Liit: Tootsi enampakkumise vaidlused pärsivad taastuvenergia arengut

"Algul agaralt enampakkumist nõudnud ja nüüd selle vastu veel agaramalt sõdivad ettevõtted on ise ajakirjanduses välja öelnud, et Tootsi tuulepargi rajamisega kaotaksid nad taastuvenergia tootmise toetustes kümneid miljoneid eurosid," ütles Eesti elektritööstuse liidu tegevjuht Tõnis Vare.

Pilt: Scanpix

Liit: Tootsi enampakkumise vaidlused pärsivad taastuvenergia arengut

"Algul agaralt enampakkumist nõudnud ja nüüd selle vastu veel agaramalt sõdivad ettevõtted on ise ajakirjanduses välja öelnud, et Tootsi tuulepargi rajamisega kaotaksid nad taastuvenergia tootmise toetustes kümneid miljoneid eurosid," ütles Eesti elektritööstuse liidu tegevjuht Tõnis Vare.

Eesti elektritööstuse liidu hinnangul pärsivad 8. novembril toimuva Tootsi tuulepargi enampakkumisega tekkinud vaidlustused taastuvenergia arengut Eestis, liidu hinnangul on vaidlustuste ainus eesmärk igal võimalikul moel takistada tuulepargi rajamist Eestisse, vahendas BNS.

"Tootsi tuulepargi keskne küsimus on see, kas järgmise nelja aasta jooksul saab teoks Eesti suurim taastuvenergiaprojekt või mitte. Kohalikul tasandil tähendab projekti õnnestumine töökohti ja täiendavat raha Põhja-Pärnumaa valda, üleriiklikult rohelise energia toodangu hüppelist kasvu. Need hüved on ühel pool kaalukaussi, teisel pool on aga konkureerivate taastuvenergiatootjate võitlus seniste toetuste säilimise nimel. Nii lihtne see ongi," ütles liidu tegevjuht Tõnis Vare pressiteate vahendusel.

"Algul agaralt enampakkumist nõudnud ja nüüd selle vastu veel agaramalt sõdivad ettevõtted on ise ajakirjanduses välja öelnud, et Tootsi tuulepargi rajamisega kaotaksid nad taastuvenergia tootmise toetustes kümneid miljoneid eurosid. Kaugemalt ei peagi otsima viimastel päevadel põhjuseid Tootsi enampakkumise vaidlustamise taga," ütles Vare.

"Fakt on aga see, et turuhinnaga ja ausas konkurentsis on kõigil võimalik maa omandada läbi enampakkumise. Samuti vähendab uus tuulepark koormust tavatarbijale kuivõrd vähema toetuse eest saab rohkem taastuvenergiat ning elektrisüsteemi stabiilsus kasvab. Kindlasti on ühiskonna huvides uue tuulepargi rajamine mõistlik, aga mitte juristide poolt vee segamine," ütles Vare.

Tuuleparkide arendaja Raisner AS vaidlustas RMK otsuse kohtus, sest ettevõtte hinnangul on enampakkumisele seatud tingimused, mis võimaldavad võita vaid Eesti Energial.

"Tootsi tuulepargi kinnistu pandi enampakkumisele põhimõttel, kus ostja peab ise välja selgitama kõik müügiobjekti olulised asjaolud napi 2,5 nädala jooksul. Arvestades, et tuulepargi kinnistu alghind on 12,3 miljonit eurot, siis ei ole reaalselt sellist investeerimisotsust ilma täielikku informatsiooni omamata võimalik teha," ütles AS Raisner nõukogu liige Raigo Sõlg.

Tootsi tuulepargi kinnistu enampakkumise korraldamise on vaidlustanud ka AS Eleon. Eleoni teatel on otsuse kohtus vaidlustamine ainus võimalus, kuna majandus- ja kommunikatsiooniministeerium (MKM) ei ole lahendanud ministeeriumile varasemalt esitatud taotlust, milles sooviti riigivaraseaduse alusel kinnisasja otsustukorras hoonestamist.

RMK nõukogu otsustas panna Tootsi tuulepargi kinnistu avalikule suulisele enampakkumisele alghinnaga 12,3 miljonit eurot. Avalik suuline enampakkumine toimub 8. novembril.

Möödunud aasta detsembris kinnitas valitsus Eesti Energia aktsiakapitali suurendamise ja ettevõttele hinnanguliselt 4,1 miljonit eurot maksva Tootsi Suursoo kinnistu üleandmise. Valitsus tunnistas aprilli lõpus korralduse kehtetuks ja otsustas panna maa avalikule enampakkumisele.

Kinnistule plaanis Eesti Energia rajada 2020. aastaks hinnanguliselt mitusada miljonit eurot maksva ja umbes 150-megavatise võimsusega tuulepargi. AS Eesti Energia kavandatav Tootsi tuulepark moodustab tuuletehnoloogia liidu hinnangul 54 protsenti kogu Eestis kavandatud tuuleparkide mahust.

Mitmed taastuvenergeetika ettevõtjad on kaevanud kohtusse valitsuse otsuse anda Tootsi tuulepark mitterahalise sissemaksena riigiettevõttele Eesti Energia AS. Eraettevõtjate hinnangul kahjustas väärtusliku maa andmine riigiettevõttele ilma enampakkumiseta vaba konkurentsi ja teisi turul tegutsevaid ettevõtjaid. Kohus tagas kaebajatele valitsuse korralduse peale õiguskaitse, mille ringkonnakohus pärast valitsuse korralduse tühistamist eemaldas.

Tootsi tuulepargikinnistu asub Põhja-Pärnumaa vallas Metsakülas, selle suurus on 160 hektarit ning kinnisasi koosneb 40 katastriüksusest, millest 38 on detailplaneeringuga ette nähtud tuulikute püstitamiseks ning kaks tuulemõõdutornidele. Sinna tuulepargi rajamine aitab Eestil saavutada tuuleenergia eesmärke.

Laadimine...Laadimine...