Vanalinnapäevad toovad tänavale Ewert and The Two Dragonsi

Vanalinnapäevadel saab minna pühakodade ilu ja elu tutvustavale rännakule ning vaadata mõõgaturniiri ja lilleball.

Pilt: Svetlana Aleksejeva

Vanalinnapäevad toovad tänavale Ewert and The Two Dragonsi

Kai Maran

Vanalinnapäevadel saab minna pühakodade ilu ja elu tutvustavale rännakule ning vaadata mõõgaturniiri ja lilleball.

Vanalinnapäevad kestavad seekord 30. maist 2. juunini. Neli päeva vältav festival pakub midagi igale maitsele ja selle raames on oma koht nii ajalool kui ka nüüdiskultuuril, muusikal, sõna- ja kujutaval kunstil.

"Tänavused tippsündmused leiavad lisaks tavapärasele Raekoja platsile aset Harjumäel, Rannavärava bastionil ja Snelli tiigil, kuid ka peamine sündmuskoht Raekoja platsil näeb varasemast erinev välja," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet. "Avakontsert Raekoja platsil on tõeline maiuspala ansambli Ewert and The Two Dragons austajatele, teistlaadi elamuse otsijad võivad seda aga leida näiteks keskaegselt võitlusturniirilt või lilleballilt."

Vanalinnapäevade peakorraldaja Anne Velti sõnul pakub festivalikava ajalooteemade kõrval sel aastal rohkelt uut. "Oleme seekord pannud rõhku n-ö elavatele tänavatele, kus näeb nii tsirkust, tänavakunsti kui ka põnevat tänavateatrit," rääkis Velt. "Kokku toimub neljapäevast pühapäevani rohkem kui 400 üritust. Väliskülalisi on sel aastal rohkesti ja uhkesti, eriti Taanist."

Kivist Tallinnale panid aluse taanlased. Niisiis esineb koos Peterburi ansambliga The BreadBerries feat Raekoja platsil ja Katariina kirikus üks Skandinaavia tippmuusikuid, Taani jazzmuusik Lars Møller. Spetsiaalselt vanalinnapäevadeks loodud muusikalise rännakuga astub publiku ette ka Eesti-Taani-Rootsi trio Shitney.

"Trio minimalistlik muusika sobib kiriku imelisse atmosfääri suurepäraselt," ütles Velt. "Hopenri majas tutvustab Taani paberikunstnik Ane Cecilie Mogensen paberlõike tehnikat. Raekoja platsil saab kahel õhtul vaadata Taani filme – dokumentaalfilmi kaasaegsest linnast ja linna arenguist ning toiduteemalist linateost "Babette’i pidusöök", mis põhineb Taani kirjaniku Karen Blixeni raamatul ja on pälvinud võõrkeelse filmi Oscari. Väga hea koostöö on meil olnud ka Ungari saatkonnaga ning sealtmaalt tuleb vanalinnapäevadele nii keskaegse muusika kui temperamentseid folgi ja pungi esindajaid."

Linlased ja külalised on oodatud oma emotsioone jagama vanadest kroonikaist inspireeritud  kroonikaraamatusse, mille leiab Raekoja platsilt vanalinnapäevade vältel. Kaasaegse kroonikaraamatu autorid on Pille Kivihall ja Eero Kotli.

Retk läbi üheksa kiriku

"Kirikud on läbi aastate olnud vanalinnadepäevade olulisi partnereid, nii ka tänavu," lausus Velt. "Rännak läbi kirikute on tänavu seotud peateemaga Tallinn 800, on ju suuremad pühakojad nagu näiteks Oleviste ja Toomkirik oma jõulise alguse saanud juba Taani ajal. Rännak annab ülevaate ka kirikuga seotud pühakuist."

