinna merepäevad on muutunud pealinna kõige rahvarohkemaks sündmuseks - möödunud aastal külastas merepäeva üritusi kolmes Tallinna sadamas - Vanasadamas, Lennusadamas ja Noblessneri sadamas - 160 000 inimest.

„Sel aastal saab merepäevadel jälgida põnevat merepäästeõppust Vanasadama kruiisialal ning nautida ilutulestikku Tallinna lahel,“ tutvustas tänavusi ettevõtmisi merepäevade korraldaja Anna Murulauk.  

„Merepäevi väisavad ka uhked purjelaevad Tre Kronor Rootsist ja Libava Lätist ning Soome aurulaevad. Üle pikkade aastate paneb Tallinna lahel oma mootorid taas tööle Eesti ajalooline aurulaev Admiral ja purjed heiskavad Eesti Ajalooliste Laevade Seltsi laevad Kajsamoor ja Hoppet. Üheskoos soovitakse õnne saja aastaseks saanud aurujäämurdjale Suur Tõll,“ muljetas Murulauk.  

Tavapäraselt on Merepäevade kavas sadamatevahelised väikelaevasõidud, hommikused päikesetõusukontserdid Tallinna lahel ja rahvusvaheline purjeregatt Tallinn Race. Tasuta kontserte annavad armastatud muusikud, avatud on kaubandustänav ning suured lastealad Vanasadamas ja Lennusadamas.

Väikelaevade sõidavad seekord Vanasadama ja Noblessneri sadama vahel, varasemalt on nad kulgenud  Vanasadama ja Lennusadama vahel.

Tallinna merepäevade peakorraldajad on Tallinna Linn, Tallinna Sadam, Eesti Meremuuseum ja Eesti Ajalooliste Laevade Selts.

Korraldajad ootavad merepäevadele kõiki, nii suuri kui väikeseid, sest merepäevad on kogu pere üritus.


Suur merepäästeetendus kruiisialal

„Merepäevade üks põnevamaid vaatemänge leiab aset 20. juuli pealelõunal Vanasadama kruiisialal, kus otse kõigi vaatajate silme all korraldavad Politsei- ja Piirivalveamet koos  Päästeametiga täiemahulise merepäästeõppuse, mille stsenaariumi kohaselt vajab korraga kiiret päästmist grupp merehätta sattunud inimesi,“ rääkis merepäevade kommunikatsioonijuht Sven Ratassepp.

„Peale häiresignaali saamist saabuvad õnnetuspaigale Päästeameti autod ja kaatrid, appi tulevad  pinnaltpäästmiseks treenitud päästekoerad ning tagatipuks ka lennusalga helikopter. Kogu õppuse käiku kommenteerivad publikule Päästeameti spetsialistid. Koos õppusele eelneva puksiirlaevade tantsushowga tõotab üritusest tulla ühelt poolt tõeline maiuspala kõigile seiklustearmastajatele ning teiselt poolt õpetlik vaatemäng äärmiselt tõsise päästemanöövri sooritamisest oma ala professionaalide poolt. Õppus toimub kohe kalda lähedal ning on hästi jälgitav nii mererannalt kui ka kruiisikailt,“ rääkis Ratassepp.

 

Öölaulupidu ja ilutulestik Tallinna lahel

Tallinna Merepäevad ja Music Events korraldvad sel aastal esmakordselt Merepäevade ajaloos öölaulupeo, mille lõpetab vägev ilutulestik öisel Tallinna lahel.

„Kõik lauluhuvilised, kellele kooslaulmine ja eriti merelaulud on hingelähedased, on oodatud Lennusadama kaipealsel laupäeval, 19. juulil,“ kutsus Ratassepp rahavast öölaulupeos osalema. „Esitusele tulevad nii tuntud merelaulud meilt ja mujalt kui ka paljud Eesti rahvale läbi aegade armsaks saanud laulud. Lauljaid saadavad Kukerpillid, Uku Suviste, Nele-Liis Vaiksoo, Artjom Savitski, Triin Niitoja, Carl-Philip Madis ja Elisa Kolk.

 

Pimekohvik

„Esimest korda küsib nii suur rahvapidu puudega inimestelt, kuidas teha suurt rahvaüritust  nii, et seda saaksid nautida ka erivajadustega inimesed,“ tõi Ratassepp välja tänavuse peo suure uuenduse.

„Me tahame kolmel suvepäeval näidata, kuidas võiks välja näha üks kõigile mõeldud perepidu: teeme selle kurtidele kuuldavaks ja pimedatele nähtavaks,“ lubas  Ratassepp.

Koostöös festivaliga „Puude taga on inimene“ saavad merepäevade külastajad nautida merepidu ainulaadses Pimekohvikus, kus nägijaid abistavad kohvikus nägemispuudega giid-teenindajad.

„Kordumatu pooltunni jooksul pakutakse jooke ja suupisteid, keha kinnitades kuuleb giid-teenindajalt lähemalt, kuidas nägemispuudega toime tulla,“ lubas Ratassepp.

 

Lastealad

„Merepäevad on kogu pere pidu ning seetõttu oleme loomulikult mõelnud ka pere pisemate peale, kes saavad soovi korral suurest siginast-saginast puhata ja veeta mõnusalt aega Vanasadama ning Lennusadama suurtel ja vahvatel lastealadel,“ rääkis Ratassepp.  

Lennusadamas asuval suurel Balbiino Jeti mängumaal saab näiteks võistelda vilekommipuhumises, supertäringu veeretamises, lendava taldriku viskamises, lasta täpsust veepüstolitest ning meisterdada vähemalt miljon põnevat asja Jeti käsitöökojas.

„Vanasadama lastealal seab end  mõnusalt sisse  vana merekaru Kalle, kes on läbi käinud kõik maailma mered ja mandrid, jõed ja joad, orud ja mäed ning kellel on pere pisematele sellest nii mõndagi pajatada,“ tutvustas Ratassepp lasteala tegevusi.

Vana merekaru abiga saavad selgeks erinevad meremehesõlmed ning Kalle aitab mõistatada vastuseid krutskitega viktoriiniküsimustele, mis pärit Aafrikast Antarktikani ja Ameerikast Austraaliani. Ta õpetab lapsi meisterdama nii tuulelohesid kui laevamudeleid ja teeb mustkunstitrikke.

 

Kala-ala

„Õigetel merepäevadel peab ikka kala ka saama,“ leidis merepäevade korraldaja Anna Murulauk.

„Esimest korda on tänavu Tallinna merepäevadel Vanasadamas suur kala-ala, kus soovijatele pakutakse ligi 15 erinevat sorti kala – haugi, ahvenat, latikat, lõhe, forelli, lesta, koha, räime, angerjat, angersäga, heiki, mereahvenat, paltuts, skumbriat . Pakkumisel on nii marineeritud, külmsuitsu, kuumsuitsu, kuivatatud, grillitud kui ka värske kala,“ kinnitas Murulauk.

 

Lähemalt saab merepäevade kohta teavet SIIT.

Laadimine...Laadimine...