Kaupade eksport kasvas veebruaris 4 protsenti

Kaupade eksport suurenes veebruaris võrreldes eelmise aasta sama kuuga 4 protsenti ja import 5 protsenti, ekspordi kasvu mõjutasid puidu ja puittoodete ning kokkupandavate puitehitiste väljavedu.

Pilt: Scanpix/ Illustreeriv foto

Kaupade eksport kasvas veebruaris 4 protsenti

Toimetaja: Moonika Tuul

Kaupade eksport suurenes veebruaris võrreldes eelmise aasta sama kuuga 4 protsenti ja import 5 protsenti, ekspordi kasvu mõjutasid puidu ja puittoodete ning kokkupandavate puitehitiste väljavedu.

Veebruaris eksporditi Eestist kaupu jooksevhindades 1,16 miljardi euro väärtuses ja imporditi 1,26 miljardi euro eest. Kaubavahetuse puudujääk oli 95 miljonit eurot, mis oli 12 miljonit eurot rohkem kui möödunud aasta samal perioodil, teatas statistikaamet BNS-ile.

Veebruaris oli kaupade ekspordi peamisteks sihtriikideks Soome, mis moodustas 15 protsenti kogu kaupade ekspordist. Järgnesid Rootsi 11 protsendiga ning Läti ja Ameerika Ühendriigid mõlemad 8 protsendiga. Soome eksporditi enim elektriseadmeid ning metalli ja metalltooteid, Rootsi puitu ja puittooteid ning elektriseadmeid, Lätti transpordivahendeid, põllumajandussaaduseid ja toidukaupu ning Ameerika Ühendriikidesse elektriseadmeid ja mineraalseid tooteid.

Eksport suurenes enim Ameerika Ühendriikidesse 58 miljoni euro võrra, Hollandisse ja Türki mõlemasse 16 miljoni euro võrra. Ameerika Ühendriikidesse suurenes enim kommunikatsiooniseadmete, Hollandisse mineraalsete toodete ja Türki toidunisu väljavedu. Enim kahanes eksport Suurbritanniasse 22 miljoni euro võrra, kuhu veeti vähem mineraalseid tooteid.

Kaupadest eksporditi veebruaris kõige rohkem elektriseadmeid, mis moodustasid 15 protsenti kogu kaupade ekspordist. Järgnesid mineraalsed tooted 14 protsendiga ning puit ja puittooted 12 protsendiga. Ekspordi kasvu mõjutas enim puidu ja puittoodete 21 miljoni euro suurune, mitmesuguste tööstustoodete 14 miljoni euro ja mehaaniliste masinate 11 miljoni euro suurune väljaveo suurenemine. Enim kahanes mineraalsete toodete väljavedu, seda 23 miljoni euro võrra.

Eesti päritolu kaupade osatähtsus moodustas veebruaris 74 protsenti kogu kaupade ekspordist. Kodumaist päritolu kaupade väljavedu suurenes eelmise aasta veebruariga võrreldes 4 protsenti ja re-eksport 3 protsenti. Enim suurenes Eesti päritolu puidu ja puittoodete ning mitmesuguste tööstustoodete väljavedu, samas vähenes mineraalsete toodete eksport.

Veebruaris imporditi kõige enam kaupu Soomest 12 protsenti, Saksamaalt 11 protsenti ning Rootsist 10 protsenti. Soomest imporditi kõige rohkem mineraalseid tooteid ja elektriseadmeid, Saksamaalt transpordivahendeid ja mehaanilisi masinaid ning Rootsist elektriseadmeid ja transpordivahendeid.

Kõige rohkem suurenes import Rootsist 13 miljoni euro võrra, mida suurendas enim elektriseadmete sissevedu. Import vähenes kõige enam Valgevenest 13 miljoni euro võrra, mida põhjustas mineraalsete toodete sisseveo vähenemine ligi poole võrra.

Kaupadest imporditi Eestisse enim elektriseadmeid, mis moodustas 13 protsenti kogu kaupade impordist. Järgnesid mineraalsed tooted 12 protsendiga ja transpordivahendid 11 protsendiga. Kõige enam suurenes keemiatööstuse tooraine ja toodete sissevedu 17 miljoni euro võrra ning vähenes mehaaniliste masinate sissevedu 12 miljoni euro võrra.

Võrreldes 2018. aasta sama kuuga tõusis väliskaubanduse ekspordi mahuindeks aastaga 4 protsenti ning impordi mahuindeks langes 1 protsendi võrra.

Laadimine...Laadimine...