Vanalinna pühakodade ilu ja elu tutvustav rännak algab Toomkiriku juurest 1. juunil kell 12 ja sealt saab ka rännakupassi, kuhu iga kiriku külastusel lisandub kiriku algupärane pitser. "Kui templitega täidetud rännakupass on lõpp-punkti ära antud, loosib piibliselts järgmisel päeval osavõtnute vahel auhinna," ütles Velt.

"Auhinnaks on viimasel, 1997. aasta tõlkel põhinev eestikeelne piibel," mainis Eesti piibliseltsi peasekretär Jaan Bärenson. "Kirikud on suur osa meie linna 800-aastasest arhitektuurist ja linnaelust. Oma kodulinna tundma õppida on väga oluline!" Tänavu on mitmeid kirikuid tutvustamas kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.

Teine suurem maraton algab pühapäeval Raekoja platsilt, kuhu kogunevad nukuteatrid. "Nukuteatrite maratonil mängib teatreid üle Eesti – Tallinna kõrval ka näiteks Viljandist ja Pärnust," ütles teatri Marionett näitleja Riina Buldas. "Nukuteatrite esinemispaigad on veel Kodulinna majas, loodusloo muuseumi hoovil ja õhtul linnateatris. Vene nukuteater mängib Mere pst kultuurikeskuse saalis, Marioneti statsionaarne lava on aga Salme kultuurikeskuses, kus anname kaks etendust kuus."

Nukuteatrite maratoni pealava asub Snelli tiigi ääres. "Suundume sinna rongkäiguga Raekoja platsilt," rääkis Buldas. "Mängime veel praegugi teatri looja Harri Vasara, omaaegse tuntud Estonia teatri solisti valmistatud skulptuursete suurte silmadega kipsnukkudega. Meie praegune kunstiline juht Mart Puust on teinud nukud paljude uute lavastuste, ka vanalinnapäevadel etenduva Jokker Joosu etenduse jaoks."

Traditsiooniline Maikrahvi turniir

Vanalinnas võib kõndimas näha ka inimesesuurusi kalu. "Hea uudis lastele ja lapsemeelseile – vanalinnapäevade ajal võib linnatänavail kohata hiigelsuuri kalu," ütles Velt. "Söödavad nad pole, kuid tänavatoit on vanalinnapäevadel esindatud küll. Ei pea tingimata restorani-kohvikusse sööma minema, paraja ampsu saab kaasa haarata minirestoranist."

Muidugi ei puudu vanalinnapäevadelt suurejooneline ja teatraalne Maikrahvi turniir, papagoilaskmine ja keskaegne mõõgavõitlus. Põnevaid üritusi pakuvad ajaloomuuseum, linnaarhiiv jpt asutused. Vanalinnapäevade kireva programmi lõpetab pühapäeval Snelli tiigi ääres muusikalise visuaalteatri rännak "Aja vool".

Etenduse lavastas Ingmar Jõela, muusika kirjutas Sander Mölder.

Kavas ka Baltikumi suurim pärimuspidu

• Vanalinnapäevade avatseremoonia algab 30. mail kell 20 Raekoja platsil Ewert and The Two Dragons kontserdiga.

• Ka Baltikumi suurim ühine pärimuspidu Baltica peetakse tänavu Eestis koos vanalinnapäevadega. Baltica avakontsert algab Raekoja platsil 31. mail kell 16, kuhu osalised suunduvad rongkäiguga Vabaduse väljakult. Kuni 2. juunini on Tornide väljakule püstitatud pärimusküla, kuhu tullakse laulma, tantsima ja jutte vestma Sõrvest ja Saaremaalt, Setomaalt ja Tartumaalt, Järvamaalt ja Läänemaalt, Võrumaalt, Pärnumaalt ja Tallinnastki.

• Festivali detailne programm on leitav veebilehel vanalinnapaevad.ee ning trükisena Kesklinna valitsuses (Nunne 18), Hopneri majas (Raekoja plats 18), vanalinna turismiinfopunktis ning vanalinnapäevade ajal infotelgis Raekoja platsil ja Harju tänaval.

Laadimine...Laadimine...