MTA: tulumaksu juurdemaksmise vältimiseks peab jälgima aasta tulusid

Alates järgmisest aastast tõuseb kuni 1200 eurost kuupalka teenivate inimeste jaoks maksuvaba tulu määr 500 euroni, kuid tulumaksu juurde tasumise vältimiseks peab jälgima kalendriaastal teenitud tulusid.

Pilt: Scanpix

MTA: tulumaksu juurdemaksmise vältimiseks peab jälgima aasta tulusid

Alates järgmisest aastast tõuseb kuni 1200 eurost kuupalka teenivate inimeste jaoks maksuvaba tulu määr 500 euroni, kuid tulumaksu juurde tasumise vältimiseks peab jälgima kalendriaastal teenitud tulusid.

"Üldine maksuvaba tulu suurus tõuseb, kõik inimesed, kelle aastane tulu on kuni 14 400 eurot ehk 1200 eurot kuus, siis nendel on võimalik kasutada maksimaalset maksuvabastust, mis on 6000 eurot aastas ehk 500 eurot kuus," ütles maksu- ja tolliameti maksude osakonna juhataja Evelyn Liivamägi pressikonverentsil. Ta lisas, et madalapalgalistele inimestele jääb igas kuus 64 eurot enam kätte kui 2017. aastal. Inimesi, kelle aastasissetulek on alla 14 400 euro aastas, on kokku ligi 500 000, vahendas BNS.

Kui kuine sissetulek on vahemikus 1201-2099 eurot ehk aastane tulu jääb vahemikku 14 401 kuni 25 199 eurot, siis hakkab maksuvaba tulu suurus 500 eurost vähenema ning mida lähemal see 2100 eurole on, seda väiksem on ka maksuvaba tulu. Selliseid inimesi on umbes 132 000.

Üle 2100 euro ehk aastas üle 25 200 eurot tulu teenides on kogu tulu tulumaksuga maksustatav ja maksuvaba tulu suurus on 0 eurot.

Liivamägi sõnul tuleb inimestel juba enne järgmist aastat mõelda, millisesse tuluvahemikku kuulutakse, et selle alusel esitada maksuvaba tulu avaldus oma tööandjale või muule väljamakse tegijale, näiteks sotsiaalkindlustusametile.

"Kui inimene ei ole aasta alguses arvestanud mõne täiendava tuluga, näiteks korteri väljaüürimisest saadud tulu või preemiaga, siis võib aasta jooksul arvestatud maksuvabastus olla liiga suur ja tekitada sellega tulumaksu juurde maksmise kohustuse 2019. aasta alguses," ütles Liivamägi.

Raskesti etteennustatava tulu puhul on mõistlik pigem olla maksuvaba tulu arvesse võtmisel tagasihoidlikum, et vältida tulumaksu juurde maksmist. Enammakstud tulumaksu saab 2019. aasta alguses esitatava tuludeklaratsiooniga tagasi.

Uuest aastast kaob ära täiendav maksuvaba tulu pensionidele ja kahjuhüvitistele. Kui pensioni saaja ei ole sotsiaalkindlustusametile maksuvaba tulu arvestamiseks avaldust esitanud, siis arvestatakse tema pensionilt alates 2018. aasta jaanuarist automaatselt tulumaks esimesest eurost.

Sotsiaalkindlustusameti hüvitiste osakonna juhi Kati Kümniku sõnul need inimesed, kes on juba esitanud sotsiaalkindlustusametile tulumaksuvaba osa arvestamise avalduse, uut avaldust esitama ei pea. Kümniku sõnul saab inimene alates 1. detsembrist ka ise eesti.ee portaalist järgi vaadata, kas tulumaksuvabastuse rakendamiseks avaldus on esitanud või mitte.

E-maksuametisse/e-tolli lisandub veel võimalus jooksvalt näha, kuipalju on erinevad väljamaksjad inimesele tasu maksnud ja maksuvaba tulu kasutanud. Kui maksuvaba tulu on kasutatud üle piirmäära, saab näha ka võimalikku täiendavat tulumaksukohustust, mis tekib tuludeklaratsiooni esitamisel. See on prognoos, sest kui sissetulek aasta jooksul muutub, siis muutub ka maksuvaba tulu suurus. Samuti puudub MTA-l info täiendavate tulude ja võimalike mahaarvamiste kohta, mis tuleb esitada alles järgneva aasta tuludeklaratsioonil.

Laadimine...Laadimine...