Vene poptäht Dima Bilan tuleb Tallinnasse üleilmset etteütlust dikteerima

Nordea kontserdisaalis dikteerib etteütlust vene popstaar ja Eurovisiooni lauluvõistluse täht Dima Bilan, Vene kultuurikeskuses aga teatri- ja filminäitleja Viktor Suhhorukov, kes tegi pearolli Hardi Volmeri filmis "Minu Leninid".

Pilt: erakogu

Vene poptäht Dima Bilan tuleb Tallinnasse üleilmset etteütlust dikteerima (1)

Kai Maran

Nordea kontserdisaalis dikteerib etteütlust vene popstaar ja Eurovisiooni lauluvõistluse täht Dima Bilan, Vene kultuurikeskuses aga teatri- ja filminäitleja Viktor Suhhorukov, kes tegi pearolli Hardi Volmeri filmis "Minu Leninid".

14. aprillil kirjutavad huvilised üle kogu maailma venekeelset nn totaalset etteütlust juba 15. korda. Tallinnas toimub etteütlus kuuendat aastat ja tänavu tehakse seda kolmes paigas. Nordea kontserdisaalis dikteerib kell 14 etteütlust vene popstaar ja Eurovisiooni lauluvõistluse täht Dima Bilan ja Vene kultuurikeskuses teatri- ja filminäitleja Viktor Suhhorukov, kes tegi pearolli Hardi Volmeri filmis "Minu Leninid". Kolmas kirjutamispaik on Tallinna ülikool, kus teksti loeb keeleteadlane Natalia Tšuikina.


"Kui inimesed soovivad kontrollida oma emakeele taset, on totaalne etteütlus selleks parim koht," rääkis Tšuikina. "Osaleda võiks juba huvi pärast! Seda enam, et etteütluses kõlavad väga heade kirjanike tekstid. Etteütlus on ühtlasi paik, kus kohata oma mõttekaaslasi."


Tekst ühiskonnakriitiliselt naiskirjanikult


"Minu jaoks on see põnev ja oluline üritus, kus uhke osaleda," ütles samasugust etteütlust juba korduvalt kirjutanud Lasnamäe linnaosa vanem Maria Jufereva. "Ettevõtmine on tõesti väga populaarne ja seal osalevad paljud. Koos teistega etteütlust kirjutada on nagu üheskoos maratoni joosta. Mulle on see nauding – kirjutada koos inimestega, kes nagu sinagi armastavad vene keelt! Ja kes kirjutades soovivad ka oma keeleoskust kontrollida."


Igal aastal loob etteütluse teksti mõni tuntud vene kirjanik. Mullu Leonid Juzefovitš, 2016. aastal Andrei Usatšov, 2015 Jevgeni Vodolazkin, 2014 Aleksei Ivanov ja 2013 Dina Rubina. "Sel aastal tuleb esitamisele vene keeles kirjutava tatari kirjaniku Guzel Jahhina tekst," ütles Tšuikina. "Tegemist on väga huvitava noore naiskirjanikuga, kel väga piltlik keel. Jahhina on väga terava kriitilise pilguga kirjanik, kes ei karda rääkida ka näiteks küüditamise teemal."


Jüri Ojamaa tõlkes jõudis Jahhina teos "Zuleihha avab silmad" mullu ka eesti lugejani. Jahhina ise loeb oma teksti tänavu ettevõtluse pealinnaks valitud Vladivostokis.


Kes vene keelt emakeelena ei kõnele, saavad Tšuikina sõnul oma oskused proovile panna samuti Tallinna ülikoolis. "Kõrval-auditooriumis toimub paralleelselt vene keele TruD test," rääkis Peterburi riiklikust ülikoolist filoloogiateaduste kandidaadi kraadi pälvinud Tšuikina.


