Nähtamatud liivaterad aitavad jalgrattavarastest jagu saada

Uudne jalgrattaregister aitab kadunud sõiduvahendi leida nii omanikel kui politseil.

Pilt: Caro / Scanpix

Nähtamatud liivaterad aitavad jalgrattavarastest jagu saada

Kai Maran

Uudne jalgrattaregister aitab kadunud sõiduvahendi leida nii omanikel kui politseil.

„Jalgrattale kleebitakse rohkem kui kakssada silmale nähtamatut liivaterasuurust märki,“ rääkis ajalehele Pealinn OÜ NanoID juhatuse liige Meeri Klausen. „Oleme selleks välja töötanud spetsiaalsed titaanist turvakleebised, mis kantakse rattale ülitugeva vahaga.“

Klauseni sõnul on 0,4 mm suurused mikromärgid silmale nähtamatud ja igal märgil on unikaalne kood.

„Nii saab sõiduvahendi unikaalse turvanumbri kaudu jalgrattaregistrist üles leida nii omanik ise kui politsei. Samuti lubab see ostjal kasutatud ratast ostes veenduda, et see pole varastatud,“ sõnas Klausen.  „Nähtavale kohale aga kantakse rattaraamile valge suurem turvakleebis, mis annab kõigile märku, et ratas on kaitstud.“

Märgistatud rattad kantakse NanoID registrisse, kuhu saab varguse korral teha ka märke sõiduvahendi kadumise kohta. Andmebaasi saab logida ID-kaardi või Mobiil-IDga.

Mikromärkide eemaldamine ilma ratast kahjustamata pole Klauseni sõnul võimalik. Rattaid saab märgistada rattapoodides ja see võtab aega vaid kümmekond minutit.

„Kaasa tuleb võtta nii ratta ostudokument kui isikut tõendav dokument,“ lisas Klausen, kelle sõnul saab rattaid märgistada Rademari ja Veloplusi kauplustes. 

Laadimine...Laadimine...