Keskerakond sai võimaluse pensione tõsta

"Kui räägime selle aasta majanduskasvust, siis on natukene korrigeeritud ülespoole," viitas kevadega võrreldes veidi paremale eelarveseisule peaminister Jüri Ratas neljapäeval. 

Pilt: Scanpix

Keskerakond sai võimaluse pensione tõsta (2)

Toimetaja: Juuli Nemvalts

"Kui räägime selle aasta majanduskasvust, siis on natukene korrigeeritud ülespoole," viitas kevadega võrreldes veidi paremale eelarveseisule peaminister Jüri Ratas neljapäeval. 

Keskerakonna kõige olulisem valimislubadus erakorraliselt pensionit tõsta on saanud uue hingamise – kauaoodatud uus majandusprognoos võimaldab täita sellest pool ehk tõsta pensionit lubatud saja euro asemel 50 eurot, kirjutas Postimees, kelle andmetel vaatab suvisest majandusprognoosist vastu kevadise sajamiljonilise eelarve puudujäägi asemel poole väiksem summa.

Tõsi, hetkel on see veel ideaal, mille poole püüeldakse, ent suund on juba teada. Kui algaval nädalal saabuvate läbirääkimiste käigus jõutakse kokkuleppele, kuidas dividendid ja investeeringuid aastate peale ära jaotada, siis ongi järgmise aasta puudujääk 50 miljonit väiksem kui kevadel arvati. Kui see nii läheb, tekib valitsusel kevadel kardetust suurem mänguruum edasiseks tegutsemiseks. See võiks tähendada, et ministeeriumid ei pea enam nii palju kärpima, nagu nägi ette kevadel antud korraldus, mille järgi pidi iga ministeerium tõmbama kokku umbes kolm protsenti oma kuludest, tegi BNS kokkuvõtte artiklist.

Kokkuhoid endiselt vajalik

Postimehe andmetel on aga tõenäolisem variant karmi kärpeplaaniga jätkamine. See tähendab, et ministeeriumid peavad endiselt 100 miljoni euro eest kokku tõmbama, nagu kevadel valitsuselt korraldus tuli. Selleks on kaks põhjust: valitsus tahab koguda eelarve jääki, aga tõenäolisemalt, nagu on Postimehele allikad viidanud, tahetakse sellega täita valimislubadusi. Nagu öeldud, on põhiteemana arutluses Keskerakonna põhilubadus – erakorraline pensionitõus. See küll mitte täies mahus, vaid riigikogu valimiste eel lubatud 100 euro tõusu asemel paisuks pensionäride rahakott 50 euro võrra. See tähendaks, et EKRE ja Isamaa kõrval saaks oma valijatele antud põhilubaduste täitmises linnukese kirja ka Keskerakond. Tõsi, võib vaielda, kui rasvane see linnuke on, sest antud juhul teeb suurema osa Keskerakonna lubadusest ära indekseerimine ehk iga-aastane majandusnäitajatest johtuv pensionitõus. Näiteks selle aasta aprillis kasvas pension sõltuvalt inimese tööstaažist keskmiselt 30– 40 eurot.

Samasuguste majandusnäitajate puhul on see kasv tõenäoliselt samas suurusjärgus ka järgmisel aastal. Niisiis jääks Keskerakonnale panustada umbes 10–15 euroga, kirjutab Postimees.

Erakorralist pensionitõusu indekseerimise toel lubas Keskerakond küll oma valimisprogrammis, ent võimuleppes ei ole indekseerimise osa plaanitud tõusus ära märgitud. Leppest jääb mulje, justkui kogu pensionitõus oleks erakorraline ja toimuks tänu Keskerakonnale. Olukorrast tahab tõenäoliselt kasu lõigata ka EKRE, kes võitleb oma valimislubaduse eest langetada gaasiaktsiisi. Samas on EKRE oma valijate silmis juba ühe võidupunkti ehk alkoholiaktsiisi langetamise endale kirja saanud.

Suvise majandusprognoosi eel on erakonna rahandusminister Martin Helme flirtinud ka ideega kolm riigi suuremat maanteed neljarajaliseks ehitada, tõsi, seda küll eraettevõtjate toel. Valimislubadustest on jätkuvalt töös ka Isamaa II pensionisamba reform. "Kui räägime selle aasta majanduskasvust, siis on natukene korrigeeritud ülespoole," viitas kevadega võrreldes veidi paremale eelarveseisule peaminister Jüri Ratas neljapäeval.

Eesti Pank soovitas oma suve alguses avaldatud prognoosis valitsusele vastutustundlikku eelarvepoliitikat. See tähendab, et praegu, mil majanduses on suhteliselt head ajad, tasub reserve koguda ja teha ülejäägiga eelarve. Eelarve võib Eesti Panga hinnangul puudujäägiga olla kehvematel aegadel, mil selle puuudujäägiga majandust toetada. „Kui praegusel heal ajal teha eelarvepuudujäägi arvel lisakulutusi, annab valitsus hoogu juurde hinnakasvule ja suurendab ettevõtete soovi välistööjõudu palgata. Majanduskasv aga aeglustuks konkurentsivõime vähenemise tõttu, mis annaks löögi inimeste sissetulekute kasvule,“ leidis Eesti Pank.

2 kommentaari

Laadimine...Laadimine...
Laadimine...Laadimine...