Vabaduse väljakul saab kuulata klassikatähti

Kammermuusika festival teeb rahvale tuntuks Eesti tippviiuldajad, tšellistid ja trompetistid ning pakub Pärdi, Bachi, Brahmsi, Puccini ja Verdi teoseid. Festivalil esinevad säravad muusikud nagu näiteks trompetist Neeme Ots, viiuldaja Kristiina Kriit ja flötist Oksana Sinkova.

Pilt: PLMF

Vabaduse väljakul saab kuulata klassikatähti

Kai Maran

Kammermuusika festival teeb rahvale tuntuks Eesti tippviiuldajad, tšellistid ja trompetistid ning pakub Pärdi, Bachi, Brahmsi, Puccini ja Verdi teoseid. Festivalil esinevad säravad muusikud nagu näiteks trompetist Neeme Ots, viiuldaja Kristiina Kriit ja flötist Oksana Sinkova.

Et klassika popi ja folgi varju ei jääks, pakub väärtmuusika festival kammermuusika kontserte 19.-30. augustini eri paigus üle linna. Kontserdi korraldaja Pille Lille sõnul on kammermuusikal tänuväärne omadus esineja iga meeleoluvarjund publikuni tuua. 

Aitab püsida vormis

"Kammermuusika festival on üles ehitatud tippsolistidele, keda popmuusikute kõrval paraku märksa vähem tuntakse," rääkis omanimelise muusikute fondi kunstiline juht Pille Lill. "Kas me tunneme oma tippviiuldajaid, tšelliste, trompetiste? Pealinna väärtmuusika festival annab selleks kõigile hea võimaluse, sest pakume ka mitmeid tasuta kontserte. Festivalil esinevad säravad muusikud nagu näiteks trompetist Neeme Ots, viiuldaja Kristiina Kriit ja flötist Oksana Sinkova, kelle instrumentaal-ne oskus ja armastus muusika vastu on tasakaalus. Kuuleme suurte heliloojate Pärdi, Bachi, Brahmsi, Puccini ja Verdi kammermuusikateoseid."

"Kammermuusika intiimne võlu tuleb raekoja, Hopneri maja ja Mustpeade maja väikestes saalides eriti hästi esile," lausus Lill. "Kui ma ooperilauljana suurel laval hirmu ei tunne, siis kammerlikus saalis on publik esinejast kahe-kolme meetri kaugusel ja muusiku vastutus hoopis suurem. Esineja iga liigutus ja iga meeleoluvarjund on nagu luubi all ning see näitab ära ka muusiku tõelise taseme, tema ehedad reaktsioonid. Mis on väga tänuväärne, sest nii jõuab nende pühendunud armastus muusika vastu publikuni kõige vahetumalt."

Lille sõnul on esinemisvõimalused tippmuusiku vormis püsimiseks üliolulised. "Vahe meie ja Euroopa Liidu muusikute tasustamise vahel on keskmiselt vähemalt viiekordne," ütles Lill. "Ja kui Soomes leiab muusik ka vabakutselisena võimaluse anda kammermuusikakontserte paljudes paikades, siis Eestis saab üldiselt arvestada vaid nelja suurema linnaga. Ning pop- ja folkmuusika kõrval on jazzi ja klassika austajaid tunduvalt vähem, klassikast on saanud pigem nišimuusika."

Põhjamaade noorteorkester

Festivali algus toob kuulajani ka mitmeid tasuta kontserte. 19. augustil annavad kella 12-21 igal täistunnil Vabaduse väljakul festivalitelgis kontserdi Eesti muusikaõppeasutuste õpilased ja mitmed ansamblid. "Need on meie tulevased klassikatalendid, kelle kõrval astuvad lavale ka mitmed professionaalsed ansamblid," mainis Lill. "Estonias annab tasuta kontserdi Põhjamaade noorte sümfooniaorkester Norden, vaba sissepääsuga klassikakontsert toimub ka ilusas ja hea kõlaga Rootsi-Mihkli kirikus."

21. augustil kell 19 Estonia kontserdisaalis tasuta kontserdiga üles astuv Norden koondab 15-25-aastaseid konservatooriumitudengeid, kes igal suvel kokku saavad. Tänavu harjutatakse sümfooniaorkestri kokkumängu Taanis Aalborgis. Estonias seisab dirigendipuldis rootslane Johannes Gustavsson, kes on ka ise vioolamängijana orkestri liikmeks olnud.

Nüüd ka Euroopa festivalide liidu kvaliteedimärgisega pärjatud muusikasündmust peetakse Tallinnas juba 13. korda. Festivali galakontserdil 29. augustil Mustpeade majas annavad Mari-Ann ja Tunne Kelam üle ka Marje ja Kuldar Singi nimelise noore muusiku preemia.

 

Tasuta kontsert Rootsi-Mihkli kirikus

• 22. augustil kell 15 esinevad Rootsi-Mihkli kirikus Kristina Kriit viiulil, Levi-Danel Mägila tšellol, Neeme Ots trompetil ja Tiia Tenno orelil. Kavas Kodaly, Bachi, Charpentieri jt muusika.

• Festivalil esinevad ka kammermuusikud Soomest ja Poolast, kogu kontserdikava www.plmf.ee

Laadimine...Laadimine...