VIDEO: Pianist Arko Narits andis lennujaamas kümnetunnise kontserdi

9. novembril esitas pianist Arko Narits Tallinna lennujaama terminali avatud alal kümnetunnise klaverikontsertiga. Esitusel oli Erik Satie erakordne teos "Vexations".

Pilt: Kuvatõmmis videost

VIDEO: Pianist Arko Narits andis lennujaamas kümnetunnise kontserdi

Toimetaja: Meelis Piler

9. novembril esitas pianist Arko Narits Tallinna lennujaama terminali avatud alal kümnetunnise klaverikontsertiga. Esitusel oli Erik Satie erakordne teos "Vexations".

Populaarsest telesaatest "Klassikatähed" tuntud pianist Arko Narits tegi soolokontserdiga seda, mida 70 aastat peeti võimatuks: mängis üksinda järjest helilooja Erik Satie teost "Vexations", mille käigus korratakse üht meloodiat 840 korda. Kontsert algas hommikul kell 8.00 ning lõppes  õhtul kella kuue paiku.

Kontsert oli Eesti muusikamaastikul ainulaadne – teost on varem esitatud ansamblina või vahetustega mängides, aga mitte kunagi varem soolokontserdina. Lennujaama kommunikatsioonijuht Margot Holts oli eelnevalt kontserdi osas ootusärev: "Arko Narits on ju tegelikult lennujaama kogukonnale tuttav. Ta on varasemalt töötanud lennujaama turvakontrollis ja me kõik elasime kaasa tema osalemisele saates "Klassikatähed". Nüüd õpib ta juba piloodiks. Arko ambitsioonikas plaan esitada kümnetunnine klaverikontsert on väga temalik. Hoiame talle pöialt, et kõik sujuks, nagu plaanitud".

Prantslane Erik Satie (1866 – 1925) oli ekstravagantne helilooja ja pianist. Kontserdil esitatud teos "Vexations" (eesti keeles "Meelehärmid") valmis 1894. aastal. Mõistatuslikul üheleheküljelisel noodil on tekst: "Et mängida seda motiivi 840 korda järjest, on soovitatav end eelnevalt ette valmistada – sügavaimas vaikuses, läbi tõsise liikumatuste." (Pour se jouer 840 fois de suite ce motif, il sera bon de se préparer au préalable, et dans le plus grand silence, par des immobilités sérieuses). Korduste arv tundub sedavõrd äärmuslik, et tänapäeval kiputakse arvama, et tegu oli kirjaveaga või polegi teos üleüldse mõeldud avalikuks esitamiseks.

Kui 1963. aastal "Vexations" esimest korda kontserdi formaadis ette mängiti, musitseerisid vaheldumisi üksteist pianisti ning kokku kestis kontsert peaaegu 18 tundi. Enamasti esitataksegi teost vahetustega, üksikesitamine on harvem ja hulljulgem. Seesugune ettevõtmine paneb pianisti proovile viimase piirini – väljakutse on keeruline nii kehale kui ka vaimule – kümne tunni jooksul ei peatu muusika hetkekski.

Kontsert Tallinna lennujaama terminali avatud alal algas juba hommikul kell kaheksa ning selle kestuseks planeeriti umbkaudu kümme tundi. Mammutkontsert oli kõikidele kuulajatele tasuta ning tulla ja minna võis igaüks täpselt siis, kui ise soovis.

 

Laadimine...Laadimine...