Oodatud on kõik vene keelt võõrkeelena õppivad huvilised  sõltumata keeletasemest. "Testi ei tasu võtta nagu tasemeeksamit, vaid pigem kui hea tagasiside andjat," ütles Merike Aruvee Tallinna ülikooli haridusinnovatsiooni keskusest. "Kasutame ju võõrkeelena vene keelt enamasti vaid piiratud ulatuses. TruD testi tegemine annab hea ülevaate, kuidas oskame keelt, mida me igapäevaselt kasutame, ka kirjutada. Kedagi kellegagi ei võrrelda, hea enesepeegelduse annab testi tegemine aga kindlasti."
Möödunud aastal kirjutas TruD testi ühtekokku 2500 inimest 76 linnas. Kõige rohkem vene keele huvilisi väljaspool Venemaad kogunes Hiinas Ürümqis, Mongoolias Ulaanbaataris ning Gruusias Thbilisis. Seekord on taotlusi veelgi rohkem – kokku 45 riigist ja 124 linnast. Tallinnas toimub TruD kolmandat korda, tänavu siis 14. aprillil kell 14 Nordea kontserdimaja esimese korruse kohvikus. TruD ülesannete raskusaste on alates A1 kuni B1 ja viimane osa tuleb traditsioonilise etteütluse kujul.


Etteütluse vorm on Aruvee sõnul tõhus viis ka eesti keele lihvimiseks. "Näeme ju, kuidas avalikes tekstides tehakse üsna  palju vigu," ütles Aruvee. "Osalt ka seepärast, et keeletoimetajaid palgatakse vähem."


Eelkõige kasvatab etteütlus Aruvee sõnul analüüsivõimet. "Etteütlus ergutab edaspidi säutsude kõrval pikemat teksti kirjutades rohkem järele mõtlema ja analüüsima, ehk ka tekste teistele kontrollimiseks üle lugeda andma," ütles Aruvee. "Etteütlus kontrollib ortograafiat. Saame teada, kuidas õpilased õigekirja valdavad. Hiljutine rekordarv osalejaid emakeelepäeva e-etteütlusel näitas, et inimesi huvitab õigekiri ja korrektsus on aktuaalne."


Lihtne osaleda


Küsimusele, kas ka eesti keele etteütlus võiks üleilmseks saada, vastas Aruvee jaatavalt. "See on hea ettepanek Helsingis nüüdsel haridusseltsi koosolekul esitamiseks," lausus ta. "Juba e-etteütluses osaleti väljaspool Eestit, näiteks eesti kogukonna esindajad Belgias. Brüsseli Juku kooli noorema vanuseastme õpilane aga võitis mullu meie emakeeleolümpiaadi. Hoida kõrget keeleteadlikkust väljaspool Eestit on väga oluline."


Vene keele totaalset etteütlust tegi Eestis mullu 3000 inimest.


"Mulle meeldib kogu ettevõtmise hea korraldus," ütles Jufereva. "Tagasisidet saada on väga lihtne. Sisestad internetti oma koodi ning tulebki vastus tulemustega. Kõik toimub internetikeskkonnas, väga mugav! Kuna toimingud on anonüümsed, ei pea sisestama isegi oma pärisnime."


Üle maailma kirjutas mullu etteütlust 200 234 inimest 71 riigis ja 866 linnas, sealhulgas väljaspool Venemaad 281 linnas. Kõige arvukamalt osalesid Ameerika Ühendriikide linnad (19), järgnesid Hispaania 11 ja Hiina kümne linnaga. Esimest korda liitusid etteütlusega eelmisel aastal Andorra riigi kõrval Sydney, Miami, Strasbourg ja Odessa.  Etteütlus toimus ka kümne lennuki pardal, rongides ning isegi kolmes Antarktika jaamas.

 

 

 

Osaleda saavad kõik soovijad


• Novosibirskist alguse saanud etteütlus on iga-aastane apoliitiline haridusaktsioon kõigile vene keele ja kultuuri huvilistele.


•  Osaleda võib iga soovija vanusest, soost, haridusest, usust, ametist, perekonnaseisust, huvidest ja poliitilistest vaadetest sõltumatult.


•  Üleilmsele aktsioonile Totalny Diktant  saab registreeruda kodulehel https://totaldict.ru/tallinn/

1 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...