Lugeja kirjutab

Linlane küsib abilinnapealt: kuidas toetab linn laste huvikooliharidust?

Linlane küsib abilinnapealt: kuidas toetab linn laste huvikooliharidust?

Lugeja küsib: Mu üks laps on andekas spordis, teine aga tahaks klaverit õppida. Paraku pole meil piisavalt raha, et korraga trenni ja muusikakooli eest maksta. Kas linn saab maksta mingit toetust või millised võimalused mu lastel veel oleks oma huvialadega tegelemiseks? Olen ka kuulnud, et linnal on oma spordikool. Kas seal on treeningud tasuta?

Malle Pärn: peame hoidma Eestit suveräänse kultuurse rahvusriigina
Arvamus

Malle Pärn: peame hoidma Eestit suveräänse kultuurse rahvusriigina (8)

"Te olete ehitanud üles enda meelest hästi toimiva riigi, mille eest saate välismaal aina kiita. Aga ausal ja lihtsal eesti kodanikul ei ole selles riigis hea elada. Kas te teate seda? Kas see läheb teile korda?" küsib Pealinna lugeja, näitleja ja teoloog Malle Pärn."Me tahame, et meie rahval oleks tulevik, et ka meie laste lastel oleks igas Eestimaa paigas ilus ja turvaline elu!"

Lugeja küsib abilinnapealt: mida teha, kui tasuta parklad on täis?

Lugeja küsib abilinnapealt: mida teha, kui tasuta parklad on täis?

Lugeja küsib: Käin igal tööpäeval Sauelt Tallinna kesklinna tööle. Mul on olemas roheline ühiskaart ja seni sain jätta auto Pärnu maanteele politseimaja juurde tasuta parklasse, et sealt trammiga tasuta edasi sõita. Viimasel ajal on aga parkla alati täis, kui ma just kell 5 hommikul kodust ei lahku. Mida linn selles suhtes ette võtab?

Lugeja küsib: kas kontoris jõulukaunistuste ülesriputamisel kukkumine on tööõnnetus?

Lugeja küsib: kas kontoris jõulukaunistuste ülesriputamisel kukkumine on tööõnnetus?

Lugeja küsib: Kaunistame igal aastal jõulude eel kontorit, nii ka sel aastal. Juhtus aga nii, et  kaunistusi üles riputades hakkas tool kõikuma ja ma kukkusin. Kukkudes sain põrutada ja perearst kirjutas mulle haiguslehe. Tööandja ütles, et see ei ole tööõnnetus, sest ma ei teinud oma tööd. Olen sekretär ja ametijuhendis ei ole tõesti töökohustusena kirjas jõulukaunistuste üles panemine. Kas see ei olegi siis tööõnnetus?

Lugeja küsib: kas töötaja peab kassa puudujäägi kinni maksma?

Lugeja küsib: kas töötaja peab kassa puudujäägi kinni maksma?

Lugeja küsib: Asusin restorani tööle. Tööpäeva lõpus peab ka kassat tegema ja tööandja on andnud juhised, et kui ilmneb, et kassas on puudujääk, peavad sel päeval kassas töötavad töötajad maksma puudujäägi kinni. Olen paaril korral väiksemaid summasid oma jootrahast maksnud, kuid mulle tundub see ebaõiglasena. Kas tööandjal on õigus nõuda, et töötajad oma rahast puudujäägid kinni maksavad?

Lugeja küsib: kuidas libedaga turvaliselt kaupa tarnida?

Lugeja küsib: kuidas libedaga turvaliselt kaupa tarnida?

Lugeja küsib: Töötan kaubikujuhina ning pean ka kaupa laadima. Ilm on talvine ning libedaks on muutunud nii maanteed ja tänavad kui ka ligipääsud kohtadele, kuhu pean kaupa käsitsi tassima. Kas tööandja peab kuidagi vähendama ohtu, et ma liikluses või kaupa tassides viga ei saaks?

Lugeja küsib: kas tööandja võib maksta prillide eest ainult 50 eurot?

Lugeja küsib: kas tööandja võib maksta prillide eest ainult 50 eurot?

Käisin tervisekontrollis. Arst ütles, et minu nägemisteravus on langenud ja mul on vaja kuvariga töötamiseks prille. Lugesin seadusest, et kui töötaja nägemine on halvenenud, peab tööandja ostma prillid või hüvitama nende maksumuse. Tööandja ütles, et prillide maksumus hüvitatakse 50 euro ulatuses. Prillid aga maksavad palju rohkem. Kas tööandja võib maksta prillide eest ainult 50 eurot?

LUGEJA KIRJUTAB: Nimetagem üks Tallinna park Lenderi pargiks!

