Eesti võib tänavu saada rohkem e-residente kui varasemalt kokku

Käesoleval aastal võib Eesti saada rohkem e-residente kui kõikidel varasematel programmi aastatel kokku, tänavu on esimeses kvartalis esitatud 7272 taotlust Eesti e-residentsuse saamiseks.

Pilt: Scanpix

Eesti võib tänavu saada rohkem e-residente kui varasemalt kokku

Käesoleval aastal võib Eesti saada rohkem e-residente kui kõikidel varasematel programmi aastatel kokku, tänavu on esimeses kvartalis esitatud 7272 taotlust Eesti e-residentsuse saamiseks.

E-residentsuse programmi asejuht Ott Vatter ütles BNS-ile, et alates programmi algusest on esitatud kokku 37 437 avaldust e-residentsuse taotlemiseks. Kokku on e-residentsuse 2018. aasta esimese kvartalis taotlenud 7272 inimest ja e-residentide poolt on loodud 688 uut ettevõtet. Seejuures esitati eelmine nädal 753 e-residendiks saamise avaldust, mis on ka selle aasta rekord.

Vatteri sõnul võib seniste numbrite põhjal prognoosida, et Eesti võib aasta kokkuvõttes saada uusi e-residente rohkem kui kõikidel varasematel aastatel kokku. "Võrreldes 2017. aasta esimese kvartaliga on [e-residentide loodud] ettevõtete arv kasvanud kahekordselt ning e-residentide arv kolmekordselt. Kui trend jätkub, siis võib tõesti aastaga tulla rohkem e-residente kui varasematel aastatel kokku," rääkis e-residentsuse programmi asejuht.

Vatteri hinnangul võtab seoses taotluste kasvuga veidi kauem kui tavaliselt aega taotluste läbivaatamine. Tema hinnangul on kasvu taga sihtturu põhine tegevus.

Ta lisas, et pangakonto on e-residentidele küll vajalik, kuid koostöö välismaisete makseasutustega vähendab e-residentide sõltuvust Eesti pankadest. "Juba praegu kasutavad ligi pooled e-residentidest Eestis asuvate pankade asemel välismaiste makseasutuste teenuseid. Kuna Soome ettevõte Holvi pakub e-residentidele sobivat makseteenuste valikut, ei ole e-residentidel ilmtingimata vaja Eestis asuvate pankade teenuseid. Välismaised makseasutused vähendavad ka Eestisse investeerida soovivate mitteresidentide sõltuvust pankadest," märkis ta.

"E-residentsuse programm teeb koostööd mitmete välismaiste makseasutustega, et üha enam laiendada teenuste valikut. 2018. aastal on kavas mitme uue võimaluse lansseerimine, mis toob kaasa makseteenuste hindade alanemise ja pakub e-residentidele suuremat valikut," lisas programmi asejuht.

Vatteri sõnul on programmi jaoks probleemiks aga osakapitali sissemaksetega seonduv. "Seaduses ei ole selgelt välja toodud kas välismaa krediidiasutuses või makseasutuses osaühingu nimel avatud maksekontolt on võimalik teha osakapitali sissemakseid. Osakapitali sissemaksetega seonduv tekitab ebakindlust välismaiste makseasutuste suhtes ja jätab mulje, et ainus võimalus on kasutada Eesti pankade teenuseid või üldse loobuda Eestisse investeerimisest. See probleem vajab lahendamst," märkis ta.

Praegu on e-residente kokku 35 453 ja e-residentide poolt loodud ettevõtteid 3507. E-residentsuse programm sai alguse 2014. aasta detsembris.

Laadimine...Laadimine...