LUGEJA KIRJUTAB: Nimetagem üks Tallinna park Lenderi pargiks!

Kunagise legendaarse Tallinna linnapea ja eestlastele nn Lenderi Maju ehitanud Voldemar Lenderi kõrval ei tohiks tähelepanuta jätta ka tema abikaasa Elfriede Lenderti, kes 1907. aastal asutas eesti tütarlastele omanimelise gümnaasiumi, olles sel ajal alles 25aastane! Sellise kooli vajadus oli ilmne, sest eestlasi tol ajal hariduslikult diskrimineeriti.

LUGEJAKIRI: Kui Edgar Savisaar kõrvaldatakse, vajab Eesti uut Rahvarinnet
Arvamus

LUGEJAKIRI: Kui Edgar Savisaar kõrvaldatakse, vajab Eesti uut Rahvarinnet (9)

Kui Edgar Savisaar tõrjutakse Keskerakonna juhtimisest eemale, kaotab sellest terve erakond, sest paljud liikmed läheksid mõnda teise erakonda, kirjutas Pealinnale lugeja Jüri Pallo, kelle sõnul on vaja sellisel juhul vaja uut rahvaliikumist. "Pakun välja: Edgar Savisaar kutsub kodanikualgatuse korras ellu uue rahvaliikumise. Uus Rahvarinne!"

LUGEJA KÜSIB: Kust saada kemikaalide kohta infot?

LUGEJA KÜSIB: Kust saada kemikaalide kohta infot? (1)

Lugeja küsib: Töötan koristajana ja pean tualeti ja kraanikausside pesemiseks kasutama ühte kemikaali, mille pudelil on mingi oranž märk. Pudelil on ka silt, aga eestikeelne tekst on kulunud ja arusaamatu. Peale koristamist tunnen ennast halvasti, silmad kipitavad ning käed on krobelised ja hästi kuivad. Kust ma peaksin saama infot, kas ma võin seda kemikaali edasi kasutada?

Ilvi Jõe-Cannon: presidendiks must hobune?
Arvamus

Ilvi Jõe-Cannon: presidendiks must hobune?

Presidendivalimise ebaõnnestumine Riigikogus viitab usalduskriisile meie riigis. Ainuüksi asjaolu, et mitmed saadikud pildistasid salajasel presidendihääletusel oma valimissedeleid, viitab sügavale nendevahelisele usaldamatusele. Vaatamata sellele, et riigikogulased on andnud vande jääda ustavaks põhiseaduslikule korrale, leidub poliitikuid, kes ei järgi ettenähtud korda.

LUGEJA KÜSIB: Kas 12-tunnise tööpäeva puhul tohib küsida lisapuhkepause?

LUGEJA KÜSIB: Kas 12-tunnise tööpäeva puhul tohib küsida lisapuhkepause?

Asusin tööle väikepoe klienditeenindajana kaubanduskeskuses. Tööpäeva kestus on 12 tundi ning enamuse ajast töötan üksinda. 30minutilisel lõunavaheajal ning tualetis käimisel asendab mind samas kaubanduskeskuses üks meie teises poes töötavatest kolleegidest. Varasemalt oli siin leti taga tool, kus klientide puudumisel võis istuda ja natukene puhata, kuid nüüd pole enam sedagi. Kas mul on õigus nõuda lisa puhkepause, et tagaruumis puhkamas käia? Ma ei kujuta küll ette, kuidas edaspidi siin tööl olla, kui kordagi istuda ei saa.

LUGEJA: Kallas maksku enne presidendiks kandideerimist kadunud raha tagasi!
Arvamus

LUGEJA: Kallas maksku enne presidendiks kandideerimist kadunud raha tagasi! (7)

Olen hämmingus, millise enesekindlusega Siim Kallas Kadrioru poole rühib. Kas ta on juba unustanud, kõik need piinlikud momendid, mida ta on pidanud üle elama, kui ajakirjanikud temalt 10 miljoni dollari, VEB fondist kaduma läinud raha või Autorollo ja R-Hoolduse sularahaafääri kohta küsivad, imestab Pealinna lugeja ja Eesti Keskerakonna liige Heiki Veidebaum.

Lugeja küsib: kas koeri tohib töö juurde kaasa võtta?

Lugeja küsib: kas koeri tohib töö juurde kaasa võtta?

Lugeja küsib: Meie ettevõttes võtavad mõned töötajad üsna tihti oma koerad töö juurde kaasa. Koerad jooksevad aeg-ajalt kontoris vabalt ringi, mängivad omavahel ja hauguvad. See segab töö tegemist, kusjuures osad töötajad ka kardavad neid koeri. Kas koeri tohib üldse töö juurde kaasa võtta? 

Laadimine...Laadimine...